V sobotu 19.marca sa v Belej n/C uskutočnili majstrovstvá oblasti žiakov v stolnom tenise /okresy Humenné, Snina, Medzilaborce/. Týchto majstrovstiev sa zúčastnili aj žiaci ZŠ Kudlovská, ktorí sú členmi športového klubu stolného tenisu Humenné, za ktorý hrávajú svoje súťažné zápasy. Spomedzi všetkých klubov naša najpočetnejšia výprava /16 hráčov–Peter Černiga, Michal Janošov, Katka Jakubová, Tatiana Michalčová, Marek Gibas, Šimon Jakubov, Ela Behúnová, Dianka Bilá, Adam Marcinčák, Radko Pančišin, Martin Čopák, Miško Jevčák, Tomáš Krajňák, Kristián Rada, Tadeáš Ištok, Jakub Šudik/ len potvrdila vzostup záujmu o tento šport nielen na našej škole.
Hralo sa v troch vekových kategóriách – najmladší žiaci /2005 a mladší/, mladší žiaci /2004-2003/ a starší žiaci /2002-2001/ plus kategória štvorhry spoločná pre všetky kategórie. Aj napriek tomu, že naši žiaci sa venujú stolnému tenisu len od septembra 2015, na týchto majstrovstvách sa nestratili a odniesli si z nich aj viacero cenných medailí.
Najviac sa darilo najmladším žiačkam, keď si naše dievčatá v dvojhre odniesli kompletnú medailovú zbierku. V náročnom päťsetovom zápase o prvé miesto zvíťazila Ela Behúnová nad svojou oddielovou spoluhráčkou Tatianou Michalčovou. Bronzovú medailu si napokon vybojovala Katka Jakubová. Zahanbiť sa nenechali ani chlapci, keď v kategórii dvojhra najmladších žiakov bronz získal Marek Gibas a v štvorhre žiakov si medailu rovnakej farby vybojovala dvojica starších žiakov Jakub Šudik a Tadeáš Ištok. Všetky medaily im boli odovzdané za „neprepočuteľnej“ hlasnej podpory ich spoluhráčov.
To, že najviac medailí sa nám podarilo dosiahnuť práve v kategórii najmladších žiakov, len podporuje filozofiu našej školy, ktorá sa v úzkej spolupráci so športovým klubom stolného tenisu snaží o zapojenie čo najmladších žiakov a žiačok do pohybových aktivít. Zároveň to do budúcnosti poskytuje prísľub ďalších úspechov žiakov našej školy, ktorí stolný tenis pod vedením kvalifikovaných trénerov hrávajú zatiaľ dvakrát týždenne.
Tieto úspechy sú zároveň pozvánkou na Majstrovstvá východoslovenského kraja /Prešovský a Košický kraj spolu/ v kategórii najmladších žiakov, ktoré sa po dlhých rokoch koncom mája uskutočnia práve v telocvični našej školy, kde sa predstavia aj naši úspešní medailisti.
Autor- D. Fink
Aj keď tohtoročná zima nebola priaznivá na snehobielu nádielku, predsa len sme si snehu užili na lyžiarskom výcviku konanom v dňoch 29. 2. - 5. 3. 2016. Na lyžiarsky výcvik nám bol poskytnutý príspevok Ministerstva školstva VVaŠ SR.
V pondelok tridsať žiakov 7. a 8. ročníka našej školy nastúpilo do autobusu smerujúceho do Ľubovnianskych kúpeľov. Väčšina žiakov mala pred sebou neľahkú úlohu, postaviť sa prvýkrát vo svojom živote na lyže. Medzi účastníkmi výcviku boli aj takí, ktorí už lyžovať vedia a svoje lyžiarske schopnosti si prišli zdokonaľovať.
Pedagogický dozor nad žiakmi mali naši učitelia Mgr. Marián Gajdoš, Mgr. Mikuláš Babej a Mgr. Adriana Janošová. Na výcvik sme išli s pozitívnou motiváciou a cieľom, naučiť sa lyžovať. Lyžiarsky areál sa nachádza pri obci Litmanová v prekrásnej scenérii pohoria Pieniny. Mohli sme tu využívať rôzne sklony a profily zjazdových tratí v nadmorskej výške od 690 do 920 m. Pri prevýšení 280 m sme mali k dispozícii 5 lyžiarskych vlekov. Lyžiarske svahy boli umelo zasnežované a osvetlené.
Ubytovaní sme boli v Hoteli ** SOREA ĽUBOVŇA, ktorý leží v malebnej doline Ľubovnianskych kúpeľov, na rozhraní Spišskej Magury a Levočských vrchov, kde sme mali zabezpečenú celodennú stravu i pitný režim. V hotelovom wellness centre sme mali k dispozícii krytý bazén. Wi fi bolo samozrejmosťou. V každej izbe televízor .
