Aj v školskom roku 2015/16 žiaci so záujmom o prírodovedné predmety so svojimi obetavými pedagógmi za bránami školy pátrali po nových poznatkoch. Už po niekoľkýkrát sa so svojou učiteľkou RNDr. J. Balážovou zúčastnili celosvetovej akcie Európska noc výskumníkov. Mesto Košice privítalo 27. septembra 2015 desaťtisíce návštevníkov na štyroch miestach: v Slovenskom technickom múzeu, vo Vedecko-technickom centre, v CVČ Domino a v hlavnom programe v nákupnom centre Optima, kde naši žiaci mohli stretnúť slovenských vedcov, ktorí na chvíľu opustili svoje pracovne a laboratóriá, aby návštevníkom poodhalili magický svet vedy. Každý účastník školskej výpravy dostal úlohu - pri pridelenom stánku zistiť, čím sa zaoberajú naši vedci, nad čím bádajú, čo sú to za ľudia, ako ich práca vplýva na náš každodenný život a samozrejme o tom spísať reportáž. Všetko čo našich žiakov zaujalo využili a priblížili spolužiakom na konci školského roka na Dni vedy a techniky na Kudlovskej 30. mája 2016.
Niektorí siedmaci v rámci krúžku Múdro a športovo s p. Balážovou 21. novembra 2015 navštívili v Košiciach Steel park a jeho kreatívnu fabriku. Expozícia ponúkla návštevníkom aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi demonštrujúcich príbeh ocele, a to z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, bezpečnosti, strojárstva a ďalších. Okrem toho im pani učiteľka dohodla netradičnú hodinu fyziky na tému: Po stopách fyzikálnej veličiny. Žiaci sa dozvedeli, že pod pojmom fyzikálna veličina nemusíme vnímať len elektrický prúd, dráhu, rovinný uhol, ale čokoľvek, čo vystihuje vlastnosť alebo stav objektu. Potom si samy vymýšľali svoje vlastné fyzikálne veličiny, merali chrumkavosť chipsov, zipsovosť zipsov a štrngavosť kľúčov pomocou niekoľkých vzoriek, ktoré testovali použitím aplikácie pre analýzu zvuku v tabletoch.
Bádatelia aj ďalší záujemcovia sa 9. apríla 2016 vybrali aj do Technického múzea v Košiciach do interaktívnej expozície, ktorá tu funguje od roku 2013. Pomocou skoro120 interaktívnych exponátov vo Vedecko–technickom centre pre deti a mládež sa žiaci zábavno-náučnou formou oboznámili so základmi mechaniky, magnetizmu, zmyslového vnímania, optických a akustických javov.
Postupne sa k týmto žiakov pridávali ďalší a v rámci krúžkov „ Putujeme regiónmi“, „Kudlovčatá na cestách“ a „ Múdro a športovo“, ktoré vedú Mgr. M.Tokošová, Mgr. A. Daňová, RNDr. J. Balážová zažili interaktívne vzdelávacie poobedia v košickom Výmenníku Obrody. V týchto nie zabudnutých budovách sa stretávajú deti a ich rodičia hlavne z Košíc, aby si počas hodín plných zábavy rozšírili svoje obzory z oblasti vedy zvanej fyzika. Na Vedeckom brlohu, ako sa tieto aktivity volajú a ktoré sú garantované RNDr. Máriou Zentkovou, Csc., pracovníčkou Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied privítali 30. apríla 2016 aj humenských návštevníkov.
Reč bola o elektrine, no nie hocijakej, ale tej v ľudskom tele. Pútavo o nej rozprával RNDr. Ján Gálik, CSc. zo Slovenskej akadémie vied. Už vieme, že bez elektriny v našom tele by sme sa ani nepohli, nepohlo by sa srdce ani žiaden sval, nevznikla by jediná myšlienka. Elektrické signály nám umožňujú dýchať, vidieť, počuť, cítiť chuť, vôňu, teplo, chlad, hýbať sa, jesť a tráviť jedlo, ale aj pociťovať bolesť. A hlavne si to žiaci mohli vyskúšať a dať si odmerať činnosť svalov, srdca a mozgu.
Za zaujímavou témou vycestovali žiaci do Košíc aj 28. mája 2016, kde sa vo vedeckom brlohu od odborníkov dozvedeli Ako sa stať záchranárom. Tím profesionálov predviedol laické poskytnutie prvej pomoci a tiež použitie externého defibrilátora, ktorý krok po kroku vie aj malé dieťa, vďaka hlasovej navigácii, naviesť na správne poskytnutie okamžitej pomoci pri zlyhaní srdca. Stretli sme sa s iniciátorom projektu Ruku na srdce, ktorý sa usiluje o postupné umiestňovanie automatických externých defibrilátorov na verejne dostupných miestach. V závere roka žiaci 7.A s triednou p. Balážovou v rámci školského výletu spoznávali exotické rastliny a krásne motýle v košickej botanickej záhrade. Zastavili sa aj v Sieni elektrických výbojov v Technickom múzeu v Košiciach a spoznávali aj svet elektriny, o ktorej sa ešte len budú učiť na fyzike. Elektrické výboje si vyskúšali na prstoch rúk aj na svojich nosoch a odvážlivci rozsvietili neónku dotykom plazmovej gule. Za odmenu sa potom mohli presvedčiť ako ich Faradayova klietka ochráni pred napäťovým výbojom.
