V dňoch 19.-27. 9. 2015 sa v našom meste v troch rímskokatolíckych farnostiach konali ľudové misie, ktoré prebiehali pod patronátom otcov redemptoristov a kapucínov. V rámci misií okrem misijného pôsobenia v samotných farnostiach prebiehali aj evanjelizačné programy pre žiakov humenských základných a stredných škôl.
Aj na našu školu dňa 24.9.2015 prišiel misijný team mladých ľudí zo Sabinova a z Prešova. Prostredníctvom pantomímy, videa, piesne aj slova sa so žiakmi rímskokatolíckej náboženskej výchovy prvého aj druhého stupňa podelili o radostnú zvesť o spáse. Akcie sa zúčastnilo 90 detí prvého a 140 detí druhého stupňa.
Počas dvoch vyučovacích hodín tak spolu vytvorili pekné spoločenstvo, ktoré našim žiakom mohlo pomôcť prehĺbiť svoju vzťah s Ježišom.
Sme vďační týmto mladým ľuďom za ich čas a hlavne za svedectvo viery, s ktorým sa s nami podelili.
Mgr. S. Kočanová
Chcete poznať svoje finančné možnosti? Chcete vedieť zvažovať možnosti a vedieť si z nich vybrať tu správnu? Chcete zvládnuť nástroje a prostriedky, ktoré vám pomôžu pri vstupe do reálneho sveta trhu práce? Chcete byť finančne nezávislí?
Zaujímavé otázky, ktoré zaujali žiakov 9.b. v rámci finančnej gramotnosti. Preto sa zúčastnili pod vedením koordinátorky finančnej gramotnosti Ing. B. Ľubiščákovej elearningu POZNAJ SVOJE PENIAZE. Program výrazne podporuje rozvoj osobnosti, zodpovedné správanie, etické rozhodovanie a kritické myslenie. Rozvíja efektívne využívanie informačno-komunikačných technológií. Desiati najlepší absolventi získali certifikát.
Blahoželáme úspešným.
Už po tretíkrát 5. júna 2015 zorganizovali učitelia prírodovedných predmetov na našej škole prehliadku toho čo sa naučili z fyziky, chémie, matematiky aj informatiky. Iniciátorky Ing. Beáta Ľubiščáková a RNDr. Jana Balážová v rámci predmetovej komisie prírodovedných predmetov tento rok vybrali nových hostí aj netradičné pokusy, ktoré predvádzali šikovní žiaci svojim spolužiakom.
O tom, že sa naši žiaci radi učia fyziku presvedčili návštevníkov projekty, vypracované na hodinách fyzikárky B. Ľubiščákovej, ktorými vyzdobili chodbu a miestnosti, v ktorých akcia prebiehala.
V školskej aule sa konali prednášky plné nových informácií a praktických ukážok pre žiakov jednotlivých ročníkov školy. Na úvod riaditeľka školy RNDr. A. Kissová otvorila tradičné podujatie a pripomenula dôležitosť poznávania vedy a techniky v dnešnej dobe.
V tomto ročníku pozvanie prijali hostia Ing. A. Bača a Ing. M. Volohda zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Humennom, ktorí pútavo hovorili o kyberkriminalite a bezpečnosti počítačových sieti. Siedmaci sa mohli dozvedieť, že počítač môže byť cieľom alebo zbraňou pre páchanie trestných činov, aký je rozdiel medzi hackingom a hackerom, ako si zvoliť bezpečné heslo a aj návod ako sa chrániť pred ohrozením svojich účtov.
Svoj víťazný projekt našim šiestakom predstavili tretiaci z odboru elektrotechnika zo Strednej odbornej školy technickej v Humennom Š. Zoller, M. Židzik, Š. Macko v tíme AKUMULLER spolu so svojím konzultantom Ing. M. Krupom. Do súťaže vyhlásenej Východoslovenskou distribučnou a.s. Košice, ktorej témou bolo Smart home – riadenie spotreby a akumulácia elektrickej energie, pripravili funkčný model rodinného domu, v ktorom sa akumuluje energia získaná z obnoviteľných zdrojov pomocou zásobníka energie.
Piataci sa dozvedeli z pútavého rozprávania M. Maturkaniča, pracovníka Vihorlatskej hvezdárne v Humennom o svetelnom znečistení a jeho účinkoch na človeka. Už vedia, že dôsledok nehospodárneho využitia svetla ruší prirodzenú nočnú tmu a biorytmy všetkých živých organizmov vrátane človeka, ktoré tmu potrebujú k efektívnemu spánku a životu.
O chémii zaujímavo hovoril absolvent vysokej školy UVLF v Košiciach so zameraním na farmáciu Mgr. Š. Meričko. Pripomenul ôsmakom škodlivé účinky fajčenia alebo kombinovania niektorých liekov s alkoholom a predstavil v krátkosti vysokú školu, na ktorej študoval.
V poradí poslednej časti študenti Gymnázia P. Horova z Michaloviec S. Magurová, M. Paľo, M. Barilik so svojou učiteľkou RNDr. M. Spišákovou predstavili lego robotov spolupracujúcich s rôznymi senzormi vyhľadávajúcimi napríklad magnety. Praktická ukážka programovateľných autíčok - robotov Roamer-Too, ktoré študenti naprogramovali tak, že kreslili rôzne obrazce sa stretla s otázkou, kde sa dajú také pomôcky zakúpiť aj pre našu školu.