Po ranných rozcvičkách na svahu sme pripli na nohy lyže a hor sa na vleky. Boli sme rozdelení v dvoch skupinách a každá z nich mala svoj program. Pokročilí mohli zdolávať svah na dlhšej a náročnejšej zjazdovke a začiatočníci si osvojovali základy lyžovania na menej náročnej zjazdovke.
Každý deň sme sa zdokonaľovali – chôdza, obraty, nácvik pádov, zastavenie obojstrannom prívrate, oblúky v „pluhu“, jazda šikmo svahom či zvládnutie vlekov. Snáď najviac sme si užívali každú jazdu bez pádu a azda na vlekoch. Bola to paráda, počasie sme mali ozaj rozmanité . Zažili sme prekrásne slnečné dni, ale aj hmlu s minimálnou viditeľnosťou. Vystriedala sa jarná aj zimná lyžiarska atmosféra a snehu bolo dosť.
Získali sme veľa pekných zážitkov nielen z lyžovania, ale aj z pestrých aktivít, ktoré sme spoločne organizovali v podvečerných hodinách, kedy sme tiež hrávali spoločenské hry, niektorí sa iba rozprávali, počúvali hudbu, pozerali TV, hrali stolný tenis, stolný futbal, biliard, a to všetko v atmosfére smiechu a skvelej zábavy. Po týchto aktivitách sme sa mohli zabaviť každý večer aj na diskotéke, po ktorej nasledovala večierka.
Všetci môžeme byť na seba právom hrdí, naučili sme sa lyžovať za pár dní a zvládli sme to bez úrazu. Mnohí sme prekonali strach či obavy. Spolužiaci, zdatnejší lyžiari, povzbudzovali tých, ktorí stáli na lyžiach po prvýkrát. Z vrcholu Fakľovky (945 m) sme mali pekný výhľad na okolitú prírodu i Vysoké Tatry. Na vrchole zjazdovky sme si urobili spoločnú fotografiu.
Tento kurz bol uskutočnený na odbornej úrovni a splnil všetky ciele, ktoré si vo svojich zámeroch vytýčil. Počas výcviku bola medzi žiakmi vynikajúca atmosféra s mnohými zážitkami a novými skúsenosťami. Všetkým žiakom patrí veľká pochvala za snahu a pokrok v zdolávaní lyžiarskych zjazdoviek a učiteľom Mgr. Mariánovi Gajdošovi, Mgr. Mikulášovi Babejovi a Mgr. Adriane Janošovej vďaka za ochotu, starostlivosť a obetavosť počas celého kurzu.
Natália Orlejová
8. B
Nádhernou skladbou, ktorú zahral bývalý žiak ZŠ Kudlovskej Nikola Bankov, dnes už študent Konzervatória v Žiline - nová tvár slovenského jazzu - ocenený aj takým slávnym jazzmanom ako je Peter Lipa, sme otvorili dňa 5. februára 2016 na tejto škole, v poradí už 7. Kudlovský ples.
Celý večer sa niesol v duchu skvelej hudby vďaka DJ Ondrejovi – žiakovi, ktorý na našej škole minulého roku navštevoval ZŠ Lesnú, chutného jedla pripraveného našimi šikovnými kuchárkami, bohatou tombolou vďaka našim sponzorom, ktorých mená nájdete na stránke našej školy. O pestrý program sa nám postarala aj naša žiačka Emma Sivá spolu so svojím tanečným partnerom Borisom, ktorí nám zatancovali ....
Pre niekoho bol tento ples prvý, pre niekoho posledný. Pre Kristínku Kocikovú to bola pekná spomienka. Dnes už prváčka na Bilingválnom gymnáziu v Košiciach sa rada vrátila na svoju bývalú školu, aby nám zaspievala dve pesničky Love Yourself a Ain't nobody. Dievčatá zo súboru Magic girls, tiež žiačky našej školy, nám zatancovali moderný tanec plný temperamentu.
Tradíciou na našom plese je fotenie. Tentokrát svoju záľubu prišla zrealizovať naša bývalá žiačka, Laura Sabolová, dnes už študentka Bilingválneho gymnázia v Košiciach. Chceme sa popýšiť našimi terajšími, ale aj bývalými žiakmi, preto sme veľmi radi, že máme veľa takýchto šikovných žiakov, ktorí vynikajú v rôznych oblastiach umenia. Teší nás, že sa k nám radi vracajú a dávajú príklad svojim mladším spolužiakom.
Na základe kritérií zverejnených na nástenke žiackeho parlamentu boli do užšieho výberu učiteľmi školy vybraní traja chlapci a tri dievčatá za každú deviatackú triedu, nominovaní na kráľa a kráľovnú plesu. O víťazovi rozhodlo hlasovanie žiakov v každej triede. Svoj víťazný tanec si zatancovala Zuzana Falová a Samo Križan. Srdečne blahoželáme!
