20. novembra 2015 sa žiaci 9. A a 9. B triedy zúčastnili exkurzie do bývalého koncentračného tábora Auschwitz v Osvienčime. V skorých ranných hodinách, pre niektorých by sa dalo povedať že aj nočných, sa žiaci stretli pri mestskom kultúrnom stredisku. O tretej hodine ráno sa žiaci vydali na približne sedemhodinovú cestu za históriou.
Po vstupe do hlavnej budovy tábora sme prešli kontrolou a dostali sme slúchadlá a prijímače hlasu. Po prejdení známej brány s nápisom Arbeit macht frei sme navštívili jednotlivé bloky, v ktorých „žili“ alebo prežívali väznení ľudia počas druhej svetovej vojny - väčšinou ľudia židovského vierovyznania, ľudia odlišnej rasy alebo politickí väzni. Po prehliadke jednotlivých blokov sme mali možnosť vidieť najstaršiu plynovú komoru v tomto vyhladzovacom tábore. Neskôr, asi po päťminútovej ceste autobusom, sme sa všetci ocitli pred bránou vyhladzovacieho tábora Auschwitz- Birkenau, kde bola prehliadka menej zaujímavá, ale o to horšia. Väzni tu neprežívali v blokoch, ale v tzv. Pferdenställe, ktoré boli postavené z dreva a ľuďom tam bolo veľmi chladno. Taktiež sme videli barak, v ktorom väznení ľudia vykonávali osobné potreby, na ktoré mali sedem alebo desať sekúnd, čo je pre nás asi nepredstaviteľné. Potom sme sa rozlúčili, poďakovali za dlhý a náučný výklad, nastúpili do autobusu a čakala nás asi dvojhodinová cesta do mestečka Wieliczka, v ktorom sa nachádza už dlhé roky soľná baňa.
Po vchode do hlavnej budovy bane nás čakalo viac ako päťdesiat poschodí dole do bane. Tam nás privítala sprievodkyňa Eliška, poskytla nám základné informácie a inštrukcie a vybrali sme sa na prehliadku bane, kde sme mohli ochutnať v podstate všetko. Strop, steny, ale aj podlahu. Po prehliadke sprístupnenej časti bane, ktorá je naozaj krásna a veľká, sme sa vyviezli super rýchlym výťahom do hlavnej budovy bane, kde sme si zakúpili na pamiatku krásne suveníry.
Prvá časť výletu bola trochu pochmúrna, ale s nádychom histórie, čo bolo pre nás veľmi poučné. Zažili sme aj veľa zábavy s našimi spolužiakmi, za čo sme veľmi vďační.
Väčšina z nás si domov priniesla známe krowky, soľ z jaskyne, magnetky a veľa iných suvenírov, ale hlavne mnoho zážitkov i novú skúsenosť s tým, čo sa dialo za čias našich predkov počas druhej svetovej vojny.
Richard Lendacký, IX.B
Mnohí naši žiaci už poznajú chlapčeka v plátených nohavičkách s klobúčikom na hlávke – je to ŠALIANSKY MAŤKO. Šaliansky preto, lebo pochádzal zo Šale a Maťko preto, lebo ho tak volali.
Krásna literárna súťaž v prednese slovenských povestí má dôležité miesto aj medzi našimi žiakmi. V školskom kole, ktorého sa zúčastnilo 11 žiakov, bolo naozaj veľmi ťažké rozhodnúť v I. kategórii. Nakoniec 3.miesto obsadila Karolínka Kožišková z 2.A triedy, 2.miesto získal Miško Janošov z 2.A triedy a víťazom v I.kategórii sa stal Dávid Lukáč z 3.A triedy.
V II. kategórii na 2.mieste skončila Ľubka Katkovčínová zo 4.B triedy a na 1.mieste sa umiestnil Kristián Feškanič zo 4.A triedy.
III. kategória mala tiež vynikajúcich recitátorov. Na 2.mieste skončil Jakub Terek zo 6.B triedy a 1.miesto získala Mimka Falová zo 7.B triedy.
Našich šikovným žiakom srdečne blahoželáme a prajeme mnoho úspechov.
V tomto školskom roku sa naši žiaci prvýkrát zapojili do výtvarnej súťaže s názvom "Ochranárik očami detí". Cieľom tejto súťaže bolo deťmi vytvoriť a neskôr detskou porotou vybrať najzaujímavejšieho "OCHRANÁRIKA", ktorý by sa mohol stať maskotom CO a tiesňového čísla 112. Podmienkou bolo pri tvorbe zachovať farby medzinárodného loga CO a loga EÚ. Do súťaže sa zapojili MŠ, ZŠ aj UŠ. Naši žiaci sa prejavili ako veľmi kreatívni s výbornými nápadmi a výtvarným cítením. Zuzana Stariatová z 5.a triedy získala 1.miesto a Petra Miková s Vanessou Tichou zo 7.b získali 3.miesto.Odmenou pre nich boli hodnotné ceny.