Putovanie za vedeckými poznatkami sa nateraz skončilo, no správne motivovaní žiaci sa budú snažiť porozumieť prírodným vedám, aby sa pre nich stali nástrojom pochopenia, ako svet okolo nás funguje.
RNDr. J. Balážová
V závere školského roka zhodnotíme ešte marcovú celoškolskú akciu.
Pri príležitosti výročia narodenia Pavla Dobšinského oslavujeme už po siedmykrát 16. marca Deň ľudovej rozprávky - sviatok, ktorý vzišiel z kampane Slovenskej národnej knižnice. Pripomenuli sme si ho aj na našej škole, ktorá sa v tento deň premenila na Kráľovstvo pri Kudlovčanke.
Prvú vyučovaciu hodinu žiaci v triedach štafetovým spôsobom čítali dopredu vylosované rozprávky. Festival rozprávky pokračoval v réžii našich knihovníčok Mgr. L. Salokovej a Mgr. A. Daňovej a zvončekom ho otvoril kráľ Martin. V herni celé triedne kolektívy predvádzali krátke divadielka, ktoré si počas predchádzajúcich dní pripravili. Každá trieda si vyžrebovala zo zoznamu pätnástich Dobšinského rozprávok jednu, ktorú mala zdramatizovať. Za pomoci triednych učiteliek a učiteliek slovenského jazyka vznikli pozoruhodné dielka, v ktorých sa prejavili neobjavené herecké talenty mnohých našich žiakov.
Súčasťou Dňa rozprávky bol aj vedomostný kvíz v Trinástej komnate, ako voláme našu školskú knižnicu, v ktorom súťažili zástupcovia všetkých tried.
V troch kategóriách boli výsledky takéto: 1. a 2. ročník: II. A - 1. miesto, I.A - 2. miesto, I.B – 3. miesto, v kategórii 3. a 4. ročník : III. B - 1. miesto, IV.B - 2. miesto, IV.A – 3. miesto, v kategórii 5. až 8. ročník : VIII. B - 1. miesto, VII.A - 2. miesto, VIII.A – 3. miesto.
Paralelne s ostatnými aktivitami prebiehala aj tretia - výtvarná časť Dňa rozprávky. Šikovní výtvarníci v trojčlenných družstvách sa stretli vo výtvarnom ateliéri, kde kreslili vylosovanú rozprávku. V dvoch kategóriách sa vyhodnotili aj výtvarné práce: 1. až 4. ročník : III. A - 1. miesto, II.A - 2. miesto, IV.A – 3. miesto, v kategórii 5. až 8. ročník : VII. B - 1. miesto, VIII.A - 2. miesto, VI.A – 3. miesto.
Rozprávky odrážajú históriu našich národov. Majú ich radi všetci, deti aj dospelí. V detstve nám ich čítavali rodičia, teraz ich čítame našim deťom. Sú to nádherné príbehy o nekonečnom súboji dobra a zla, lásky a nenávisti, v ktorých sa zaručene všetko dobre skončí. Touto školskou akciou sa nám podarilo priviesť deti k hlbšiemu poznávaniu slovenskej ľudovej rozprávky, podnietiť ich k hľadaniu a objavom mravných hodnôt vyslovených v ľudových rozprávkach. Ďakujeme všetkým, ktorí sa na nej podieľali a tým motivovali žiakov zapojiť sa do tvorivej činnosti primeranej ich veku.
Fotogaléria https://1drv.ms/f/s!AjDzB2SK0He8qT0PXMhOV1im4luM
Nie je škola ako škola, nie je učenie ako učenie. Povedali si druháci a štvrtáci a vybrali sa do Školy v prírode vo Vysokých Tatrách od 19.06.-do 24.06.2016.
Cesta vlakom ubiehala pomerne rýchlo a všetci boli plní očakávania ako bude vyzerať ubytovanie vo vile Horec v Tatranskej Polianke. Izby boli útulné a ešte viac očarilo okolie, v ktorom sa nachádzalo mini zoo: vtáky, zajace, psi, kone a iné zvieratá.
Prvá túra bola nasmerovaná na Štrbské Pleso, kde si okrem iného zblízka pozreli skokanské mostíky. Potom nasledovala cesta k vodopádom a Rainerovej chate pozemnou lanovkou Zubačkou. Pobyt spestrilo stretnutie s tatranskými vílami a všetky aktivity boli zamerané na ochranu prírody. Žiaci navštívili múzeum TANAPU, botanickú záhradu i Triklandiu. Hry, súťaže, diskotéka i kúpanie v bazéne budú ešte dlho rezonovať v mysliach všetkých zúčastnených.
Nezabúdalo sa ani na poriadok na izbách, ktoré boli pravidelne bodované a najčistotnejší žiaci odmenení. Odmeny boli aj za najlepšieho jedáka, turistu a podobne.
O tom, že to bola naj Škola v prírode svedčí aj hymna, ktorú si žiaci celý čas pospevovali:
Sme škola v prírode
a vždy sme v pohode,
aj keď sa škriepime,
radi sa vidíme.
Kráčame po lese,
popri Štrbskom plese.
Aj keď unavení,
Tatrami nadšení.
Tak načo toľko veľa krásnych slov,
usmiať sa trošku skús, nikoho neopusť,
pozri na dlani máš sveta kus,
všade vôkol máš dobrých priateľov, ktorí ti pomôžu,
ublížiť nemôžu kamarátom....
Vďaka patrí pani učiteľkám Salokovej, Kožíškovej, Feiglovej i pani vychovávateľke Hovancovej za vzornú starostlivosť o žiakov počas celého pobytu v Škole v prírode.
