17. novembra sme si na Slovensku pripomenuli Deň boja za slobodu a demokraciu alebo Deň študentstva. Táto udalosť neostala nepovšimnutá aj na našej škole. V rámci spomienky na tento deň dostali žiaci 8. a 9. ročníka možnosť stať sa na jednu hodinu učiteľom/kou. Svoje zručnosti si vyskúšali pri žiakoch 3. a 4. ročníka, konkrétne na hodinách slovenského jazyka a matematiky, kde sa snažili prehĺbiť vedomosti našich žiačikov vo vybraných slovách a v riešení matematických rovníc. Hravou formou si pre nich pripravili množstvo zaujímavých úloh, tajničiek, básničiek a iných kreatívnych aktivít. Deťom sa návšteva ich starších spolužiakov v úlohe učiteľov páčila a pevne veríme, že sa táto príjemná akcia zopakuje aj na budúci rok.
Naše poďakovanie patrí aj učiteľkám z 1. stupňa, ktoré nám túto akciu umožnili zorganizovať.
Upozorňujeme našich žiakov na termíny matematických a fyzikálnych súťaží, ktoré nájdete na http://zskudhe.edupage.org/text/?text=subjects/33975&subpage=3&,
Termíny ostatných súťaží a olympiád Vám poskytnú jednotliví vyučujúci. Prajeme veľa úspechov!!!
Dňa 9. 11.2010 sa naša škola spolu s ostatnými základnými školami v rámci Slovenskej republiky zapojila do projektu KOMPARO.
V tento deň si žiaci deviatych ročníkov mali možnosť otestovať svoje vedomosti zo slovenského jazyka a matematiky.
Testovanie prebehlo podľa vopred stanovených pravidiel. Najprv deviataci písali test zo slovenského jazyka, na ktorý mali k dispozícii 50 minút. Po vypracovaní testu nasledovala 20 minútová prestávka na občerstvenie a mobilizáciu síl, ktoré žiaci potrebovali na riešenie 60 minútového testu z matematiky. Organizácia testovania prebehla bez problémov.
Žiaci si tak mohli vyskúšať atmosféru pred Celoslovenským testovaním žiakov deviateho ročníka, ktoré preverí ich vedomosti v školskom roku 2010/2011.
S výsledkami testovania bude oboznámené vedenie školy, žiaci a rodičia. Tie poslúžia deviatakom na zistenie, kde sú ich medzery, aby učenie a prípravu na testovanie nepodcenili, ale naopak zintenzívnili, a tiež nám pedagógom na skvalitnenie našej práce.
Viete si predstaviť jeseň bez tekvice? Ja veru nie! Okrem toho, že dobre chutí a je zdravá, dajú sa z nej vyrábať strašné i smiešne hlavy , dušičkové svetlonosy a iné dekorácie. Tekvice bývajú odlišné nielen tvarom a veľkosťou, ale i farbou. A práve také (väčšinou vydlabané) si žiaci prvého stupňa priniesli na tvorivé dielne. Nechýbali ani lesné a sušené plody, špagáty, stužky, gombíky i rôzne iné ozdoby. Pracovalo sa v skupinách a nadšenie z tvorivej práce bolo vidieť na prvý pohľad. Do vyzdobených a vydlabaných tekvíc pani učiteľky vložili čajové sviečky, aby sa mohli rozžiariť. Keďže ani pri tejto činnosti sa fantázií medze nekládli ,žiaci vytvorili nevídanú krásu.
Veselé i strašidelné tváričky sa na nás pozerali z výstavky, ktorá potešila nie jedného okoloidúceho. Keďže je tekvica vzhľadom na množstvo vody a semien, ktoré obsahuje symbolom plodností a dlhého života, určite si túto milú aktivitu zopakujeme aj o rok.
V predvečer jesenných prázdnin sa naši šiestaci premenili na strašidielka a škola sa zmenila na tmavú a tajomnú budovu.
Na začiatku si strašidielka zatancovali a potom sa s pomocou malých čarovných svetielok sa presunuli na školský dvor, kde z nich vytvorili srdiečko, ktoré nám pripomenulo, že všetci sa máme radi bez akéhokoľvek rozdielu.
Rozkrojili sme halloweensku tortu a v strašidelnom laboratóriu duch školy pred očami prítomných strašidielok premenil vodu na "víno" a "víno" na vodu a predviedol aj iné čarodejné "abraka dabra". V tajomnom kine si pozreli filmovú rozprávku a v rúšku tmavej noci naše malé strašidielka plnili rôzne úlohy. Ich snahu a námahu sa im snažili komplikovať strašidlá školy.