Našim dievčatám srdečne blahoželáme. J
Mgr. M. Brečková
V novembri na výchove umením nám pani učiteľka dala vytvoriť vianočnú pohľadnicu. Prvé čo ma napadlo, bolo nakresliť anjela. Pretože anjel je symbolom mieru, pokoja, ochrany a lásky.
Ale tento anjel nebol len taký obyčajný. Bol vytvorený technikou vitráže. Anjela som nalepila na žltý výkres, ktorý som potom olemovala čipkou. Najkrajšie pohľadnice pani učiteľka poslala na súťaž.
Dňa 1.12.2015 bolo vyhodnotenie súťaže o najkrajšie vianočné pohľadnice. O dva dni neskôr som sa dozvedela, že aj moja pohľadnica patrí k oceneným. V súťaži neboli udelené miesta. A tak je to lepšie, lebo nás vyhralo viac a mali sme rovnaké ceny. Darčeková poukážka na knihu v hodnote 10 eur a balík sladkostí. Určite sa to oplatilo.
Premiéra našej šiestačky Elenky Engelovej zo 6.a v recitačnej súťaži v prednese kresťanskej poézie a prózy s názvom ... a Slovo bolo u Boha sa vydarila.
V utorok 8. decembra 2015 sa v Cirkevnej spojenej škole sv. Cyrila a Metoda v Humennom uskutočnilo krajské kolo tejto súťaže. Elenka si v kategórii starších žiakov 5. a 6.ročníka v prednese prózy vybojovala pekné tretie miesto. Spolu s pani učiteľkou Mgr. Annou Daňovou, ktorá ju na prednes pripravovala, prežili príjemné dopoludnie, ktoré začalo svätou omšou v kaplnke školy, pokračovalo samotnou súťažou a vyvrcholilo ocenením.
Elenke blahoželáme a prajeme ešte ďalšie úspechy v recitačných súťažiach.
Stalo sa tradíciou, že kudlovskí ôsmaci, ktorých učí občiansku náuku pani učiteľka Daňová, sa o Národnej rade SR učia nielen z učebnice, ale aj zážitkovo. A to tak, že nočným vlakom cestujú do Bratislavy a na druhý deň absolvujú exkurziu v slovenskom parlamente.
Vo štvrtok 3.decembra 2015 sa 30 ôsmakov spolu s pani učiteľkou Daňovou a rodičovským dozorom pani Behúnovou vybralo na takýto náučný výlet do hlavného mesta Slovenska.
Nabalení dobrotami, ale aj výbornou náladou sme sa stretli na vlakovej stanici a plní očakávania vyrazili na dlhú cestu vlakom. Prechádzku rannou Bratislavou sme niektorí potrebovali ako soľ, pretože prebdená noc vo vlaku poniektorým dala poriadne zabrať.
O pol deviatej sme prešli kontrolou pri vstupe do parlamentu, po ktorej nasledovala prehliadka priestorov so stručným výkladom. Milá pani sprievodkyňa prevetrala naše vedomosti nielen z občianskej náuky, ale aj z literatúry a dejepisu. A my sme bolo hrdí, že sme v skúške obstáli.
Pred deviatou hodinou nás osobne privítala naša rodáčka, primátorka Humenného a poslankyňa NR SR, PhDr. Jana Vaľová. No o pár minút sme už sedeli na balkóne, pretože sa začínala v poradí
58. schôdza NR SR. A veľmi nás potešilo, keď sme z úst pani podpredsedníčky JUDr. Jany Laššákovej začuli osobné privítanie a vzápätí sa ozval potlesk prítomných poslancov. Pár minút sme mohli sledovať zákonodarný proces, konkrétne druhé čítanie zákona. Neskôr sme sa spolu s pani primátorkou presunuli do zasadačky Klubu Smer a pani poslankyňa nám venovala svoj čas a ochotne odpovedala na naše zvedavé otázky. Nasledovalo spoločné fotenie, poďakovanie a my sme plní dojmov odchádzali z pôdy nášho parlamentu. Týmto sa chceme pani primátorke poďakovať za ochotu, ústretovosť, trpezlivosť a milé slovo.