Dňa 2. júna sa na našej škole uskutočnilo netradičné rodičovské združenie s názvom – Čo mi dala základná škola? Žiaci 9. ročníka sa takýmto spôsobom lúčili so školou, učiteľmi, ale aj rodičmi. Pripravili si krásne prezentácie, v ktorých nám odhalili vtipné, ale aj vážne chvíle strávené na základnej škole. Prezentovali nám svoje zážitky, radosti a vzťahy. Pre rodičov bol pripravený kvíz, v ktorom mali možnosť sa presvedčiť, ako dobré poznajú svoje vlastné deti.
Žiaci 9. ročníka prostredníctvom prezentácií nám ukázali svoj pohľad na isté obdobie svojho života. Bolo to krásne popoludnie plné radosti, nadšenia, ale aj smútku, že už ubehlo krásnych deväť rokov, a tým sa končí dôležitá etapa školského života.
Ďakujeme.
Nikola Popčáková, 9. B
Na Základnej škole Kudlovskej v Humennom sa už stalo tradíciou, že sa piataci chcú pochváliť svojim rodičom, starým rodičom a súrodencom tým, čo všetko sa naučili z anglického jazyka za celý školský rok. Výsledným produktom sú power-pointové prezentácie na vybranú tému, ktorá korešponduje s tematickými celkami v danom ročníku. Tohto roku to boli témy o sebe, o rodine, o svojom voľnom čase, moja izba, moje mesto, dedina, škola. Do prípravy prezentácií sa pustili s veľkým nasadením a elánom. Aby na to neboli sami, tak sa ich starší spolužiaci - deviataci rozhodli, že im pomôžu. A tak každý piatačik pracoval pod dohľadom svojho staršieho kamaráta. Navzájom sa obohacovali o skúsenosti, vedomosti, zručnosti, ale aj o taký detskejší, možno veselší pohľad na danú tému.
Na pondelok 20. 6. 2016 sa nesmierne tešili, no zároveň mali aj obavy, ako to zvládnu. Nebolo to pre nich ľahké po prvýkrát stáť pred publikom a prezentovať niečo v cudzom jazyku. Ale aj tréma a drobné chybičky patria k tomu. Výsledkom ich úsilia boli veľmi zaujímavo a pútavo vytvorené a hlavne s malou dušičkou prezentované pred veľkým publikom záverečné prezentácie. Odmenou za ich celoročné úsilie bol veľký potlesk a slova chvály. Úsmev na tvárach našich žiakov ich posúval ďalej a dodával viac sebaistoty a sebavedomia pri nadobudnutých vedomostiach, jazykových a prezenčných zručnostiach. Aj takáto metóda výučby anglického jazyka je skvelou spätnou väzbou a prispieva k zlepšeniu komunikácie, vystupovaniu na verejnosti a hlavne motivuje žiakov učiť sa anglický jazyk. Aj my, vyučujúce anglického jazyka, chceme pochváliť našich piatačikov za ich celoročné úsilie, za ich výborné výkony a za ich zlepšujúcu sa angličtinu. Pevne veríme, že v takomto duchu budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch. A keďže je pred nami koniec školského roka, prajeme všetkým žiakom jeho úspešné ukončenie, pekné prázdniny a opätovné stretnutie v školských laviciach v septembri.
Mgr. Adriana Janošová
Dňa 16. 6. 2016 pripravili tréneri - p. Mihaľovová a p. Fink - pre svojich zverencov a ich rodičov krásnu rozlúčku so stolnotenisovou sezónou. Po úvodnom rozlosovaní sa za zelené stoly postavili nielen deti, ale aj ich rodičia. Povzbudzovanie nemalo konca kraja. Chvíľami bolo vidieť v očiach detí aj sklamanie, keď mamka alebo ocko skazili hru. Následne sa však všetko prepáčilo. Deti urobili veľký pokrok, čiže tréning dvakrát týždenne priniesol svoje ovocie a mal veľký zmysel.
Štvrtkové popoludnie sa nieslo v duchu súťaženia, povzbudzovania, radosti a príjemne strávenej chvíle rodičov so svojimi deťmi. Poniektorí nedržali raketu v ruke vôbec alebo už pár rokov dozadu. Šťastie, že tam boli naši pingpongisti, ktorí dokázali obrátiť stav.
Veľké poďakovanie patrí všetkým deťom, ich rodičom a rodinným príslušníkom, sponzorovi p. Gerbocovi, a samozrejme ich trénerom.
Už teraz sa tešíme na ďalšie takéto stretnutie.
Mgr. A. Janošová
Dňa 25. mája 2016 sa na našej škole uskutočnila Žiacka konferencia pod vedením pani učiteliek Pošíkovej, Škerlíkovej a Hudákovej. Žiaci deviateho ročníka si pre svojich mladších spolužiakov pripravili zaujímavé prezentácie na tému – Kde, kedy, ako, prečo.
Naši deviataci sa dotkli viacerých oblastí nášho spoločenského života. Nazreli do hlbín medicíny, techniky, histórie, internetu a mnohých ďalších zaujímavých sfér. Tieto témy zaujali nielen samotných tvorcov, ale aj ostatných žiakov, ktorí s nadšením sledovali prezentované témy.
Žiaci získali mnoho nových informácií, o ktorých by sa dozvedeli iba náhodou alebo vôbec. Bol to deň plný nových poznatkov, kde žiaci odhalili nepoznané. Tým tento deň bol pre nás všetkých veľkým prínosom. Ďakujeme.