V malej telocvični si návštevníci najprv pozreli zaujímavé chemické pokusy, predvádzané skúsenými deviatakmi, pod vedením svojej učiteľky Mgr. D. Šutovej. Kyslík aj dôkaz oxidu uhličitého pripravili J. Bočko 9.B a M. Lokčík 9.B. P. Siváková 9.B a M. Kalanin 9.B hasili sviečku oxidom uhličitým a chemickým pokusom nechali zmiznúť polystyrén. V rukách K. Hirkovej 9.B to iskrilo skoro ako na Silvestra pri ohňostroji, keď horel horčík. Užasnutí spolužiaci sa prizerali ako deviatačka A. Turcovská 9.B premieňala vodu na „víno“ - menila farby roztokov.
Ďalej pokračovali prehliadkou jednotlivých stánkov s fyzikálnymi pokusmi, ktoré pripravili žiaci pani učiteľky Ľubiščákovej a svojim spolužiakom ich predviedli aj s vysvetlením. Naši žiaci sa radi učia fyziku a baví ich spoznávanie vlastnosti tuhých a kvapalných látok, tak ako to dokázal A. Kaššai 6.A, ktorý pripravil inteligentnú plastelínu, ktorá v pokoji tečie a pri tlaku sa dá modelovať ako tuhá látka. Mladších žiakov „gumovým vajíčkom“ zaujal M. Mihaľov 7.B, ktorý zmenil vlastnosti vajíčka ponorením do octu. N. Prokipčáková 8.C a T. Vinčurová 8.C pripravili z látok dostupných v kuchyni modelovaciu hmotu. Pomocou lepidla Herkules, ktoré zachovalo pružnosť aj čiastočnú tekutosť, zmiešaním s Boraxom, aby zabránili lepivosti vytvorili žiačky slizkú roztekajúci pevnú látku a na požiadanie ju rozdávali návštevníkom. A. Gombitová 8.C a K. Bertová 8.C poznajú vlastnosti kvapalín a ich rozdielnu hustotu a prúdenie využili pri pokuse, ktorý si nazvali Farebná voda. Efektný pokus na dôkaz atmosférického tlaku, znižovanie tlaku horením pod uzavretou nádobou s názvom Miznúca voda, predviedla L. Šepeľová 8. C. Jednoduchými batériami z pozinkovaného plechu, medených mincí a kartónu namočeného v octe rozsvecovala R. Krídlová 8.C LED svetielka. Vlastnosti plynných látok a prúdenie vzduchu predviedli A. Švec 8.C a M. Ľubiščák 8.C na reaktívnom modeli rakety z balóna. B. Hudáková 8.B a S. Bilá 8.B pokusom – Balónová lavička dokazovali účastníkom, že tlak plynu v uzavretej nádobe je dostatočný na to, aby štyri balóny pod doskou udržali postavu a nepraskli. Povrchové napätie rôznych kvapalín využila D. Sninská 7.B na pohyb polystyrénovej lodičky po hladine vody. Vytváranie bublín a chemickú reakciu sódy a octu a vody, ktorá menila fyzikálne vlastnosti kvapalín mali pripravené M. Godžáková 8. B a S. Bučková 8.B s názvom Farebná sopka. Gravitačnú silu využila E. Sivá 7.B v pokuse Magický dopad mince a aj premenu svetelnej energie na mechanickú, keď zasvietením lampy na solárny článok roztočila vrtuľku modelu solárneho veterného mlyna.
Súčasťou workshopu boli aj stánky s rôznymi hlavolamami a úlohami s dopĺňaním obrázkov podľa logickej postupnosti objavujúcimi sa aj v IQ testoch. O ich výber a prípravu sa postarali žiaci pani učiteľky Balážovej, ktorých ich riešenia zaujímajú. Za správne zvládnuté úlohy Z. Turcmanovičová 8.C a M. Ficová 8.C odmenili najmenších sladkým lízadlom. P. Popovič 7.B overoval zručnosti a logické myslenie spolužiakov pri skladaní rôznych drevených hlavolamov alebo pri otváraní pokladničky s guľôčkou v labyrinte. E. Paškievičová 6.A a D. Kopčová 6.A testovali šikovnosť aj jemnú motoriku pri vesmírnom labyrinte, s ktorým sa mohli stretnúť aj v Atlantis centre v Bratislave.
Siedmaci A. Pavlisko 7.A a J. Koppa 7.B svojpomocne vyrobili netradičné pomôcky, ktorých návod si priniesli zo školskej akcie S vedou na skusy z Bratislavy. Pomocou nich si návštevníci mohli vyskúšať zrkadlové kreslenie a skladanie skladačky, na ktorú nevideli – naslepo.
Deviatak M. Onderko 9.A a šiestaci J. Tupta 6.A a T. Kožíšková 6.A oživili lego robotov a predvádzali ako vedia chodiť do štvorca, prípadne po čiare alebo kontrolovať si okraj stola pri pohybe. To všetko pod odborným dohľadom učiteľa informatiky Mgr. M. Gajdoša. Účastníkov vítal aj diaľkovo ovládaný robot, ktorý sa k ním snažil priblížiť.