No naše putovanie malo pokračovanie. Po zážitku v NR SR sme sa vybrali na dlho očakávanú cestu do Viedne. Najskôr sme sa zastavili v Parndorfe, tam sme sa najedli a niektorí si aj nakúpili. Odtiaľ naša cesta pokračovala už do Viedne. Naším prvým cieľom bolo veľkolepé technické múzeum, v ktorom sme sa dozvedeli veľa nielen o moderných vynálezoch, ale aj o tých starších. Na štyroch poschodiach sa rozprestieralo množstvo exponátov, ktorých sme sa mohli dotýkať a prakticky ich vyskúšať. Ak by sme aspoň niektoré z týchto pomôcok mali u nás v škole, fyzika by sa nám učila oveľa ľahšie. Toto technické múzeum bolo pre všetkých príjemným prekvapením. Neďaleko múzea sa rozprestiera nádherný zámok Schönbrunn a my sme tam prišli pešo v čase, keď sa začínalo stmievať. Nádherne vianočne vyzdobený a vysvietený zámok bol pastvou pre oči všetkých návštevníkov. Pri vstupe nás privítala živá zlatá socha Mozarta, na nádvorí zámku hrala príjemná hudba a stánky s vianočným tovarom dotvárali príjemnú vianočnú atmosféru. Fotoaparáty a mobily boli nepretržite v prevádzke, priniesli sme si množstvo krásnych fotiek. Náš výlet vo Viedni sme ukončili na Radničnom námestí, na známych vianočných trhoch, kde sme si užili a vychutnali úžasnú atmosféru, kúpili darčeky na Vianoce a vypili známy (detský) punč a odniesli si povestný pohár ako krásny suvenír. Na tomto skvelom výlete sme si tiež prevetrali znalosti z anglického a niektorí aj z nemeckého jazyka. O desiatej večer nás autobus doviezol na bratislavskú stanicu a nočným vlakom sme riadne unavení vyrazili domov. Podľa slov pani učiteľky niektorí spali už v Trnave.
Pani učiteľke Daňovej, pani Behúnovej, Nikole, Jožkovi a Matúšovi, ktorí sa ujali dozoru, ďakujeme za krásne zážitky a nezabudnuteľné chvíle a dúfame, že si takýto výlet opäť zopakujeme.
Klára Harajdová, Júlia Buraľová 8.a
Do súťaže "Hrnček medu" sa už niekoľko rokov zapájajú naši žiaci z l.a ll. stupňa.Hlavne tí, ktorí sa zaujímajú o život včiel a prácu včelárov. Chlapci a dievčatá aj v tomto školskom roku vytvorili sériu plošných a priestorových výtvarných prác, rôznych veľkostí, pri tvorbe ktorých využili všetky možné výtvarné techniky. Deti vyjadrili farbami, farbičkami, dokonca prírodninami, svoje pocity z našej krásnej prírody.Z 300 vybraných prác sa členom poroty zapáčila aj rozkvitnutá lúka vytvorená z prírodnín, autorkou ktorej je Radka Krídlová z 9.b triedy, a výtvarná práca Gabiky Štofčíkovej z 3.a.
Obe naše žiačky získali čestné uznanie a hodnotné ceny. Pri preberaní cien mohli ochutnať aj rôzne druhy medu a všelijaké medové dobroty. Tešíme sa na ďalší ročník tejto súťaže a veríme, že naši žiaci budú opäť úspešní.
Aj touto cestou by sme sa chceli poďakovať členom i nečlenom žiackeho parlamentu, ktorí pre nás, tretiakov, pripravili krásne strašidelný piatkový večer.
Cesta po škole v úplnej tme bez baterky, len s mapou v ruke, prekonávanie prekážok, zdolávanie strašidelných úloh, hrad z cukru, hľadanie prsteňa medzi uvarenými zemiakmi, maľovanie na tváre pani učiteliek, kŕmenie jogurtom spolužiaka so zatvorenými očami, múmie v toaletnom papieri ... sú len zlomky z toho, čo sme zažili.
O tom, že existuje školský duch, sme sa presvedčili v závere, keďpráve školský duch čaroval a my sme videli ako po nasypaní čarovného prášku do tekutiny začalo dymieť, iné kypieť a ďalšie zase prskať.
Osobitne by sme chceli poďakovať organizátorke za žiacky parlament Emmke Sivej, jej pomocníkom Lívii Tkáčovej, Laure Feníkovej, Emke Behúnovej Martinke Godžákovej, Saške Kučalovej, Vanesske Tichej, Aničke Radovej, Milanovi Guzejovi, Samuelovi Križanovi, Jakubovi Terekovi a fotografovi Jakubovi Tuptovi.