Chceme sa poďakovať všetkým za skvelú zábavu, žiackemu parlamentu za perfektne odvedenú prácu nevynímajúc zháňanie sponzorov, ceny do tomboly, nákupy... Ďakujeme pani Krídlovej za prekrásne vyzdobenú školskú jedáleň, ktorej pomáhali naši šikovní žiaci nielen pri konečnej výzdobe, ale už niekoľko dní predtým, keď vytvárali nádherné dekorácie vďaka svojej šikovnosti a kreativite. Ďakujeme pani kuchárkam za chutné jedlo, pánovi školníkovi, DJ Ondrejovi za super hudbu, pani učiteľkám za ich čas, ktorý pre nás obetovali a všetkým za ochotu a snahu pomôcť akýmkoľvek spôsobom. Tak sme spolu vytvorili príjemnú atmosféru spojenú s nezabudnuteľnými zážitkami. Už teraz sa tešíme na ten nasledujúci 8. Kudlovský ples.
Žiaci ZŠ Kudlovskej v Humennom
V mesiaci október sa na našej škole uskutočnil ZBER PAPIERA. Sme veľmi potešení, že sa doň zapojili mnohí žiaci, pretože sa vyzbieralo vyše 7 ton papiera.
Veľká pochvala patrí žiačke Štofčíkovej Gabriele z 3. A triedy, ktorá do zberu prispela vyše 2000 kg papiera. Taktiež ďakujeme žiačkam Stariatovej Zuzke z 5. A triedy a Račkovej Katke z 8. A triedy.
Úprimná vďaka patrí aj triednym kolektívom. Najviac sa darilo 3.A a 5.A triede.
Za získané finančné prostriedky bude pre deti zakúpené športové náčinie. Ďakujeme.
Súčasťou projektu k Medzinárodnému dňu školských knižníc, ktorý sa uskutočnil 26.októbra 2015, bola aj zábavno-súťažná hra 5 proti 5 - Čitateľský špeciál. V školskej aule sa stretli dva tímy: tím učiteľov a tím rodičov.
Do finále sa dostali učitelia, a tak si vybrali odmenu: rodičia za nich odučia jednu vyučovaciu hodinu. Ale aby neboli hlavne malé deti smutné, učitelia prijali tiež svoju úlohu, že odučia hodinu v maske, ktorú im vyberú žiaci. Ako sa rodičia zhostili úlohy učiteľov, si môžete pozrieť na: https://youtu.be/u7RWbfHYpUo
V pondelok 25. januára 2016 k nám na pozvanie pani učiteľky Daňovej v rámci vyučovania občianskej náuky o problematike migrácie a utečencov zavítala vzácna návšteva: Lucia Kolpaková, tlmočník a štyri deti zo Somálska a Sudánu. Mgr. Lucia Kolpaková nám predstavila činnosť organizácie UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) a my sme sa dozvedeli aj to, že do Evakuačného tranzitného centra /ETC/, ktoré sídli v Humennom, prichádzajú utečenci zo Somálska, Eritrey, Sýrie. Libanonu, Sudánu a z ďalších krajín a zostávajú v centre dovtedy, kým UNHCR zariadi proces ich konečného presídlenia. ETC im poskytuje dočasné umiestnenie na maximálne šesť mesiacov. Rozprávali nám o tom, ako sa im žije v Humennom, no i ako to bolo pred tým, ako prišli na Slovensko.
My sme mali možnosť spoznať ich bližšie, opýtať sa na veci, ktoré nás zaujímali a nakoniec sme si spravili spoločné fotky. Boli veľmi priateľskí a my sme zistili, že farba pleti nás nedelí, že máme rovnaké záľuby, túžby a sny. Len toho zlého prežili oveľa viac. A preto by sme si mali vážiť, že žijeme v mierovej krajine. Beseda ubehla rýchlo, deťom sa v našej škole páčilo a my ďakujeme Lucii a mladým utečencom za návštevu a pevne veríme, že si to svoje šťastie už čoskoro nájdu v USA.
Mrazivú, no slnečnú predposlednú januárovú sobotu sme my, žiaci z krúžkov Putujeme regiónmi Slovenska a Kudlovčatá na cestách, spolu s učiteľkami Mgr. Tokošovou a Mgr. Daňovou strávili pri rybníkoch v Slovenskej Volovej. Pretože sme turisti, k rybníkom sme sa dostali z Gruzoviec pešo. Turistiku spojenú so sánkovačkou a korčuľovaním sme ukončili v príjemne vyhriatej chate našej spolužiačky Frederiky, ktorá sa nachádza blízko rybníka a posilnení výborným guľášom , sladkými dobrotami a teplým čajom sme sa vybrali na spiatočnú cestu a vyštípaní od mrazu a unavení sme sa vrátili do Humenného. Ďakujeme za príjemne strávenú sobotu.