Nové univerzálne pomôcky na experimentálnu výučbu prírodných vied NeuLog pripravili D. Well 9.B a J. Milčák 9.B. Predvádzali ako jednoduchým pripojením modulárneho senzora k počítaču slúži na zber dát a vyhodnocovanie meraní. Pod dohľadom Ing. E. Pošíkovej použitím senzorov na meranie teploty merali teplotu vody s ľadom aj vody ktorá práve vrela. Porovnávali namerané Ph pitnej vody, zásaditého roztoku, vápenatej vody aj vody z Morského oka. Senzorom na meranie pulzu odmerali záujemcom srdcový rytmus a pulz.
Na Deň vedy sme pozvali aj našich budúcich prváčikov – škôlkarov z humenských materských škôl, ktorých zaujali hlavne roboty a tešili sa na sladkú odmenu po zvládnutí labyrintu. Pripravili sme pre nich aj pre našich žiakov 1. stupňa v spolupráci s pracovníkom hvezdárne Mgr. Petrom Miklošom premietanie astronomických rozprávok, ktorými prenikali do poznávania vesmíru.
Počas celého dňa mali pozvaní hostia aj žiaci predvádzajúci pokusy pripravené malé občerstvenie, o ktoré sa postarali J. Kolesárová 9.B, K. Ferjaková 9. B, S. Saloková 9. B a S. Bunganičová 9.B.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tejto ukážke vzdelanostnej úrovne vo vede a technike, ochote robiť niečo naviac a šikovnosti učiteľov a žiakov ZŠ Kudlovská v Humennom podieľali.
O tom že náš Deň vedy a techniky má dobrý ohlas svedčia povzbudivé slová kolegov, rodičov žiakov, novinárov, reportérov aj od našich absolventov D. Turcmanoviča a M. Kešu, ktorí sa tohtoročnej akcie zúčastnili.
Za organizátorov J. Balážová
Fotky a videa zachytávali bývalé členky mediálneho krúžku L. Sabolová 8. C a S. Koščáková 8.A
Foto na: http://1drv.ms/1FIUB1s
Žiaci 5. a 6. ročníka sa v pondelok 8. júna 2015 stretli spoločne na zaujímavej aktivite, týkajúcej sa prírodovedných predmetov – fyziky a matematiky, ku ktorým sa pridala veda o Zemi - geografia. Vyučujúce Ing. B. Ľubiščáková, RNDr. J. Balážová a Mgr. A. Dudiaková hravou formou predstavili učivo.
Z fyziky sa už aj piataci dozvedeli bližšie o premene solárnej energie na mechanickú, keď rozsvietením lampy sa roztočila vrtuľka solárneho veterného mlyna. V pokuse, pri ktorom horenie zápalky prikrytej pohárom, spôsobilo zmiznutie vody na tanieri, sa dozvedeli o pôsobení atmosférického tlaku. Led žiarovku rozsvietila jednoduchá batéria poskladaná z medenej mince, pozinkovaného plechu a kartónu namočeného v octe. Od ôsmačok sa dozvedeli návod na vyrobenie plastelíny zo surovín dostupných v kuchyni. Pôsobenie magnetického poľa aj zobrazenie siločiar si každý žiak mohol vyskúšať sám. Žiaci si mohli overiť aj svoje zručnosti a logické myslenie pri zrkadlovom kreslení, skladaní skladačky naslepo, rôznych drevených hlavolamoch, pri kreslených labyrintoch aj pri otváraní pokladničky s guľôčkou v labyrinte. V geografických tvorivých dielňach pracovali žiaci s veľkou slepou mapou sveta, pomenúvali svetadiely a kontinenty, pomocou farebných špagátov vyznačili hlavné rovnobežky a poludníky. Najviac žiakov zaujalo modelovanie rôznych geografických objektov z tvarovacej hmoty a plastelíny, pri ktorom mohli uplatniť svoju kreativitu a vytvorili sopky, stavbu Zeme, skalný hríb či Grand Canyon. Aj neľahkú úlohu poskladať 3D puzzle našej Zeme žiaci spoločne zvládli. Netradičné aktivity - pexeso o štátoch a vlajkách sveta, tajničky, kvízy, pátranie po miestach na mape a v atlase, určovanie krajín podľa súradníc a na základe rôznych indícií žiakov zaujali a mohli pri nich uplatniť svoje vedomosti získané na hodinách geografie.
Je to ďalšia aktivita školy, na ktorej mohli žiaci netradičnou formou získavať a rozvíjať svoje znalosti z prírodovedných predmetov. Do všetkých činností sa zapájali aj rómski žiaci a s pomocou pedagogických asistentov J. Budiho a Mgr. P. Dzijaka pripravené úlohy aj zvládli. Je to jedna z mnohých aktivít, ktorou chce škola a jej učitelia pomôcť týmto žiakom a to aj v rámci projektu Spolupráca rodiny z marginalizovaných rómskych komunít a školy v edukačnom procese, do ktorého je zapojená.