Veľké ĎAKUJEME takisto patrí pani učiteľke Bačovej, ktorá nás na túto akciu zobrala, a pani učiteľkám Janošovej a Škerlíkovej za zorganizovanie, pohostenie a nezabudnuteľný strašidelný večer.
Bol to pre nás skvelý zážitok.
Žiaci z III.A a III.B
Na Základnej škole Kudlovskej v Humennom sa pasovačka piatačikov za členov veľkej rodiny žiakov druhého stupňa, už stala tradíciou. V piatok popoludní , v telocvični školy čakalo na našich ušiačikov veľa zábavy, tanca, piesní, súťaží, cesta odvahy a veľká pasovačka. Aby na to všetko neboli naši piataci sami, tak ich prišli podporiť ich rodičia, súrodenci, triedna učiteľka a samozrejme žiacky parlament.
Hneď na začiatku museli prejsť tajomnou cestou, plnou strašidiel , rôznych zvukov a nástrah. Nebolo to ľahké, lebo dookola bola tma a každý sa musel spoľahnúť iba sám na seba. Ale po zdolaní strašidelnej cesty, na odvážlivcov čakalo pasovanie veľkými ušami a prijatie za veľkého spolužiaka druhého stupňa. Po tejto prvej skúške odvahy sa všetci s radosťou pustili do pripravených súťaží.
U našich ušiačikov sme otestovali ich rýchlosť, obratnosť, pamäť, dôvtip, a aby v tom neboli sami , tak si s nimi zasúťažili aj ich rodičia či súrodenci. V súťažiach, kto najrýchlejšie so zaviazanými očami nakŕmi spolužiaka , uhádne akú pochutinu ochutnáva , za určitý čas si zapamätá čo najviac vecí, stoličkový a klobúkový tanec, beh s loptičkou na lyžičke a iné bolo plné kriku, smiechu ale aj slzičky šťastia.
Bolo to príjemné popoludnie strávené v škole. Dobrou náladou sme sa nakazili všetci a potešili nielen žiakov ale aj rodičov.. Členovia žiackeho parlamentu sa tešia z vydarenej akcie a už teraz pripravujú ďalšiu.
Žiacky parlament na ZŠ Kudlovskej
https://drive.google.com/open?
To, že Júlia Buraľová rada číta, je pre jej najbližších a pre jej spolužiakov a učiteľov známa vec. No šikovná ôsmačka aj rada píše. V septembri vyhlásila redakcia Denníka N súťaž pre žiakov základných škôl Privítajme utečencov a povedzte im niečo o Slovensku. Júlia zaujímavo stvárnila tému Príbeh emigranta. Jej práca s názvom V úlohe rodičov porotu zaujala a tým sa dostala medzi najlepšie texty. Víťazné práce redakcia uverejnila v novinách a na webe www.dennikn.sk.
Júlii srdečne blahoželáme a prajeme veľa tvorivých nápadov a úspechov.
V septembri žiaci druhého stupňa prezentovali na hodinách literatúry svoju obľúbenú knihu a na hodinách výtvarnej výchovy pripravovali záložky na tému Moja prázdninová kniha / Môj obľúbený hrdina. Priebežne s projektom k Medzinárodnému dňu školských knižníc zorganizovala p. uč. Brečková na druhom stupni minisúťaž o najkrajšiu záložku. Žiaci v každej triede vybrali najkrajšiu záložku, tie najkrajšie a tie, ktoré súťažili o prvenstvo, si žiaci mohli pozrieť a ešte stále ich môžu vidieť na nástenke vedľa kabinetu p. zástupkyne Ročkaiovej. Žiacka porota zostavená z dvojíc z každej triedy vybrala minulý piatok tie najkrajšie. A tu sú výsledky: na 3. mieste sa umiestnila Natália Orlejová z 8.b, na druhom mieste skončila Janka Partiková zo 6.b a najkrajšiu záložku vytvorila Hanka Zelinková z 5.a.
Všetkým, ktorí kreslili, ďakujeme a víťazom blahoželáme.