20. novembra 2015 sa žiaci 9. A a 9. B triedy zúčastnili exkurzie do bývalého koncentračného tábora Auschwitz v Osvienčime. V skorých ranných hodinách, pre niektorých by sa dalo povedať že aj nočných, sa žiaci stretli pri mestskom kultúrnom stredisku. O tretej hodine ráno sa žiaci vydali na približne sedemhodinovú cestu za históriou.
Po vstupe do hlavnej budovy tábora sme prešli kontrolou a dostali sme slúchadlá a prijímače hlasu. Po prejdení známej brány s nápisom Arbeit macht frei sme navštívili jednotlivé bloky, v ktorých „žili“ alebo prežívali väznení ľudia počas druhej svetovej vojny - väčšinou ľudia židovského vierovyznania, ľudia odlišnej rasy alebo politickí väzni. Po prehliadke jednotlivých blokov sme mali možnosť vidieť najstaršiu plynovú komoru v tomto vyhladzovacom tábore. Neskôr, asi po päťminútovej ceste autobusom, sme sa všetci ocitli pred bránou vyhladzovacieho tábora Auschwitz- Birkenau, kde bola prehliadka menej zaujímavá, ale o to horšia. Väzni tu neprežívali v blokoch, ale v tzv. Pferdenställe, ktoré boli postavené z dreva a ľuďom tam bolo veľmi chladno. Taktiež sme videli barak, v ktorom väznení ľudia vykonávali osobné potreby, na ktoré mali sedem alebo desať sekúnd, čo je pre nás asi nepredstaviteľné. Potom sme sa rozlúčili, poďakovali za dlhý a náučný výklad, nastúpili do autobusu a čakala nás asi dvojhodinová cesta do mestečka Wieliczka, v ktorom sa nachádza už dlhé roky soľná baňa.
Po vchode do hlavnej budovy bane nás čakalo viac ako päťdesiat poschodí dole do bane. Tam nás privítala sprievodkyňa Eliška, poskytla nám základné informácie a inštrukcie a vybrali sme sa na prehliadku bane, kde sme mohli ochutnať v podstate všetko. Strop, steny, ale aj podlahu. Po prehliadke sprístupnenej časti bane, ktorá je naozaj krásna a veľká, sme sa vyviezli super rýchlym výťahom do hlavnej budovy bane, kde sme si zakúpili na pamiatku krásne suveníry.
Prvá časť výletu bola trochu pochmúrna, ale s nádychom histórie, čo bolo pre nás veľmi poučné. Zažili sme aj veľa zábavy s našimi spolužiakmi, za čo sme veľmi vďační.
Väčšina z nás si domov priniesla známe krowky, soľ z jaskyne, magnetky a veľa iných suvenírov, ale hlavne mnoho zážitkov i novú skúsenosť s tým, čo sa dialo za čias našich predkov počas druhej svetovej vojny.
Richard Lendacký, IX.B
Mnohí naši žiaci už poznajú chlapčeka v plátených nohavičkách s klobúčikom na hlávke – je to ŠALIANSKY MAŤKO. Šaliansky preto, lebo pochádzal zo Šale a Maťko preto, lebo ho tak volali.
Krásna literárna súťaž v prednese slovenských povestí má dôležité miesto aj medzi našimi žiakmi. V školskom kole, ktorého sa zúčastnilo 11 žiakov, bolo naozaj veľmi ťažké rozhodnúť v I. kategórii. Nakoniec 3.miesto obsadila Karolínka Kožišková z 2.A triedy, 2.miesto získal Miško Janošov z 2.A triedy a víťazom v I.kategórii sa stal Dávid Lukáč z 3.A triedy.
V II. kategórii na 2.mieste skončila Ľubka Katkovčínová zo 4.B triedy a na 1.mieste sa umiestnil Kristián Feškanič zo 4.A triedy.
III. kategória mala tiež vynikajúcich recitátorov. Na 2.mieste skončil Jakub Terek zo 6.B triedy a 1.miesto získala Mimka Falová zo 7.B triedy.
Našich šikovným žiakom srdečne blahoželáme a prajeme mnoho úspechov.
V tomto školskom roku sa naši žiaci prvýkrát zapojili do výtvarnej súťaže s názvom "Ochranárik očami detí". Cieľom tejto súťaže bolo deťmi vytvoriť a neskôr detskou porotou vybrať najzaujímavejšieho "OCHRANÁRIKA", ktorý by sa mohol stať maskotom CO a tiesňového čísla 112. Podmienkou bolo pri tvorbe zachovať farby medzinárodného loga CO a loga EÚ. Do súťaže sa zapojili MŠ, ZŠ aj UŠ. Naši žiaci sa prejavili ako veľmi kreatívni s výbornými nápadmi a výtvarným cítením. Zuzana Stariatová z 5.a triedy získala 1.miesto a Petra Miková s Vanessou Tichou zo 7.b získali 3.miesto.Odmenou pre nich boli hodnotné ceny.