Tradične ako každý rok ani v tomto školskom roku sa nezabudlo na našu milú tradíciu a uskutočnila sa literárno-výtvarná súťaž s názvom BIBLIOTÉKA, kde išlo o spojenie literárneho a výtvarného umenia. Niektorí žiaci interpretovali knihu podľa vlastného výberu a iní dotvárali k literárnemu dielu krásne ilustrácie.
V literárnej časti žiaci pomocou bohatej slovnej zásoby odkrývali knižné tajomstvá a vo výtvarnej časti žiaci farbičkami, farbami, pastelom a fixami vytvorili 11 zaujímavých výtvarných diel.
Každý žiak poňal svoje dielo osobitným spôsobom, preto rozhodovanie v literárnej alebo vo výtvarnej časti nebolo vôbec jednoduché. Práce boli nápadité, vynikali farebnosťou a kresebnou zručnosťou.
Nakoniec porota v literárnej časti – p. zástupkyňa Ročkaiová a p. učiteľky Daňová a Hudáková sa zhodla na týchto výsledkoch:
Porota vo výtvarnej časti zostavená z členov žiackeho parlamentu a v zložení troch pedagógov – p. zástupkyňa Ročkaiová a p. učiteľky Brečková a Dudiaková rozhodla takto:
Dievčatám srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník tejto súťaže J
Nikola Popčáková, 8. B
Už sa stalo tradíciou, že sa piataci na Kudlovskej škole chcú pochváliť svojim rodičom, starým rodičom a súrodencom tým, čo všetko sa naučili z anglického jazyka za celý školský rok. Výsledným produktom sú power-pointové prezentácie na vybranú tému, ktorá korešponduje s tematickými celkami v danom ročníku. Tohto roku to boli témy o sebe, o rodine, o svojom voľnom čase, režim dňa, moje mesto, dedina, škola. Do prípravy prezentácii sa pustili s veľkým nasadením a elánom. Na utorok 24.6.2015 sa nesmierne tešili, no zároveň mali aj obavy ako to zvládnu . Nebolo to pre nich ľahké po prvýkrát stáť pred publikom a prezentovať niečo v cudzom jazyku. Ale aj tréma a drobné chybičky patria k tomu. Výsledkom ich úsilia boli veľmi zaujímavo a pútavo vytvorené a hlavne s malou dušičkou prezentované pred veľkým publikom záverečné prezentácie. Odmenou za ich celoročné úsilie bol veľký potlesk a slova chvály. Úsmev na tvárach našich žiakov ich posúval ďalej a dodával viac sebaistoty a sebavedomia pri nadobudnutých vedomostiach, jazykových a prezenčných zručnostiach. Aj takáto metóda výučby anglického jazyka je skvelou spätnou väzbou a prispieva k zlepšeniu komunikácie, vystupovaniu na verejnosti a hlavne motivuje žiakov učiť sa anglický jazyk. Aj my vyučujúce anglického jazyka chceme pochváliť našich piatačikov za ich celoročné úsilie, za ich výborné výkony a za ich zlepšujúcu sa angličtinu, a pevne veríme, že v takomto duchu budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch. A keďže je pred nami koniec školského roka, prajeme všetkým žiakom úspešné ukončenie školského roka, pekné prázdniny a opätovné stretnutie v školských laviciach v septembri.
Mgr. Adriana Janošová
Takto znela téma súťaže Dňa ľudovej rozprávky, do ktorej sa zapojila pani učiteľka Daňová s piatakmi. Súťaž zorganizovala Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne. Počas marca prečítali na hodinách literatúry desať ľudových rozprávok zo súťažného zoznamu a ich úlohou bolo vymyslieť vtipné pokračovanie rozprávok a pripraviť svojim obľúbeným hrdinom nečakané prekvapenia. Do súťaže poslali 20 prác a z celkového počtu 1298 súťažných rozprávok sa naša žiačka Janka Partiková z 5.b dostala medzi troch najlepších z celého Slovenska. Skvelý úspech a my srdečne blahoželáme! Jej pokračovanie Zlatovlásky porotu v Trenčíne zaujalo a Janka sa už môže tešiť z knihy od známej slovenskej spisovateľky Gabriely Futovej. Piataci s pani učiteľkou získali v danej súťaži ešte jedno prvenstvo - poslali rozmerovo najväčšiu obálku. Bližšie informácie o súťaži, výsledkovú listinu a fotky si môžete pozrieť na:
Dňa 1.6. 2015 oslávili deti Základnej školy Kudlovská v Humennom svoj veľký deň formou olympijského festivalu, ktorý bol vyhlásený Slovenským olympijským výborom v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Združením miest a obcí Slovenska, samosprávnymi krajmi a so Slovenskou asociáciou športu na školách pod záštitou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.
Olympijské hry sa začali otváracím ceremoniálom, ktorého súčasťou bola olympijská hymna, príhovor pani riaditeľky, zapálenie olympijského ohňa a sľub súťažiacich aj rozhodcov. Všetky triedy nastúpili na školský dvor pod vlastnou vlajkou. Predstavili sa nám Lentilky, Mafinky, Mimóni ale aj Slovania a iné družstvá.