Medzinárodný deň školských knižníc 26.októbra oslávila naša knižnica akciou s názvom Kniha je najkrajší dar, pretože vždy ostane s tebou. Organizátorky p.uč. Saloková a p.uč. Daňová sa v projekte, ktorý každoročne vyhlasuje Slovenská pedagogická knižnica, zamerali predovšetkým na zvyšovanie čitateľskej kultúry žiakov pomocou rôznorodých aktivít a činností v školskej knižnici aj na celej škole s cieľom prispieť k rozvoju čitateľských zručností a zároveň podporiť kladný vzťah k materinskému jazyku. Snahou učiteliek bolo zapojiť všetky deti školy do čítania a načrieť tak do nevyčerpateľnej studnice krásnych príbehov a fantázie, ktoré oslovia malých i veľkých čitateľov, a tak prispejú k rozvíjaniu čitateľskej gramotnosti.
Žiakom sa na úvod dňa prihovoril moderátor podujatia Martin Mihaľov prostredníctvom školského rozhlasu a odštartoval akciu, ktorá mala dve časti. V prvej – čitateľskom maratóne čítali žiaci v triedach knihy zapožičané zo školskej knižnice. V duchu hesla Veľkí, malí do čítania sa všetci dali štafetovo, nahlas a zrozumiteľne čítali nepretržite 45 minút a do čítania sa zapojili aj niektorí učitelia. No a prvákom, ktorí ešte čítať nevedia, čítali v školskej knižnici starší spolužiaci - deviataci. Na ďalšej vyučovacej hodine žiaci vytvárali miniprojekty z prečítaných príbehov, ktoré nakreslené alebo napísané na farebné papiere nalepili na poškodené CD. Tie putovali na strom – Knihomoľ, ktorý vo vestibule školy bude celý rok pripomínať, že čítať je dôležité.
Súčasťou projektu bola aj zábavno-súťažná relácia 5 proti 5 - Čitateľský špeciál, pri ktorej sa inšpirovali známou reláciou z televízie. Cieľom bolo zistiť, ako dobre poznajú učitelia svojich žiakov a zároveň rodičia svoje deti. V školskej aule sa stretli dva tímy: tím učiteľov a tím rodičov. Predtým 150 respondentov- žiakov školy odpovedalo na 5 súťažných otázok a 5 finálových otázok. Otázky boli zamerané na čítanie, knihy, školu a voľný čas. Pre organizátorov boli odpovede žiakov výpovednou hodnotou o ich vzťahu k čítaniu, knihám, tráveniu voľného času. A s potešením zistili, že to s čítaním našich detí nie je až také zlé.
Odpovede sa použili v otázkach pre súťažiacich, ktorí sa s niektorými odpoveďami museli popasovať, pretože to boli odpovede ich detí a žiakov. Nakoniec najviac bodov získali učitelia a dostali sa do finále. Pred samotnou súťažou sa dohodli na odmene prípadne treste za neúspech v súťaži. Moderátor Martin sa zhostil svojej úlohy, bezprostredne reagoval na odpovede rodičov či učiteľov, spolupracoval so skvelým publikom, ktoré tvorili žiaci školy. Autorky pripravili všetko tak, ako je to v televíznej relácii, nechýbala ani odpovedajúca tabuľka, ktorú vytvorili Martin Mihaľov a Jakub Terek a počas súťaže ju spúšťali. Prestávky medzi jednotlivými kolami sa vyplnili súťažami v jazykolamoch. Do finále sa dostali s veľkým náskokom učitelia, a tak si vybrali odmenu: rodičia odučia za nich jednu vyučovaciu hodinu. Ale aby neboli hlavne malé deti veľmi smutné, učitelia prijali tiež svoju úlohu, že odučia hodinu v maske, ktorú im vyberú žiaci. Je to zábavná a poučná náhrada víťaznej sumy z televíznej relácie. Výborná nálada všetkých zúčastnených a konštatovanie rodičov, že o rok si žiadajú odvetu, potešilo a utvrdilo v tom, že súťaž sa vydarila. No pre organizátorky bola najväčšou odmenou radosť v očiach detí a viditeľne rastúci záujem o vypožičiavanie a čítanie kníh, ktoré sa každoročne zvyšuje.
https://www.youtube.com/watch?v=lULw0PseMFM&feature=youtu.be
Po skončení akcie emócie vystriedalo očakávanie vyhodnotenia projektu a možno aj radosť z finančnej čiastky, ktorú získajú na nákup nových kníh do školskej knižnice. Týmto prispejeme k väčšej návštevnosti knižnice, využívanie jej služieb ako zdroja na získavanie informácií a k zmysluplnému tráveniu voľného času našich detí.