N. Prokipčáková, N. Popčáková, 9. B
Naša škola sa tento rok rozhodla pre nevšednú akciu – usporiadať Talentárium. Myšlienkou Talentária bolo ukázať dospelým, že mládež vie svoj voľný čas využívať zmysluplne a venovať sa svojim záľubám. Talentárium bolo zrealizované na to, aby naši spolužiaci ukázali čo dokážu. Mnohí častokrát ani nevieme, čomu sa venujú a v čom sú dobrí. Odkaz Talentária pre všetkých rovesníkov znel – nenechať sa pohltiť nudou, mobilmi, televíziou, hraním počítačových hier alebo dokonca alkoholom, fajčením, stretávaním sa v skupinách s asociálmi či dokonca drogovaním. Táto akcia bola dobrým dôvodom ukázať svojim spolužiakom a kamarátom, v čom vynikáme. Mohli sa jej zúčastniť všetci žiaci našej školy a predviesť akúkoľvek zručnosť, talent či nadanie.
Obdivovali sme skvelých tanečníkov, ktorí boli na pódiu ako doma. Predviedli nám naozaj obdivuhodné výkony a svoju vlastnú choreografiu tanca. Mnohí z divákov si prišli na svoje práve pri speváckych vystúpeniach a so zatajeným dychom počúvali svojich spolužiakov.
Jedným z najzaujímavejších talentov bolo umenie, ktoré sa v talentových súťažiac objavuje veľmi málo. Nakresliť portrét odzrkadľujúci skutočnosť dokáže iba málokto z nás. Výnimkou neboli ani piesne, ktoré si naši žiaci zložili úplne sami. Možno to vyzerá ľahké, ale v skutočnosti je to naozaj veľkým umením. Naše Talentárium neobišli ani talenty športové. Futbalom a jazdou na koni nás spolužiaci milo prekvapili.
S úžasom sme obdivovali skladanie Rubikovej kocky len jednou rukou. Tiež kreslenie na počítači i maľovanie ceruzkou.
Niektorí naši kamaráti sú naozajstnými talentmi! Prekvapili nás svojím umom, znalosťami, a taktiež si vyslúžili obdiv a pochvalu od malých i veľkých. Ako to už býva v každej dobrej súťaži, prichádza koniec a víťazom sa stáva vždy iba jeden.
Najlepších spomedzi talentovaných súťažiacich si zvolila žiacka porota a naši víťazi sa, samozrejme, neobišli bez odmeny. Najväčšou odmenou však bolo naše nahliadnutie do oblasti voľného času, záľub a talentov. Preto dúfame, že si naši žiaci uvedomili, akými rôznymi spôsobmi môžu svoj voľný čas využívať a o rok môžeme počítať s ďalšími talentmi, aby sme si mohli túto skvelú akciu zopakovať.
30. mája 2016 sa konal 4. ročník Dňa vedy a techniky na Kudlovskej, ktorý zorganizovali učitelia prírodovedných predmetov Základnej školy na Kudlovskej ulici v Humennom. Pod taktovkou RNDr. Jany Balážovej pripravili prehliadku toho, čo sa žiaci naučili z fyziky, chémie, matematiky aj informatiky. Celá akcia mala štyri časti. V chemickej učebni pod vedením pani učiteľky Mgr. D. Šutovej nádejní chemici pripravili a predviedli pre spolužiakov zaujímavé pokusy. Na školskej chodbe, ktorá sa v pondelok premenila na fyzikálne laboratórium, prebiehali pokusy z akustiky, elektromagnetizmu, optiky aj mechaniky tekutín, ktoré so svojimi žiakmi pripravila fyzikárka RNDr. J. Balážová. Jedna časť chodby patrila robotom LogiRobot a programovateľným autíčkam Pro Bot. V učebni biológie žiaci pod dohľadom Mgr. L. Rohaľovej pozorovali mikroskopom drobný hmyz a jeho krídla. Zároveň sa tu žiaci mohli dozvedieť poznatky o chove včiel od skúsených včelárov J. Matiho a M. Godžáka. Siedmaci sa dozvedeli z pútavého rozprávania Mgr. P. Mikloša, pracovníka Vihorlatskej hvezdárne v Humennom zaujímavosti o našej galaxii, aj iných galaxiách, o štádiách vzniku hviezd. Pýtali sa aj otázky o budúcej ceste na Mars, o možnom živote na iných planétach, na zaujímavú prácu astronómov.
Býva zvykom, že na svoj deň vedy si pozývame hostí z humenských stredných škôl. V tomto ročníku svoje víťazné projekty v krajských súťažiach aj v rámci stredoškolskej odbornej činnosti predstavili pod dohľadom hlavného majstra odbornej výchovy Ing. J. Žinčáka študenti SOŠ technickej: Boris Kakuta, Lukáš Stemnický, Matúš Fedorčák. Zástupkyňa pre praktické vyučovanie Ing. K. Dzuracká zo SOŠ na Mierovej ulici sprevádzala autooprávarov-mechanikov, ktorí boli úspešní v súťaži „ AUTOOPRAVÁR JUNIOR CASTROL 2016“ a návštevníkom ich stánku porozprávali aj o štúdiu na ich škole. Odborný dohľad pri ich stánku mal majster odbornej výchovy Ing. J. Hirjak, ktorý je našim bývalým žiakom. Úspešní študenti sa k nám radi vracajú. A. Švecovi 9.B pri pokuse s Ruhmkorffovým induktorom a spektrálnymi trubicami s výbojom v rôznych plynoch pomáhali tretiačky z Gymnázia arm. gen. L. Svobodu Z. Siváková a M. Brezíková, ktorá bola našou vynikajúcou žiačkou.