Našim dievčatám srdečne blahoželáme. J
Mgr. M. Brečková
V novembri na výchove umením nám pani učiteľka dala vytvoriť vianočnú pohľadnicu. Prvé čo ma napadlo, bolo nakresliť anjela. Pretože anjel je symbolom mieru, pokoja, ochrany a lásky.
Ale tento anjel nebol len taký obyčajný. Bol vytvorený technikou vitráže. Anjela som nalepila na žltý výkres, ktorý som potom olemovala čipkou. Najkrajšie pohľadnice pani učiteľka poslala na súťaž.
Dňa 1.12.2015 bolo vyhodnotenie súťaže o najkrajšie vianočné pohľadnice. O dva dni neskôr som sa dozvedela, že aj moja pohľadnica patrí k oceneným. V súťaži neboli udelené miesta. A tak je to lepšie, lebo nás vyhralo viac a mali sme rovnaké ceny. Darčeková poukážka na knihu v hodnote 10 eur a balík sladkostí. Určite sa to oplatilo.
Premiéra našej šiestačky Elenky Engelovej zo 6.a v recitačnej súťaži v prednese kresťanskej poézie a prózy s názvom ... a Slovo bolo u Boha sa vydarila.
V utorok 8. decembra 2015 sa v Cirkevnej spojenej škole sv. Cyrila a Metoda v Humennom uskutočnilo krajské kolo tejto súťaže. Elenka si v kategórii starších žiakov 5. a 6.ročníka v prednese prózy vybojovala pekné tretie miesto. Spolu s pani učiteľkou Mgr. Annou Daňovou, ktorá ju na prednes pripravovala, prežili príjemné dopoludnie, ktoré začalo svätou omšou v kaplnke školy, pokračovalo samotnou súťažou a vyvrcholilo ocenením.
Elenke blahoželáme a prajeme ešte ďalšie úspechy v recitačných súťažiach.
Stalo sa tradíciou, že kudlovskí ôsmaci, ktorých učí občiansku náuku pani učiteľka Daňová, sa o Národnej rade SR učia nielen z učebnice, ale aj zážitkovo. A to tak, že nočným vlakom cestujú do Bratislavy a na druhý deň absolvujú exkurziu v slovenskom parlamente.
Vo štvrtok 3.decembra 2015 sa 30 ôsmakov spolu s pani učiteľkou Daňovou a rodičovským dozorom pani Behúnovou vybralo na takýto náučný výlet do hlavného mesta Slovenska.
Nabalení dobrotami, ale aj výbornou náladou sme sa stretli na vlakovej stanici a plní očakávania vyrazili na dlhú cestu vlakom. Prechádzku rannou Bratislavou sme niektorí potrebovali ako soľ, pretože prebdená noc vo vlaku poniektorým dala poriadne zabrať.
O pol deviatej sme prešli kontrolou pri vstupe do parlamentu, po ktorej nasledovala prehliadka priestorov so stručným výkladom. Milá pani sprievodkyňa prevetrala naše vedomosti nielen z občianskej náuky, ale aj z literatúry a dejepisu. A my sme bolo hrdí, že sme v skúške obstáli.
Pred deviatou hodinou nás osobne privítala naša rodáčka, primátorka Humenného a poslankyňa NR SR, PhDr. Jana Vaľová. No o pár minút sme už sedeli na balkóne, pretože sa začínala v poradí
58. schôdza NR SR. A veľmi nás potešilo, keď sme z úst pani podpredsedníčky JUDr. Jany Laššákovej začuli osobné privítanie a vzápätí sa ozval potlesk prítomných poslancov. Pár minút sme mohli sledovať zákonodarný proces, konkrétne druhé čítanie zákona. Neskôr sme sa spolu s pani primátorkou presunuli do zasadačky Klubu Smer a pani poslankyňa nám venovala svoj čas a ochotne odpovedala na naše zvedavé otázky. Nasledovalo spoločné fotenie, poďakovanie a my sme plní dojmov odchádzali z pôdy nášho parlamentu. Týmto sa chceme pani primátorke poďakovať za ochotu, ústretovosť, trpezlivosť a milé slovo.