RNDr. Jana Balážová
Jablko – také obyčajné slovo, s ktorým sa stretávame už v rannom veku. Sladké, voňavé, šťavnaté... Jablko je jedno z najzdravších druhov ovocia. Patrí medzi prvé ovocie, z ktorého mamičky strúhajú kašičku malým detičkám. Už malé dieťa vie, že jablko skvelo chutí a cíti, že je zdravé. Vie tiež, že je guľaté, červené, zelené alebo žlté ako slniečko.
V mesiaci október je vyhlásený Svetový deň jablka a my si tento deň na našej škole pripomenuli 27. októbra aktivitou známou ako Deň zdravej výživy. Deň to bol vydarený, veselý, plný jablkových aktivít a vitamínov. Túto tradíciu si udržujeme už niekoľko rokov. Výsledkom bola úžasná výstavka prác žiakov 1. - 4. ročníka.
Aj školská jedáleň sa zapojila do našej akcie. Pani vedúca za pomoci kuchárok pre deti napiekli výborné jablkové koláče, krupicu ba aj zaujímavé chuťovky. Tie boli pre deti odmenou za ich aktivitu.
Nápadov bolo mnoho, stačili by aj na tri „ jablkové“ dni. Opäť sme sa presvedčili , že pripravovať pre deti a žiakov zaujímavé dni sa oplatí. Utužili sme vzťahy medzi deťmi, rozšírili ich poznatky a hlavne sme znovu prežili v škole chvíle plné radosti. Srdečne ďakujeme všetkým p. učiteľkám, ktoré sa do aktivít zapojili.
V dňoch 19.-27. 9. 2015 sa v našom meste v troch rímskokatolíckych farnostiach konali ľudové misie, ktoré prebiehali pod patronátom otcov redemptoristov a kapucínov. V rámci misií okrem misijného pôsobenia v samotných farnostiach prebiehali aj evanjelizačné programy pre žiakov humenských základných a stredných škôl.
Aj na našu školu dňa 24.9.2015 prišiel misijný team mladých ľudí zo Sabinova a z Prešova. Prostredníctvom pantomímy, videa, piesne aj slova sa so žiakmi rímskokatolíckej náboženskej výchovy prvého aj druhého stupňa podelili o radostnú zvesť o spáse. Akcie sa zúčastnilo 90 detí prvého a 140 detí druhého stupňa.
Počas dvoch vyučovacích hodín tak spolu vytvorili pekné spoločenstvo, ktoré našim žiakom mohlo pomôcť prehĺbiť svoju vzťah s Ježišom.
Sme vďační týmto mladým ľuďom za ich čas a hlavne za svedectvo viery, s ktorým sa s nami podelili.
Mgr. S. Kočanová
Chcete poznať svoje finančné možnosti? Chcete vedieť zvažovať možnosti a vedieť si z nich vybrať tu správnu? Chcete zvládnuť nástroje a prostriedky, ktoré vám pomôžu pri vstupe do reálneho sveta trhu práce? Chcete byť finančne nezávislí?
Zaujímavé otázky, ktoré zaujali žiakov 9.b. v rámci finančnej gramotnosti. Preto sa zúčastnili pod vedením koordinátorky finančnej gramotnosti Ing. B. Ľubiščákovej elearningu POZNAJ SVOJE PENIAZE. Program výrazne podporuje rozvoj osobnosti, zodpovedné správanie, etické rozhodovanie a kritické myslenie. Rozvíja efektívne využívanie informačno-komunikačných technológií. Desiati najlepší absolventi získali certifikát.
Blahoželáme úspešným.
Už po tretíkrát 5. júna 2015 zorganizovali učitelia prírodovedných predmetov na našej škole prehliadku toho čo sa naučili z fyziky, chémie, matematiky aj informatiky. Iniciátorky Ing. Beáta Ľubiščáková a RNDr. Jana Balážová v rámci predmetovej komisie prírodovedných predmetov tento rok vybrali nových hostí aj netradičné pokusy, ktoré predvádzali šikovní žiaci svojim spolužiakom.
O tom, že sa naši žiaci radi učia fyziku presvedčili návštevníkov projekty, vypracované na hodinách fyzikárky B. Ľubiščákovej, ktorými vyzdobili chodbu a miestnosti, v ktorých akcia prebiehala.
V školskej aule sa konali prednášky plné nových informácií a praktických ukážok pre žiakov jednotlivých ročníkov školy. Na úvod riaditeľka školy RNDr. A. Kissová otvorila tradičné podujatie a pripomenula dôležitosť poznávania vedy a techniky v dnešnej dobe.