Žiaci súťažili v dvoch kategóriách podľa veku, najmä v športových ale aj vedomostných disciplínach. V každej disciplíne dostali všetci súťažiaci sladkú odmenu a tí najlepší boli na konci ocenení medailou a potleskom.
Olympijský festival sa uskutočnil pod heslom „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie, čestne a v priateľstve“. Budovanie a upevňovanie priateľských vzťahov je zároveň aj myšlienkou a poslaním aj inkluzívneho modelu vzdelávania.
Nie je ničím výnimočným, že sa žiaci našej školy na 1.stupni v rámci regionálnej výchovy pravidelne zúčastňujú na exkurziách, kde prostredníctvom zážitkového učenia získavajú nové poznatky a dozvedajú sa zaujímavosti z rôznych oblastí života.
Dňa 25.05.2015 sa žiaci 3.A, 3.B a 4.A triedy vybrali na Morské oko, v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero, ktoré je najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Hneď po príchode k jazeru žiaci sledovali húfy rýb, ktoré ich veľmi zaujali. Morské oko je veľkou prírodnou zvláštnosťou slovenskej prírody, preto si ho žiaci bez najmenších problémov prešli dookola. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, aj tieto informácie si mohli prečítať na informačných tabuliach. Po zážitkovom učení nasledoval zážitok z nakupovania v nákupnom centre Zemplín. S prázdnymi peňaženkami, ale s hlavami plnými nových poznatkov sa spokojne vracali domov s vedomím, že poznali ďalší kúsok našej krásnej vlasti.
Kyberšikanovanie – pojem čoraz známejší medzi nami žiakmi, študentmi. Ide o šikanovanie pomocou informačných a komunikačných technológií, predovšetkým prostredníctvom internetu a mobilných telefónov.
Na ZŠ Kudlovskej sa venujeme aj tejto téme, aby poučili svojich žiakov o možných nástrahách, dôsledkoch a spôsoboch šírenia tohto neduhu. Vyučujúce anglického jazyka Mgr. Škerlíková a Mgr. Janošová v rámci aktivít projektu Comenius pozvali PhDr. Annu Čopákovú z obvodného oddelenia PZ v Humennom, s ktorou spolupracujú na veľmi dobrej úrovni už dlhší čas, aby priblížila a ozrejmila žiakom túto problematiku dnešných čias.
Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie. Najprv nám p. Čopáková vysvetlila čo to kyberšikana je, ktorá veková kategória je najkritickejšia, ako zistíme, že nás niekto šikanuje, a hlavne ako predchádzať tomu, a keď už sme sa v niečom takomto ocitli, ako to riešiť, ako sa z toho dostať, pokiaľ možno čo najmenej bolestivo.
Pozreli sme si veľmi pútavý film o kyberšikane medzi spolužiakmi. Myslíme si, že bol veľmi poučný pre dnešnú mládež. Nebolo ľahké sa vžiť do role šikanovaných, ale aj do role šikanujúcich. Na všetky naše zvedavé otázky trpezlivo odpovedala p. Čopáková.
Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať PhDr. Čopákovej za nové informácie, ktoré sme museli ešte dlho spracuvávať, a našim učiteľkam Mgr. Škerlíkovej a Mgr. Janošovej, že pre nás pripravili veľmi zaujímavú prednášku na aktuálnu tému.
Žiaci ZŠ Kudlovská
Začiatkom júna pripravili v poradí už 2. Country bál na našej škole pani učiteľky Škerlíková a Janošová, a žiaci, ktorí cestovali v rámci projektu Comenius. Dievčatá a chlapci v tradičnom country oblečení zapĺňali krásne vyzdobenú školskú jedáleň. V to poobedie to nebola klasická školská jedáleň na ktorú sme zvyknutí, ale farebne zladený priestor s blikajúcimi lampiónmi a sviečkami na stoloch.
Všetkých privítal typickou country pesničkou DJ Ondrej a tanečný parket sa rýchlo zaplnil. Zábavné súťaže, ako stoličkový, klobúkový či balónový tanec, hádaj kto som, krmenie so zatvorenými očami, kto skôr nájde a na záver rozbíjanie PIŇATY sa striedali s tanečnými kolami.
Dobré jedlo, skvelá hudba, zábavné súťaže a príjemná konferencierka Terezka dotvárali skvelý večer.
Všetci naši spolužiaci si to užívali ako sa na správnych kovbojov parí. Tancovalo sa nielen v rytme country ale aj ľudové či moderné tance. Ani sme sa nenazdali a bol tu koniec. Trošku smutní, že to tak rýchlo ubehlo, ale aj spokojní a šťastní, , že zase jedna skvelá akcia, ktorú pre nás pripravili naši výborní učitelia a šikovní spolužiaci.
Už teraz sa tešíme na nové, a aspoň také dobré ak nie lepšie aktivity poriadané na našej skvelej Kudlovskej zédéeške.
Žiaci ZŠ Kudlovská
V utorok 26.mája sme na výtvarnej výchove nesedeli v laviciach, ale s pani učiteľkami Brečkovou a Daňovou sme išli do Medzilaboriec.Prečo práve Medzilaborce? Nachádza sa tam Galéria moderného umenia Andyho Warholu. Formou zážitkového učenia sme my, siedmaci, spoznávali moderný umelecký smer pop-art, ktorého predstaviteľom je umelec s koreňmi z Mikovej.