No naše putovanie malo pokračovanie. Po zážitku v NR SR sme sa vybrali na dlho očakávanú cestu do Viedne. Najskôr sme sa zastavili v Parndorfe, tam sme sa najedli a niektorí si aj nakúpili. Odtiaľ naša cesta pokračovala už do Viedne. Naším prvým cieľom bolo veľkolepé technické múzeum, v ktorom sme sa dozvedeli veľa nielen o moderných vynálezoch, ale aj o tých starších. Na štyroch poschodiach sa rozprestieralo množstvo exponátov, ktorých sme sa mohli dotýkať a prakticky ich vyskúšať. Ak by sme aspoň niektoré z týchto pomôcok mali u nás v škole, fyzika by sa nám učila oveľa ľahšie. Toto technické múzeum bolo pre všetkých príjemným prekvapením. Neďaleko múzea sa rozprestiera nádherný zámok Schönbrunn a my sme tam prišli pešo v čase, keď sa začínalo stmievať. Nádherne vianočne vyzdobený a vysvietený zámok bol pastvou pre oči všetkých návštevníkov. Pri vstupe nás privítala živá zlatá socha Mozarta, na nádvorí zámku hrala príjemná hudba a stánky s vianočným tovarom dotvárali príjemnú vianočnú atmosféru. Fotoaparáty a mobily boli nepretržite v prevádzke, priniesli sme si množstvo krásnych fotiek. Náš výlet vo Viedni sme ukončili na Radničnom námestí, na známych vianočných trhoch, kde sme si užili a vychutnali úžasnú atmosféru, kúpili darčeky na Vianoce a vypili známy (detský) punč a odniesli si povestný pohár ako krásny suvenír. Na tomto skvelom výlete sme si tiež prevetrali znalosti z anglického a niektorí aj z nemeckého jazyka. O desiatej večer nás autobus doviezol na bratislavskú stanicu a nočným vlakom sme riadne unavení vyrazili domov. Podľa slov pani učiteľky niektorí spali už v Trnave.
Pani učiteľke Daňovej, pani Behúnovej, Nikole, Jožkovi a Matúšovi, ktorí sa ujali dozoru, ďakujeme za krásne zážitky a nezabudnuteľné chvíle a dúfame, že si takýto výlet opäť zopakujeme.
Klára Harajdová, Júlia Buraľová 8.a
Do súťaže "Hrnček medu" sa už niekoľko rokov zapájajú naši žiaci z l.a ll. stupňa.Hlavne tí, ktorí sa zaujímajú o život včiel a prácu včelárov. Chlapci a dievčatá aj v tomto školskom roku vytvorili sériu plošných a priestorových výtvarných prác, rôznych veľkostí, pri tvorbe ktorých využili všetky možné výtvarné techniky. Deti vyjadrili farbami, farbičkami, dokonca prírodninami, svoje pocity z našej krásnej prírody.Z 300 vybraných prác sa členom poroty zapáčila aj rozkvitnutá lúka vytvorená z prírodnín, autorkou ktorej je Radka Krídlová z 9.b triedy, a výtvarná práca Gabiky Štofčíkovej z 3.a.
Obe naše žiačky získali čestné uznanie a hodnotné ceny. Pri preberaní cien mohli ochutnať aj rôzne druhy medu a všelijaké medové dobroty. Tešíme sa na ďalší ročník tejto súťaže a veríme, že naši žiaci budú opäť úspešní.
Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať členom i nečlenom žiackeho parlamentu, ktorí pre nás, tretiakov, pripravili krásne strašidelný piatkový večer.
Cesta po škole v úplnej tme bez baterky, len s mapou v ruke, prekonávanie prekážok, zdolávanie strašidelných úloh, hrad z cukru, hľadanie prsteňa medzi uvarenými zemiakmi, maľovanie na tváre pani učiteliek, kŕmenie jogurtom spolužiaka so zatvorenými očami, múmie v toaletnom papieri ... sú len zlomky z toho, čo sme zažili.
O tom, že existuje školský duch, sme sa presvedčili v závere, keďpráve školský duch čaroval a my sme videli ako po nasypaní čarovného prášku do tekutiny začalo dymieť, iné kypieť a ďalšie zase prskať.
Osobitne by sme chceli poďakovať organizátorke za žiacky parlament Emmke Sivej, jej pomocníkom Lívii Tkáčovej, Laure Feníkovej, Emke Behúnovej Martinke Godžákovej, Saške Kučalovej, Vanesske Tichej, Aničke Radovej, Milanovi Guzejovi, Samuelovi Križanovi, Jakubovi Terekovi a fotografovi Jakubovi Tuptovi.
Veľké ĎAKUJEME takisto patrí pani učiteľke Bačovej, ktorá nás na túto akciu zobrala, a pani učiteľkám Janošovej a Škerlíkovej za zorganizovanie, pohostenie a nezabudnuteľný strašidelný večer.
Bol to pre nás skvelý zážitok.