V tomto ročníku pozvanie prijali hostia Ing. A. Bača a Ing. M. Volohda zo Strednej odbornej školy polytechnickej v Humennom, ktorí pútavo hovorili o kyberkriminalite a bezpečnosti počítačových sieti. Siedmaci sa mohli dozvedieť, že počítač môže byť cieľom alebo zbraňou pre páchanie trestných činov, aký je rozdiel medzi hackingom a hackerom, ako si zvoliť bezpečné heslo a aj návod ako sa chrániť pred ohrozením svojich účtov.
Svoj víťazný projekt našim šiestakom predstavili tretiaci z odboru elektrotechnika zo Strednej odbornej školy technickej v Humennom Š. Zoller, M. Židzik, Š. Macko v tíme AKUMULLER spolu so svojím konzultantom Ing. M. Krupom. Do súťaže vyhlásenej Východoslovenskou distribučnou a.s. Košice, ktorej témou bolo Smart home – riadenie spotreby a akumulácia elektrickej energie, pripravili funkčný model rodinného domu, v ktorom sa akumuluje energia získaná z obnoviteľných zdrojov pomocou zásobníka energie.
Piataci sa dozvedeli z pútavého rozprávania M. Maturkaniča, pracovníka Vihorlatskej hvezdárne v Humennom o svetelnom znečistení a jeho účinkoch na človeka. Už vedia, že dôsledok nehospodárneho využitia svetla ruší prirodzenú nočnú tmu a biorytmy všetkých živých organizmov vrátane človeka, ktoré tmu potrebujú k efektívnemu spánku a životu.
O chémii zaujímavo hovoril absolvent vysokej školy UVLF v Košiciach so zameraním na farmáciu Mgr. Š. Meričko. Pripomenul ôsmakom škodlivé účinky fajčenia alebo kombinovania niektorých liekov s alkoholom a predstavil v krátkosti vysokú školu, na ktorej študoval.
V poradí poslednej časti študenti Gymnázia P. Horova z Michaloviec S. Magurová, M. Paľo, M. Barilik so svojou učiteľkou RNDr. M. Spišákovou predstavili lego robotov spolupracujúcich s rôznymi senzormi vyhľadávajúcimi napríklad magnety. Praktická ukážka programovateľných autíčok - robotov Roamer-Too, ktoré študenti naprogramovali tak, že kreslili rôzne obrazce sa stretla s otázkou, kde sa dajú také pomôcky zakúpiť aj pre našu školu.
V malej telocvični si návštevníci najprv pozreli zaujímavé chemické pokusy, predvádzané skúsenými deviatakmi, pod vedením svojej učiteľky Mgr. D. Šutovej. Kyslík aj dôkaz oxidu uhličitého pripravili J. Bočko 9.B a M. Lokčík 9.B. P. Siváková 9.B a M. Kalanin 9.B hasili sviečku oxidom uhličitým a chemickým pokusom nechali zmiznúť polystyrén. V rukách K. Hirkovej 9.B to iskrilo skoro ako na Silvestra pri ohňostroji, keď horel horčík. Užasnutí spolužiaci sa prizerali ako deviatačka A. Turcovská 9.B premieňala vodu na „víno“ - menila farby roztokov.
Ďalej pokračovali prehliadkou jednotlivých stánkov s fyzikálnymi pokusmi, ktoré pripravili žiaci pani učiteľky Ľubiščákovej a svojim spolužiakom ich predviedli aj s vysvetlením. Naši žiaci sa radi učia fyziku a baví ich spoznávanie vlastnosti tuhých a kvapalných látok, tak ako to dokázal A. Kaššai 6.A, ktorý pripravil inteligentnú plastelínu, ktorá v pokoji tečie a pri tlaku sa dá modelovať ako tuhá látka. Mladších žiakov „gumovým vajíčkom“ zaujal M. Mihaľov 7.B, ktorý zmenil vlastnosti vajíčka ponorením do octu. N. Prokipčáková 8.C a T. Vinčurová 8.C pripravili z látok dostupných v kuchyni modelovaciu hmotu. Pomocou lepidla Herkules, ktoré zachovalo pružnosť aj čiastočnú tekutosť, zmiešaním s Boraxom, aby zabránili lepivosti vytvorili žiačky slizkú roztekajúci pevnú látku a na požiadanie ju rozdávali návštevníkom. A. Gombitová 8.C a K. Bertová 8.C poznajú vlastnosti kvapalín a ich rozdielnu hustotu a prúdenie využili pri pokuse, ktorý si nazvali Farebná voda. Efektný pokus na dôkaz atmosférického tlaku, znižovanie tlaku horením pod uzavretou nádobou s názvom Miznúca voda, predviedla L. Šepeľová 8. C. Jednoduchými batériami z pozinkovaného plechu, medených mincí a kartónu namočeného v octe rozsvecovala R. Krídlová 8.C LED svetielka. Vlastnosti plynných látok a prúdenie vzduchu predviedli A. Švec 8.C a M. Ľubiščák 8.C na reaktívnom modeli rakety z balóna. B. Hudáková 8.B a S. Bilá 8.B pokusom – Balónová lavička dokazovali účastníkom, že tlak plynu v uzavretej nádobe je dostatočný na to, aby štyri balóny pod doskou udržali postavu a nepraskli. Povrchové napätie rôznych kvapalín využila D. Sninská 7.B na pohyb polystyrénovej lodičky po hladine vody. Vytváranie bublín a chemickú reakciu sódy a octu a vody, ktorá menila fyzikálne vlastnosti kvapalín mali pripravené M. Godžáková 8. B a S. Bučková 8.B s názvom Farebná sopka. Gravitačnú silu využila E. Sivá 7.B v pokuse Magický dopad mince a aj premenu svetelnej energie na mechanickú, keď zasvietením lampy na solárny článok roztočila vrtuľku modelu solárneho veterného mlyna.