Z upršaného Humenného sme sa vlakom priviezli do slnečných Medzilaboriec. V galérii nás už čakala pani sprievodkyňa, ktorá nás svojím zaujímavým výkladom sprevádzala po priestoroch galérie. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí zo života Andyho Warholu, ale aj o ľuďoch, ktorí v jeho živote zohrali dôležitú úlohu. Nezabudli sme ani na zväčšenie týchto okamihov, o čom svedčí množstvo fotiek. Tvorivé dielne boli pripravené pre tých, ktorí si priniesli jednofarebné tričká. Pomocou spray-paitingu sme si na ne mohli zobraziť podobu Andyho, Marilyn Monroe, Sochu slobody či Andyho podpis. Domov sme si niesli originálne tričká. A nielen to. Všetci sme si domov odnášali nové vedomosti a pekné zážitky z príjemne prežitého dňa.
Klára Harajdová a Júlia Buraľová
V stredu 27. mája 2015 sa žiaci našej 9.A triedy v sprievode pani učiteliek Mgr. Daňovej a Ing. Pošíkovej zúčastnili exkurzie vo veľkosklade potravín a drogérie spoločnosti GVP s.r.o. v Humennom.
Po príchode nás privítali a previedli areálom firmy. Najprv nám ukázali sklad s mäsovými výrobkami, potom sme išli do skladu s mliečnymi výrobkami a nakoniec sme zavítali do hlavného skladu s ostatnými potravinami, ktoré boli rozdelené do sektorov. Porozprávali nám o svojej práci a zistili sme, ako to tam funguje. Boli sme v Gastro sklade a nakoniec sme sa dostali aj do priestorov mäsovýroby. Museli sme si obliecť jednorazové plášte, čiapky a návleky na topánky. Previedli nás po priestoroch a prichystali nám príjemné pohostenie.
A čerešničkou na torte bolo to, že sme mali možnosť porozprávať sa s Mariánom Gerbocom, jedným zo zakladateľov firmy GVP. Povedal nám o svojich začiatkoch v podnikaní a dosahovaní úspechov. Z exkurzie sme získali zaujímavé poznatky a nezabudnuteľné spomienky.
Ľubka Lajčiaková 9.A
Nie je jednoduché naučiť mladých ľudí separovať odpad, pretože vždy sa do popredia zo strany žiakov dostáva tvrdenie: „Veď aj tak odpad končí zakopaný v Mysline.“ Tento závažný problém zaujímavým spôsobom vyriešila Zelená škola so žiakmi 9. ročníka ZŠ Kudlovskej návštevou Technických služieb mesta Humenné, kde sa sami presvedčili, že ich tvrdenie bolo mylné. Žiaci si viac uvedomili všeobecne známy fakt, že sa separujú 4 druhy odpadu, a to plast, papier, sklo, batérie.
Technické služby im ukázali novú linku na triedenie plastu, kde sa roztriedi plast podľa farby. Treba však podotknúť, že iba plast, ktorý je veľmi znečistený, končí na skládke v Mysline. Následne sa plast stáča a posiela na ďalšie zhodnotenie do firmy Generaly v Kolárove. Nie každý plast je vhodný na separovanie. Napríklad znečistené obaly (chemikáliami či olejmi), viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan a pod. Pri separácii je potrebné sa zamerať hlavne na PET fľaše, číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka i prepravky fliaš. Sme si vedomí aj toho, že plasty je možné recyklovať obmedzene, pretože v prírode sú takmer nezničiteľné – sú ľahké, pružné a odolné voči vode, slnku (aj UV žiareniu) a mechanickému poškodeniu. Z vytriedených plastov sa vyrábajú rôzne drte, ktoré sa využívajú pri výrobe nových produktov – roztavením sa upravujú ako druhotná surovina v podobe drtí či granúl pre konkrétny výrobok ako sú flisované bundy a topánky. Jeden z dôvodov prečo separovať je aj finančná stránka. Ak sa neseparuje, zvyšuje sa množstvo odpadu a s tým aj cena za odvoz komunálneho odpadu v meste. Preto aj touto cestou vyzývame všetkých obyvateľov meste k dôslednej separácii odpadu.
Rakúsko – krajina s bohatou históriou, prekrásnou prírodou, množstvom zaujímavých miest, ale hlavne poslednou hostiteľskou krajinou projektu Comenius. Pre nórskych, talianskych, portugalských, španielskych a slovenských žiakov a učiteľov zo ZŠ Kudlovskej pripravili bohatý program trvajúci päť krásnych májových dní.
Ocitli sme sa v Poysdorfe – vo vinárskom meste ležiaceho neďaleko slovenských a českých hraníc. Zároveň je aj mestom, kde sídlila naša partnerská škola, ktorá v nás zanechala nezabudnuteľné zážitky. Príjemné privítanie riaditeľkou tamojšej školy, zábavný kultúrny program pripravený žiakmi, prezentácie všetkých vycestovaných žiakov, prehliadka školy a postupné nadväzovanie priateľstiev. To všetko tvorilo len dopoludňajší program prvého dňa. Fascinujúcim zážitkom bolo pre nás stretnutie s handicapovanými ľuďmi a spoločné tvorivé dielne. Pripravovali sme spolu ovocný šalát a popri tom si spievali. Bolo to veľmi milé, urobiť niekoho aspoň na chvíľočku šťastným. Poobede nás čakala obhliadka mesta na ich tradičných traktoroch. Dozvedeli sme sa veľa z histórie, ale aj súčasnosti o meste pre nás doteraz neznámeho.