Žiaci z III.A a III.B
Na Základnej škole Kudlovskej v Humennom sa pasovačka piatačikov za členov veľkej rodiny žiakov druhého stupňa, už stala tradíciou. V piatok popoludní , v telocvični školy čakalo na našich ušiačikov veľa zábavy, tanca, piesní, súťaží, cesta odvahy a veľká pasovačka. Aby na to všetko neboli naši piataci sami, tak ich prišli podporiť ich rodičia, súrodenci, triedna učiteľka a samozrejme žiacky parlament.
Hneď na začiatku museli prejsť tajomnou cestou, plnou strašidiel , rôznych zvukov a nástrah. Nebolo to ľahké, lebo dookola bola tma a každý sa musel spoľahnúť iba sám na seba. Ale po zdolaní strašidelnej cesty, na odvážlivcov čakalo pasovanie veľkými ušami a prijatie za veľkého spolužiaka druhého stupňa. Po tejto prvej skúške odvahy sa všetci s radosťou pustili do pripravených súťaží.
U našich ušiačikov sme otestovali ich rýchlosť, obratnosť, pamäť, dôvtip, a aby v tom neboli sami , tak si s nimi zasúťažili aj ich rodičia či súrodenci. V súťažiach, kto najrýchlejšie so zaviazanými očami nakŕmi spolužiaka , uhádne akú pochutinu ochutnáva , za určitý čas si zapamätá čo najviac vecí, stoličkový a klobúkový tanec, beh s loptičkou na lyžičke a iné bolo plné kriku, smiechu ale aj slzičky šťastia.
Bolo to príjemné popoludnie strávené v škole. Dobrou náladou sme sa nakazili všetci a potešili nielen žiakov ale aj rodičov.. Členovia žiackeho parlamentu sa tešia z vydarenej akcie a už teraz pripravujú ďalšiu.
Žiacky parlament na ZŠ Kudlovskej
https://drive.google.com/open?
To, že Júlia Buraľová rada číta, je pre jej najbližších a pre jej spolužiakov a učiteľov známa vec. No šikovná ôsmačka aj rada píše. V septembri vyhlásila redakcia Denníka N súťaž pre žiakov základných škôl Privítajme utečencov a povedzte im niečo o Slovensku. Júlia zaujímavo stvárnila tému Príbeh emigranta. Jej práca s názvom V úlohe rodičov porotu zaujala a tým sa dostala medzi najlepšie texty. Víťazné práce redakcia uverejnila v novinách a na webe www.dennikn.sk.
Júlii srdečne blahoželáme a prajeme veľa tvorivých nápadov a úspechov.
V septembri žiaci druhého stupňa prezentovali na hodinách literatúry svoju obľúbenú knihu a na hodinách výtvarnej výchovy pripravovali záložky na tému Moja prázdninová kniha / Môj obľúbený hrdina. Priebežne s projektom k Medzinárodnému dňu školských knižníc zorganizovala p. uč. Brečková na druhom stupni minisúťaž o najkrajšiu záložku. Žiaci v každej triede vybrali najkrajšiu záložku, tie najkrajšie a tie, ktoré súťažili o prvenstvo, si žiaci mohli pozrieť a ešte stále ich môžu vidieť na nástenke vedľa kabinetu p. zástupkyne Ročkaiovej. Žiacka porota zostavená z dvojíc z každej triedy vybrala minulý piatok tie najkrajšie. A tu sú výsledky: na 3. mieste sa umiestnila Natália Orlejová z 8.b, na druhom mieste skončila Janka Partiková zo 6.b a najkrajšiu záložku vytvorila Hanka Zelinková z 5.a.
Všetkým, ktorí kreslili, ďakujeme a víťazom blahoželáme.
Medzinárodný deň školských knižníc 26.októbra oslávila naša knižnica akciou s názvom Kniha je najkrajší dar, pretože vždy ostane s tebou. Organizátorky p.uč. Saloková a p.uč. Daňová sa v projekte, ktorý každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica, zamerali predovšetkým na zvyšovanie čitateľskej kultúry žiakov pomocou rôznorodých aktivít a činností v školskej knižnici aj na celej škole s cieľom prispieť k rozvoju čitateľských zručností a zároveň podporiť kladný vzťah k materinskému jazyku. Snahou učiteliek bolo zapojiť všetky deti školy do čítania a načrieť tak do nevyčerpateľnej studnice krásnych príbehov a fantázie, ktoré oslovia malých i veľkých čitateľov, a tak prispejú k rozvíjaniu čitateľskej gramotnosti.
Žiakom sa na úvod dňa prihovoril moderátor podujatia Martin Mihaľov prostredníctvom školského rozhlasu a odštartoval akciu, ktorá mala dve časti. V prvej – čitateľskom maratóne čítali žiaci v triedach knihy zapožičané zo školskej knižnice. V duchu hesla Veľkí, malí do čítania sa všetci dali štafetovo, nahlas a zrozumiteľne čítali nepretržite 45 minút a do čítania sa zapojili aj niektorí učitelia. No a prvákom, ktorí ešte čítať nevedia, čítali v školskej knižnici starší spolužiaci - deviataci. Na ďalšej vyučovacej hodine žiaci vytvárali miniprojekty z prečítaných príbehov, ktoré nakreslené alebo napísané na farebné papiere nalepili na poškodené CD. Tie putovali na strom – Knihomoľ, ktorý vo vestibule školy bude celý rok pripomínať, že čítať je dôležité.