Po tomto strašidelnom blúdení poškole sa strašidielka uložili do svojich "postieľok" a započúvali sa do tajomných príbehov.
A napokon sa uložili k svojmu ničím nerušenému spánku.
Naši siedmaci sa jeden pekný aj keď troška upršaný deň vybrali vlakom s pani učiteľkami Škerlíkovou a Ľubiščákovou na Hydrometeorologickú stanicu do Kamenice nad Cirochou, kde sa od pani Valérie Malej dozvedeli veľa užitočných a zaujímavých informácií o počasí a o fungovaní rôznych prístrojov nachádzajúcich sa v objekte tejto stanice. Tieto informácie využijú pri tvorbe projektu o meteorológii na hodinu fyziky. Tak im držte palce!!!
Aj naša trieda, 7. A, sa zapojila do dňa zdravej výživy na škole, ktorý sa uskutočnil 15.októbra 2010. Naši žiaci pripravovali rôzne chutné pomazánky zo zdravých surovín, ako napríklad z mrkvy, chrenu, tofu syra, či z kapusty. Variť sme sa vybrali hneď na dvoch hodinách. Pri varení nám pomáhali pani učiteľky Škerlíková, Janošová a Hudáková a za to by sme sa im chceli veľmi poďakovať. Za naše kuchárske umenie nás pochválili nielen pani učiteľky, ale aj pani riaditeľka. Na naše výtvory sa prišla pozrieť aj Humenská televízia, ktorá nás tiež pochválila za našu snahu.
Tento deň bol skvelý a plný dobrôt!!!
Nastal čas, keď naše telo musíme viac ako inokedy zásobiť dostatočným množstvom vitamínov, aby sme dobre odolávali chorobám, ktoré na nás v tomto období číhajú.
Azda aj preto sme pripravili na našej škole ZŠ Kudlovskej už druhýkrát ovocno-zeleninové hody. Žiaci prvého stupňa si do školy doniesli poriadnu kôpku ovocia a zeleniny. Zdravý deň sa začal prezentáciou o zdravej výžive a pokračoval v jedálni aktívnou prípravou dobrôt. Žiaci si napichovali kúsky ovocia a zeleniny na špajdle, robili takzvané špízy. Zvyšné kúsky si dali na chlebík a vytvorili tvár. A potom už len šup so všetkým do bruška. To nad čím by inokedy ohŕňali nos, vtedy jedli ako o život.
Ani pani kuchárky neostali k tomuto dňu ľahostajné. Pripravili nám ovocno-zeleninové šaláty, zdravé jednohubky, jedlá starých materí, navarili bylinkové čaje a ponúkli mliečne nápoje.
Boli to ozaj zdravé hody, za ktoré patrí poďakovanie všetkým pani učiteľkám, pani vychovávateľkám a samozrejme aj pani kuchárkam.
A na záver treba dodať hlavnú myšlienku tejto akcie: "Ovocie a zelenina - nie je k zdraviu cesta iná."
Vo štvrtok, 14. októbra, v popoludňajších hodinách, sa na našej škole uskutočnil 2. ročník Ušiačika, venovaný našim malým piatakom. Privítali sme ich týmto na druhom stupni. Žiaci prešli skúškou odvahy, zasúťažili si v rôznych súťažiach a nakoniec si aj zatancovali s členmi žiackeho parlamentu a s prítomnými učiteľkami.
28. septembra 2010 sa triedy 9.A a 9.B vybrali za spoznávaním tajomstiev vesmíru. Vihorlatská hvezdáreň a pán Maturkanič nám objasnili ako to v skutočnosti je so „spoločníkom Zeme“. Prezentácia o Mesiaci a jeho fázach v nás budila dojem, že človek je voči prírode takmer bezmocný. Mnohé úkazy ako napr. zatmenie alebo barlyho perly nám opäť poukázali na nekonečné tajomstvá vesmíru. Zdá sa Vám, že všetko je ako keby naprogramované a funguje to bezchybne. Záverečné video o zatmení Slnka Mesiacom pozorované z Mexika bolo neuveriteľné. Počas krásneho slnečného dňa obloha úplne stmavla a neskôr sa rozvidnievala. Bolo to fascinujúce. A preto sa už opäť tešíme na ďalšiu prednášku za spoznávaním nekonečného vesmíru.