Na druhý deň sme cestovali do Viedne. Očarili nás nádherné starobylé budovy, najstaršia univerzita, Štátna opera, Katedrála sv. Štefana, majestátne divadlo Burgteater, cisárska rezidencia Hofburg, kde žila aj cisárovná Sisi ,a taktiež ruch veľkomesta. Na takmer hodinu sme sa preniesli do bežného života nevidiacich a museli sme zvládať každodenné situácie, v ktorých sa ocitajú. V podzemí s bielou paličkou v ruke za úplnej tmy, nám nebolo všetko jedno. Navštíviť jedinú rakúsku atómovú elektráreň v Zwentendorfe, ktorá nikdy nebola a už ani nebude spustená pre nesúhlas väčšiny obyvateľov žijúcich v jej blízkosti, sa nepodarí hocikomu. Pre nás to bolo niečo nové, nepoznané a doteraz nepredstaviteľné. No a vyšliapať po rebríku 140 stupienkov na vrchol 110 metrov vysokého veterného mlyna - na to treba naozaj odvahu. Niektorí z nás to dokázali a v tej chvíli prekonali samých seba. Ten výhľad z plošiny veterného mlyna bol jedinečný, úžasný.
Posledný večer bol vyvrcholením celého pobytu. Zabávali sme sa všetci spolu, všetkých nás spájal projekt Comenius. Nastala chvíľa lúčenia, slzičiek, vymieňania emailových a facebookových adries. Veľké ďakujem patrí rodičom rakúskych spolužiakov, ktorí vystupovali v pozícii našich náhradných rodín na niekoľko dní. Všetci k nám boli veľmi milí a starali sa o nás ako o vlastné deti.
Tento projekt, ktorý je na našej škole už v poradí druhýkrát, nás posunul zase ďalej. Nadviazali sme nové priateľstva s mladými ľuďmi, spoznali krajinu, v ktorej žijú, ich tradície, kultúru, jedlá a hlavne zdokonalili sme sa v angličtine. Až tu sme pochopili, aká je angličtina potrebná v dnešnom svete. Ďakujeme zvlášť pani učiteľkám anglického jazyka - p. u. Škerlíkovej a p. u. Janošovej za vypracovanie takého skvelého projektu a držíme palce, aby aj ten nasledujúci bol úspešný.
Žiačky ZŠ Kudlovskej
Hodina biológie sa nemusí vždy vyučovať len tradičnými metódami, ale môže sa realizovať aj inovatívnymi spôsobmi. K tomu sa priklonila aj p. uč. Roháľová, ktorá zorganizovala hodinu biológie vo forme exkurzie na Farme v Slovenskej Volovej. Táto farma je jedinou farmou zameranou na chov športových koní, ktorých je tam šestnásť, z toho jeden ťažný kôň.
Hlavným cieľom hodiny bolo priblížiť žiakom chovateľsky významné cicavce, ako je kôň, túr domáci a sviňa domáca. Pozornosť sa zvlášť upriamila na plemená, ako je mangalica z Maďarska chovaná kvôli trom omega mastných kyselinám nachádzajúcich sa v mäse, ktoré sú nevyhnutné pre zdravia človeka. Počas exkurzie sa zameralo aj na chov koňa domáceho, jeho spôsob života a následne využitie v poľnohospodárstve. Na farme žiaci mali možnosť vidieť nielen ťažné kone chované na prácu v lese, ale aj kone pre športové účely. Súčasťou exkurzie bola aj jazda na koni spojená s vysvetlením hipoterapie. Deti dostali príležitosť presvedčiť sa, že kôň patrí medzi nepárnokopytníky a túr medzi párnokopytníky.
Vidieť chovateľsky významné cicavce bolo pre deti neopísateľným zážitkom. Veď kde môžu mestské deti len tak stretnúť či pohladkať kone?
Táto exkurzia pomohla našim žiakom nahliadnuť do náročnej, ale i zaujímavej problematiky chovu koní v našom regióne. Ďakujeme majiteľom farmy za ich čas spojený s možnosťou prezrieť si ich rodinnú farmu a tým našim žiakom umožniť lepšie vysvetlenie teoretických poznatkov o chove zvierat.