Veľký záujem bol pri stánku T. Kožíškovej a V Tichej 7.B, ktoré pod vedením pani učiteľky Ing. E. Pošíkovej učili roboty pohybovať sa po vyznačenej dráhe a kresliť zložité obrazce. Zaujala praktická ukážka programovateľných autíčok – robotov Pro Bot, ktoré priniesli a predviedli žiaci a učitelia zo ZŠ Laborecká v Humennom. Pani učiteľky Mgr. M. Pajtašová, Mgr. D. Laudová v rámci projektu pracujú so žiakmi a naučili sa naprogramovať robotov tak, že sa pohybovali po štvorcovej sieti alebo kreslili rôzne geometrické útvary.
Chemická učebňa postupne privítala žiakov 4. - 8. ročníka, aby sa mohli dozvedieť niečo nové a prostredníctvom praktických ukážok získať predstavu o chemických reakciách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych prejavov života. V. Čižmár, S. Križan, P. Vinčúr, T. Marinič, K. Terefenková, L. Šepeľová, D. Grecová, N. Popčáková, M. Godžáková, L.Kopáčová, T. Vinčúrová z 9. B, T.Džuganová 9.A, M. Guzej a A. Kaššai zo 7.A si pre každú skupinu pozorovateľov opakovane pripravili chemické pokusy s takýmito záhadnými názvami: Výbuch, Kde zmizol polystyrén, Prskavka, Slonia pasta, Faraónov had, Fialový dym, Balónik.
Fyzikou sa pôvodne nazývalo učenie o prírode a zahŕňalo všetky oblasti, ktorými sa dnes zaoberajú samostatne prírodné vedy. Dnes však fyzika zaberá ústredné postavenie medzi ostatnými prírodnými vedami. Návštevníci Dňa vedy a techniky mohli získať nové poznatky pozorovaním fyzikálnych javov, ktoré predviedli šikovní žiaci 6. - 9. ročníka. R. Lendacký a K. Bertová žiaci 9.B si vybrali pokusy z akustiky, časti fyziky, ktorá sa na hodinách neučí. Ladičkou rozozvučali drevenú skrinku a rozvlnili hladinu vody, reproduktorom a kúskom zrkadla ukázali, že zdrojom hudobného zvuku môže byť pravidelne kmitajúce teleso. B. Hudáková a S. Bilá 9.A demonštrovali prenos zvuku ako vlnenia jednoduchou rúrkou a pomocou aplikácie na tablete merali intenzitu zvuku, čím upozornili na nebezpečenstvo poškodenia sluchu vysokým hlukom. S. Jesenský a J. Barica 9.B zaujali pokusmi zloženými z elektrotechnickej skladačky. N. Prokipčáková a Z. Turcmanovičová 9.B prakticky predviedli elektromagnet a rozdelenie látok na vodiče a elektrické izolanty. Zaujali aj meraním elektrického odporu ľudského tela, ktoré si mohli spolužiaci pri ich stánku vyskúšať. Magnetmi a zobrazením magnetického poľa pomocou železných pilín zaujali A. Gondová a S. Koščáková 9.A. N. Antoňáková 9.B ukázala prítomným vedenie elektrického prúdu v kvapalinách – elektrolýzu. Pri stánku R. Kridlovej 9.B sa pohybovalo autíčko na raketový pohon a v čiernej skrinke mohli prítomní pozorovať pomocou smartfónu 3D hologram. Optike – časti fyziky, ktorú preberali na hodinách ôsmaci sa venovali K. Harajdová, M. Ufnárová, P. Bučko, E. Židziková z 8.A. Zmiešaním farebných roztokov získali farby dúhového spektra, lomom svetla dokázali objaviť neviditeľnú mincu alebo čítať text stranovo prevrátený. J. Buraľová 8.A svojím pokusom presviedčala prítomných o existencii slepej škvrny v oku, keď im na okamih zmizla jedna bodka nakreslená na obrázku. Existenciu povrchového napätia na hladine kvapaliny a zmiešavanie práškových farieb dokazovali D. Kopčová 7.A, T. Venglovičová 8.B a E. Gajdošová 8.B, ktorá svoj pokus so znížením povrchového napätia vody napríklad kvapkou saponátu, nazvala vodné delo. Vlastnosti plynov sledovali J. Kurejová, D. Bobíková a E. Paškievičová 7.A ktorým sa podarilo špajľou prepichnúť nafúknutý balón a preliatím oxidu uhličitého „sfúknuť“ sviečku na dne vysokej nádoby. V spoločnom stánku so stredoškolákmi siedmaci J.Tupta a M. Bodnár 7.A vysvetľovali princíp spaľovacích motorov. Zmiešavanie kvapalín s rôznou hustotou a model karteziánček -potápač prezentovali N. Bytnárová a T. Jevčáková 6.B. Ako ľahko vygúľať guľku z plastelíny a ako sa to „dá“ aj z vody presviedčala prítomných S. Bučková 9. B. Po správnom zdôvodnení, že kvapaliny sa snažia zaujímať tvar s minimálnym povrchom, sa všetko vysvetlilo ako klam, guľka iba obsahovala vodu a bola gélová. Vo vode ju však nebolo vidno, lebo mala taký istý index lomu ako voda. Na jednom zo stanovíšť J. Milčák, M. Falová 7.B, J. Šutka 9.A pomocou prístroja na experimentálnu výučbu prírodných vied NeuLog použitím senzorov na meranie teploty merali teplotu vody s ľadom aj vody ktorá práve vrela. Porovnávali namerané Ph pitnej vody a zásaditého roztoku. Senzorom na meranie pulzu odmerali záujemcom srdcový rytmus a pulz.