Súčasťou projektu bola aj zábavno-súťažná relácia 5 proti 5 - Čitateľský špeciál, pri ktorej sa inšpirovali známou reláciou z televízie. Cieľom bolo zistiť, ako dobre poznajú učitelia svojich žiakov a zároveň rodičia svoje deti. V školskej aule sa stretli dva tímy: tím učiteľov a tím rodičov. Predtým 150 respondentov- žiakov školy odpovedalo na 5 súťažných otázok a 5 finálových otázok. Otázky boli zamerané na čítanie, knihy, školu a voľný čas. Pre organizátorov boli odpovede žiakov výpovednou hodnotou o ich vzťahu k čítaniu, knihám, tráveniu voľného času. A s potešením zistili, že to s čítaním našich detí nie je až také zlé.
Odpovede sa použili v otázkach pre súťažiacich, ktorí sa s niektorými odpoveďami museli popasovať, pretože to boli odpovede ich detí a žiakov. Nakoniec najviac bodov získali učitelia a dostali sa do finále. Pred samotnou súťažou sa dohodli na odmene prípadne treste za neúspech v súťaži. Moderátor Martin sa zhostil svojej úlohy, bezprostredne reagoval na odpovede rodičov či učiteľov, spolupracoval so skvelým publikom, ktoré tvorili žiaci školy. Autorky pripravili všetko tak, ako je to v televíznej relácii, nechýbala ani odpovedajúca tabuľka, ktorú vytvorili Martin Mihaľov a Jakub Terek a počas súťaže ju spúšťali. Prestávky medzi jednotlivými kolami sa vyplnili súťažami v jazykolamoch. Do finále sa dostali s veľkým náskokom učitelia, a tak si vybrali odmenu: rodičia odučia za nich jednu vyučovaciu hodinu. Ale aby neboli hlavne malé deti veľmi smutné, učitelia prijali tiež svoju úlohu, že odučia hodinu v maske, ktorú im vyberú žiaci. Je to zábavná a poučná náhrada víťaznej sumy z televíznej relácie. Výborná nálada všetkých zúčastnených a konštatovanie rodičov, že o rok si žiadajú odvetu, potešilo a utvrdilo v tom, že súťaž sa vydarila. No pre organizátorky bola najväčšou odmenou radosť v očiach detí a viditeľne rastúci záujem o vypožičiavanie a čítanie kníh, ktoré sa každoročne zvyšuje.
https://www.youtube.com/watch?v=lULw0PseMFM&feature=youtu.be
Po skončení akcie emócie vystriedalo očakávanie vyhodnotenia projektu a možno aj radosť z finančnej čiastky, ktorú získajú na nákup nových kníh do školskej knižnice. Týmto prispejeme k väčšej návštevnosti knižnice, využívanie jej služieb ako zdroja na získavanie informácií a k zmysluplnému tráveniu voľného času našich detí.
RNDr. Jana Balážová
Jablko – také obyčajné slovo, s ktorým sa stretávame už v rannom veku. Sladké, voňavé, šťavnaté... Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Patrí medzi prvé ovocie, z ktorého mamičky strúhajú kašičku malým detičkám. Už malé dieťa vie, že jablko skvelo chutí a cíti, že je zdravé. Vie tiež, že je guľaté, červené, zelené alebo žlté ako slniečko.
V mesiaci október je vyhlásený Svetový deň jablka a my si tento deň na našej škole pripomenuli 27. októbra aktivitou známou ako Deň zdravej výživy. Deň to bol vydarený, veselý, plný jablkových aktivít a vitamínov. Túto tradíciu si udržujeme už niekoľko rokov. Výsledkom bola úžasná výstavka prác žiakov 1. - 4. ročníka.
Aj školská jedáleň sa zapojila do našej akcie. Pani vedúca za pomoci kuchárok pre deti napiekli výborné jablkové koláče, krupicu ba aj zaujímavé chuťovky. Tie boli pre deti odmenou za ich aktivitu.
Nápadov bolo mnoho, stačili by aj na tri „ jablkové“ dni. Opäť sme sa presvedčili , že pripravovať pre deti a žiakov zaujímavé dni sa oplatí. Utužili sme vzťahy medzi deťmi, rozšírili ich poznatky a hlavne sme znovu prežili v škole chvíle plné radosti. Srdečne ďakujeme všetkým p. učiteľkám, ktoré sa do aktivít zapojili.