Svetový deň vody si pripomenuli naši deviataci 5. mája 2015. Pre svojich spolužiakov pripravili prezentáciu svojich prác a zorganizovali žiacku konferenciu, ktorej názov si požičali zo známej populárnej piesne Voda čo ma drží nad vodou. Pod dohľadom svojich učiteľov informatiky, fyziky a chémie spracovali témy týkajúce sa využitia vôd, ich znečistenia, spôsobov čistenia vôd. Svojim mladším spolužiakom odprezentovali aj témy o oblakoch, vodopádoch, vodných plochách a vodných živočíchoch v regióne, o minerálnych vodách na Slovensku. Predostreli im rozdiely sladkej a slanej vody, oboznámili ich so spôsobom získavania a využitia destilovanej vody. Šikovní siedmaci, ktorí si pripravovali podobné témy a podujali sa vystúpiť na konferencii, zaujali prezentáciami so zásadami pitného režimu v dodržiavaní, ktorých nám môže pomôcť aj smartfónová aplikácia. Jednej časti konferenciespolužiakom položili otázku Piť čistú vodu alebo zafarbenú? A hľadali na ňu aj odpoveď. V ďalšej časti poukázali na spôsoby získavania sladkej vody z morskej.
Príprava celej akcie mala niekoľko krokov. Od vytvorenia pozvánky, úvodnej prezentácie s melódiou piesne, prípravy techniky v školskej aule, až po samotné moderovanie, ktoré zvládli deviataci Katka Raganová a Samo Sivý. Pochvala patrí všetkým prezentujúcim a aj Milovi Onderkovi, ktorý sa staral o technickej stránku žiackej konferencie. Všetky získané vedomosti a zručnosti sa žiakom zídu v ďalšom štúdiu na stredných školách.
Viac fotiek http://1drv.ms/1FvA3Qh
Za organizátorov Jana Balážová
Každoročne Zelená škola na Základnej škole Kudlovskej v Humennom organizuje zážitkové učenie pod názvom EKOHRY zamerané predovšetkým pre deti prvého stupňa. Heslom tohtoročných Ekohier sa stali známe i neznáme bylinky z nášho okolia. Poukázali sme na ich význam, ale i praktické využitie. Zvlášť sme upriamili pozornosť na nenápadnú, ale pritom liečivú a jedlú púpavu lekársku, z ktorej sme pripravili zdravý med a lahodný šalát plný vitamínov.
V súčasnosti sa v slovenskej kuchyni málo stretávame s jedlami z klíčkov obilnín a strukovín, a preto sme pre deti prichystali na ochutnávku chlebíky so žeruchovými a šošovicovými klíčkami.
V dnešnej dobe sa populárnym stal veľmi zdravý, ale tiež aj zabudnutý medvedí cesnak, ktorý sme našli v lese a urobili z neho šalát na jarný detox. Nezabudli sme ani na pitný režim, preto žiaci 6. B triedy sa podieľali na príprave púpavového nápoja ozdobeného mätou.
Škola spolupracuje so Slovenským zväzom včelárov, konkrétne s pánom Kočanom, ktorý nám hravou a zaujímavou formou vysvetlil výrobu medu i včelích produktov, ako je napr. vosk a propolis.
Ďalšou zložkou programu bola ukážka chovu oviec z Rodinnej firmy z Mysliny zameranej na biopotraviny. Farma vyrába ovčí syr, bryndzu, žinčicu, a taktiež vlnu, ktorú posiela na spracovanie do Poľska.
Deti mali možnosť nakŕmiť ovečky a ochutnať ovčie výrobky, napr. bryndzu.
Záverom nás sprevádzali indície ukryté na školskom pozemku, ktoré boli skúškou preverenia našich vedomostí o drevinách. Výsledkom sa stala veta vyplývajúca z ochrany životného prostredia.
Myslíme aj do budúcnosti, preto sme s deťmi posadili tekvice na jesennú výzdobu školy.
Celý deň sa niesol v duchu zábavy a zdravej výživy, za čo všetkým prítomným patrí veľké poďakovanie.
Žiaci 8. B triedy, ZŠ Kudlovská
Je posledný aprílový deň, štvrtok 30.04.2015. Práve tento deň využili naši siedmaci s pani učiteľkami Beátou Ľubiščákovou a Janou Balážovou na návštevu planetária v Kolonici. Krátka cesta autobusom ubehla pre nás veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už sme vystupovali pred budovou observatória.
Pán Peter Mikloš, pracovník Vihorlatskej hvezdárne, nám ukázal film o tom, ako nám naše výhodné umelé osvetlenie zároveň aj škodí. Videli sme, aký krásny výhľad na hviezdnatú oblohu je práve tu - v Parku tmavej oblohy POLONINY. Teraz si dobre uvážime, ako a čím budeme svietiť. Veď nočné svetlo tu bolo vždy, sú ním naše hviezdy a Mesiac, ktorý odráža slnečné svetlo. O hviezdach sme sa dozvedeli oveľa viac pomocou špeciálnej umelej hviezdnatej oblohy, ktorá nám nahradila nočný pohľad a zároveň ukázala súhvezdia z celého roka. Bez nej by sme si na tento výhľad počkali celý rok. Dokonca sme mohli vidieť aj najväčší funkčný ďalekohľad na pozorovanie hviezd na Slovensku. S našimi malými ďalekohľadmi sa nedá porovnať.
Keďže bol deň, nemohli sme ho vyskúšať, no o pozorovanie hviezd sme neprišli. Veď sme predsa mohli obdivovať našu najväčšiu hviezdu, ktorou je Slnko! Pohľad ďalekohľadom naozaj sa oplatilo vyskúšať.
Laura Feníková, 7.B