Aj keď matematika nie je považovaná za prírodnú vedu, lebo je produktom ľudského rozumu, ale potrebujeme ju na jednoduché, výstižné a presné vyjadrenie fyzikálnych faktov, fyzikálnych zákonov a dôsledkov, ktoré z nich vyplývajú. Kto jej porozumie otvorí sa mu svet vzrušujúcich zážitkov, netušenej krásy a radosti z poznávania. Preto súčasťou workshopu boli aj stánky s rôznymi hlavolamami a úlohami. Pri stánku V.Vaskovej a S. Fabiniovej 7.B sa žiaci potrápili s so skladačkou z farebných štvorcov a T-čiek, ktoré samé zhotovili. Tiež s hlavolamom s klincami, pri ktorom boli potrebné vedomosti o ťažisku z fyziky. Riaditeľka školy RNDr. A. Kissová srdečne privítala deti z materských škôl, ktorí sa pravidelne na školskej akcii zúčastňujú a tento rok prišli so svojimi učiteľkami z MŠ Osloboditeľov, MŠ na Mierovej a MŠ na Kudlovskej ulici. Škôlkari si mohli otestovať šikovnosť aj jemnú motoriku pri vesmírnom labyrinte, pri skladačke naslepo aj pri nakreslenom bludisku a za svoju usilovnosť dostali sladkú odmenu. Veľký záujem bol o stanovište na ktorom pracovali M. Mihaľov a L. Feníková 8.B a prístojom EEG biofeedback, ktorý pomocou elektród umiestnených na hlave sníma mozgové vlny a transformuje ich do digitálnej podoby. Žiaci si mohli vyskúšať mieru svojho sústredenia a relaxácie a zahrať si videohry, ktoré ovládali iba silou svojej myšlienky – iba vôľou, bez klávesnice, alebo myši. Prístroj škole zapožičal riaditeľ Neurobiologického ústavu SAV v Košiciach RNDr. Ján Gálik, CSc, za čo mu aj touto cestou ďakujeme.
Ďakujeme aj všetkým, ktorí sa na tejto ukážke vzdelanostnej úrovne vo vede a technike a šikovnosti učiteľov a žiakov ZŠ Kudlovská v Humennom podieľali.
O tom že náš Deň vedy a techniky má dobrý ohlas svedčia povzbudivé slová kolegov, rodičov žiakov, novinárov, reportérov, od našich absolventov, ktorí sa tohtoročnej akcie zúčastnili.
Za organizátorov J. Balážová
Fotky a videa zachytávali bývalí členovia mediálneho krúžku M. Mihaľov 8.B, A. Kaššai 7.A a náš bývalý žiak – študent SOŠ polytechnickej v Humennom Michal Kopáč.
Ďalšie fotky: https://onedrive.live.com/redir?resid=BC77D08A6407F330!5200&authkey=!AIQdzTSucsvuX2I&ithint=folder%2cJPG
Link na video: https://www.youtube.com/watch?v=3rYh9oKQ2_E
V príjemnom prostredí našej školskej knižnice sa v utorok 24. mája 2016 začala literárno – výtvarná súťaž Bibliotéka, ktorá má na našej škole už dlhú tradíciu. Po úvodnom príhovore pani učiteľky Daňovej žiak 8.b Martin Mihaľov predniesol povesť o Brekovskom hrade s názvom Čierny kôň, ktorú mali výtvarníci čo najvernejšie preniesť na výkres.
Spolu s pani učiteľkou Brečkovou sa presunuli do art učebne, kde žiaci z ročníkov 5.-8. vytvorili farbami, pastelom, farbičkami a fixkami 7 zaujímavých výtvarných prác. Každý svoj výtvarný prejav vyjadril osobitým spôsobom, každá práca bola zaujímavá svojím nápadom alebo farebnosťou. Naši výtvarníci vytvorili malé umelecké diela.
Výtvarné práce hodnotila žiacka porota, ktorá rozhodla takto: Na 3.mieste sa umiestnili žiačky zo 7.b triedy Vanesa Tichá a Janka Kislanová. Druhé miesto získali žiačky z 8.a triedy Lívia Oráčová a Júlia Buraľová a prvé miesto patrí žiačkam z 8.b triedy Eme Behúnovej a Emme Sivej.
V literárnej časti súťaže sa stretli milovníci kníh. Kniha pomôže uniknúť do vlastného sveta, kde nie je nič nemožné, rozvíja fantáziu i predstavivosť. Pomáha nadobúdať poznatky v rôznych oblastiach a vyplní nudné chvíle. Z kníh sa toho tiež veľa naučíme, veď koniec koncov, čo prečítame, to nám už nik nezoberie. A to dobre vedia nielen víťazi školskej súťaže, ale všetci zúčastnení. Víťazom tohto ročníka sa stal Richard Lendacký z 9.b, na druhom mieste skončila Klára Harajdová z 8. a a tretie miesto si vybojovala Zuzana Falová z 9.a. Víťazom srdečne blahoželáme.
Náš žiak Matej Bodnár zo 7.A sa v tomto školskom roku 2.12.2015 zúčastnil obvodného kola 6. ročníka Technickej olympiády, ktorú zorganizovalo CVČ Snina v spolupráci s CVČ Dúha v Humennom. Súťažil v kategórii B, ktorá je určená pre žiakov 5. - 7. ročníka ZŠ príslušných ročníkov osemročných gymnázií ako súťaž jednotlivcov a má tri kolá: školské, obvodné a krajské. Pod vedením vyučujúcej RNDr. J. Balážovej Matej úspešne absolvoval školské kolo a v obvodnom kole sa s najlepším bodovým hodnotením za vedomostnú a praktickú časť, v ktorej sa hodnotila presnosť vyhotovenia výrobku, jeho funkčnosť a estetická stránka, umiestnil na 1.mieste. Postúpil na krajské kolo TO, ktoré sa konalo 3.2.2016 v Prešove, kde sa po vyriešení náročnejších zadaní stal úspešným riešiteľom.
Logická olympiáda žiakov so všeobecným intelektovým nadaním je celoslovenskou súťažou pre žiakov základných škôl a 8-ročných gymnázií, pre žiakov z tried so všeobecným intelektovým nadaním, ale aj pre integrovaných – začlenených žiakov so všeobecným intelektovým nadaním v klasickej, bežnej triede. V minulom roku sa naša škola zapojila do tejto zaujímavej súťaže po prvýkrát. V tomto školskom roku po úspešnom absolvovaní školského kola do celoslovenského finále postúpili : Radoslava Krídlová z 9.B, ktorú pripravovala pani učiteľka J. Balážová a Laura Feníková z 8.B, pripravovala pani učiteľka D. Šutová. Testovanie finalistov LO prebiehalo 13. apríla 2016 v priestoroch Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity v dvoch kolách. Žiaci sa popasovali s 20 úlohami zameranými na logický, matematický, priestorový úsudok a na verbálne myslenie. Radka Krídlová sa v kategórií B ( žiaci 5. – 9. ročníka) spomedzi 43 súťažiacich umiestnila na peknom 11. mieste a Laura Feníková získala 37. miesto. Žiačkam k úspechu blahoželáme.
Výsledky na http://www.logickaolympiada.sk/vyhodnotenie---4.-ro-nik.html
V utorok 17. mája 2016 zostali lavice druhého stupňa našej školy prázdne. Navštívili sme divadlo v Spišskej Novej Vsi. Kudlovčatá spolu so svojimi triednymi učiteľkami v troch autobusoch skoro ráno vyrazili z Humenného. Všetci sme boli nadšení, že môžeme na jeden deň poľaviť od školských povinností. Cesta bola dlhá, no divadlo sa nám veľmi páčilo. Predstavenie Ženský zákon bolo naozaj zábavné, aj keď sme niekedy mali problém porozumieť spišskému nárečiu. Herci podali úžasný výkon a my sme sa preniesli do čias, v ktorých žili naši prastarí rodičia. Pred budovou krásneho Spišského divadla sme sa odfotili a našu cestu sme zavŕšili návštevou ZOO. Nestihli sme si obzrieť celú ZOO, no aj napriek tomu sme videli veľa krásnych zvierat. Cestu späť sme si spríjemnili spevom v autobuse.
T. Venglovičová a L. Feníková 8.b
Dňa 5. mája 2016 pripravila pani učiteľka Rohaľová pre žiakov 5. ročníka pozorovanie močiarnych rastlín a zvierat v okolí rybníka v Brestove. Počasie im prialo, a tak žiaci dokázali nafotiť z vodných vtákov – volavku, ktorá je v našom regióne veľmi vzácna. V rybníku pozorovali tiež larvy skokana a kunky a v neďalekom lese uvideli aj užovku obojkovú. Z močiarnych rastlín skúmali záružlie, pálku a potočnicu. Na druhý deň, na hodine biológie, žiaci mikroskopicky pozorovali planktón z odobratej vody z rybníka. Pani učiteľka je najviac hrdá na video volavky, ktoré natočili žiaci 5. A triedy.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=piR5KoIdklk
Naša škola sa po druhýkrát zapojila do medzinárodnej matematickej súťaže Pangea, s cieľom motivovať žiakov a podporovať ich vzťah k matematike. Dňa 7. 4. 2016 prebehlo školské kolo, počas ktorého 54 žiakov 7. – 9. ročníka riešilo v časovom limite 45 minút 25 úloh rôznej náročnosti. Výsledky súťaže budú zverejnené najneskôr do 16. mája 2016 na webstránke http://www.pangea-sutaz.sk/.
Pre zobrazenie výsledkov žiak použije svoje prihlasovacie údaje (ID žiaka, heslo).
Dňa 5. 4. 2016 sa uskutočnilo okresné kolo matematickej olympiády kategórie Z6, Z7 a Z8, ktoré bolo zavŕšením matematických súťaží vyhlásených MŠ SR v šk. r. 2015/2016. Pytagoriáda určená žiakom 3. až 8. ročníka sa konala dňa 9. 3. 2016. Piataci a deviataci si zmerali sily s náročnými úlohami matematickej olympiády 19. 1. 2016.
A tu sú úspešní riešitelia:
Matematická olympiáda
5. ročník Daniel Milčo 5.A – 7. miesto
6. ročník Diana Bilá 6.B – 14. miesto
7. ročník Petra Miková 7.B – 10. miesto
8. ročník Natália Orlejová 8.A – 5. miesto
Laura Feníková 8.A – 7. miesto
9. ročník Jakub Barica 9.A – 3. miesto
Marek Terek 9.A – 4. miesto
Radoslava Krídlová 9.A – 6. miesto
Nina Prokipčáková 9.A – 7. miesto
Pytagoriáda
6. ročník Diana Bilá 6.B -11. miesto
Úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme
Do okresného kola výtvarnej súťaže - Vesmír očami detí - bolo v tomto školskom roku zaslaných 467 prác, z toho 49 postupujúcich do celoslovenského kola. Z našej školy sa do súťaže zapojili mnohí žiaci I.-II. stupňa. Úspešná bola žiačka Radka Krídlová z 9.b triedy.
Diplom s cenou si prevzala na vernisáži výstavy 11. marca 2016 v MsKS v Humennom.
Gratulujeme a držíme jej palce v celoslovenskom kole.
V piatok 26.02.2016 dve triedy šiestakov zo ZŠ Kudlovskej mali možnosť navštíviť Mestský úrad v Humennom a primátorku mesta Humenné PhDr. Janu Vaľovú. V rámci vyučovacieho procesu a preberania učiva týkajúceho sa samosprávy a fungovania úradov a mesta pre nich pani učiteľka občianskej náuky Mgr. Anna Daňová pripravila takúto formu zážitkového učenia.
Na mestskom úrade ich privítali pracovníčky a odviedli do zasadacej miestnosti, kde ich čakala samotná pani primátorka. Školáci sa oboznámili s prácou primátorky mesta i s jej úspechmi i ťažkosťami. Žiaci sa zapájali do diskusie zaujímavými otázkami zo života mesta. Pani primátorka im ukázala insígnie, pamätnú knihu a kroniku mesta Humenné. Odhalila im aj plány na nasledujúce roky. Potom ich odviedla do svojej kancelárie, kde im ukázala projekt na nový futbalový štadión.
Nakoniec zástupcovia obidvoch tried primátorke mesta Humenné PhDr. Jane Vaľovej poďakovali za milé prijatie a príjemne strávený čas a darovali jej malý darček. Ale ani školáci neobišli naprázdno. Každý si z úradu odniesol malú pozornosť a plní dojmov odchádzali z mestského úradu.
Elenka Engelová, žiačka 6.a
18. marec 2016 sa stal v Humennom oslavou umeleckého slova. V tento deň sa priestormi starobylého humenského kaštieľa niesli prednesy recitátorov poézie a prózy z celého nášho okresu. Historická budova ožila a privítala víťazov školských kôl súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy s názvom Hviezdoslavov Kubín.
Našu základnú školu reprezentovali žiaci druhák Matúš Matiščák, tretiak Dávid Lukáč, šiestak Jakub Terek, siedmačka Miriama Falová a ôsmak Martin Mihaľov.
A že bol to radostný deň pre našich súťažiacich, svedčia tieto výsledky:
2. kategória poézia 2.miesto Jakub Terek
3. kategória poézia 2.miesto Miriama Falová
3. kategória próza 2.miesto Martin Mihaľov
Všetkým, čo nás reprezentovali, ďakujeme a víťazom srdečne blahoželáme!
Ako iste všetci vieme, jar je každým dňom bližšie a bližšie. A k jari neodmysliteľne patrí aj Veľká noc. Pod vedením našich učiteľov a pomocou žiackeho parlamentu sme sa rozhodli, že Veľkú noc privítame tak, ako sa patrí, a ako inač než niečím kreatívnym? V pondelok 14.03.2016 sa na našej základnej škole uskutočnili Veľkonočné tvorivé dielne. Do tohto podujatia sa zapojili všetky triedy od malých tretiakov až po najstarších deviatakov. Každá z tried si mala spomedzi seba vybrať troch zástupcov, ktorí sa pokúsia vytvoriť krásne dielo ktoré bude hodné výhry. A že to nemali vôbec ľahké. Čo bolo vlastne ich úlohou? Vytvoriť krásne a pútavé Veľkonočné vajíčko. No malo to háčik. Vajíčko muselo mať minimálne 50 centimetrov. Títo traja žiaci mali byť najzručnejší, najkreatívnejší a najšikovnejší. To bola ich jediná podmienka. Týmto žiakom stačilo doniesť potrebný materiál a skvelé nápady, a hor sa do roboty. Mali to stihnúť na troch vyučovacích hodinách. A že si žiaci spomedzi seba zvolili tých správnych, bolo hneď jasné.
Objavili sa tam rôzne techniky ako napríklad balóny obalené v škrobe, vajíčko z výkresu vyfarbené suchým pastelom, vajíčko z kartónu ozdobené kvetinkami, a aj zaujímavé kozmické vajce. Musím priznať, že žiaci pripravili porote neľahkú úlohu, keďže sa svojej úlohy skvelo zhostili a vytvorili krásne diela. Takže nezáleží až tak na tom, aké bude poradie výhercov, lebo pre nás bol tento deň plný námahy, ale aj zábavy a pomohli sme skrášliť školu a privítať Veľkú noc. Všetkým ďakujeme, a tešíme sa na nové, zaujímavé diela, ktoré vytvoria naši šikovní spolužiaci, a na to všetko ich pripravia naši skvelí učitelia a žiacky parlament, ktorí majú vždy plno zaujímavých a kreatívnych nápadov.
Klára Harajdová, Júlia Buraľová 8.A
ZŠ Kudlovská