Súčasťou workshopu boli aj stánky s rôznymi hlavolamami a úlohami s dopĺňaním obrázkov podľa logickej postupnosti objavujúcimi sa aj v IQ testoch. O ich výber a prípravu sa postarali žiaci pani učiteľky Balážovej, ktorých ich riešenia zaujímajú. Za správne zvládnuté úlohy Z. Turcmanovičová 8.C a M. Ficová 8.C odmenili najmenších sladkým lízadlom. P. Popovič 7.B overoval zručnosti a logické myslenie spolužiakov pri skladaní rôznych drevených hlavolamov alebo pri otváraní pokladničky s guľôčkou v labyrinte. E. Paškievičová 6.A a D. Kopčová 6.A testovali šikovnosť aj jemnú motoriku pri vesmírnom labyrinte, s ktorým sa mohli stretnúť aj v Atlantis centre v Bratislave.
Siedmaci A. Pavlisko 7.A a J. Koppa 7.B svojpomocne vyrobili netradičné pomôcky, ktorých návod si priniesli zo školskej akcie S vedou na skusy z Bratislavy. Pomocou nich si návštevníci mohli vyskúšať zrkadlové kreslenie a skladanie skladačky, na ktorú nevideli – naslepo.
Deviatak M. Onderko 9.A a šiestaci J. Tupta 6.A a T. Kožíšková 6.A oživili lego robotov a predvádzali ako vedia chodiť do štvorca, prípadne po čiare alebo kontrolovať si okraj stola pri pohybe. To všetko pod odborným dohľadom učiteľa informatiky Mgr. M. Gajdoša. Účastníkov vítal aj diaľkovo ovládaný robot, ktorý sa k ním snažil priblížiť.
Nové univerzálne pomôcky na experimentálnu výučbu prírodných vied NeuLog pripravili D. Well 9.B a J. Milčák 9.B. Predvádzali ako jednoduchým pripojením modulárneho senzora k počítaču slúži na zber dát a vyhodnocovanie meraní. Pod dohľadom Ing. E. Pošíkovej použitím senzorov na meranie teploty merali teplotu vody s ľadom aj vody ktorá práve vrela. Porovnávali namerané Ph pitnej vody, zásaditého roztoku, vápenatej vody aj vody z Morského oka. Senzorom na meranie pulzu odmerali záujemcom srdcový rytmus a pulz.
Na Deň vedy sme pozvali aj našich budúcich prváčikov – škôlkarov z humenských materských škôl, ktorých zaujali hlavne roboty a tešili sa na sladkú odmenu po zvládnutí labyrintu. Pripravili sme pre nich aj pre našich žiakov 1. stupňa v spolupráci s pracovníkom hvezdárne Mgr. Petrom Miklošom premietanie astronomických rozprávok, ktorými prenikali do poznávania vesmíru.
Počas celého dňa mali pozvaní hostia aj žiaci predvádzajúci pokusy pripravené malé občerstvenie, o ktoré sa postarali J. Kolesárová 9.B, K. Ferjaková 9. B, S. Saloková 9. B a S. Bunganičová 9.B.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa na tejto ukážke vzdelanostnej úrovne vo vede a technike, ochote robiť niečo naviac a šikovnosti učiteľov a žiakov ZŠ Kudlovská v Humennom podieľali.
O tom že náš Deň vedy a techniky má dobrý ohlas svedčia povzbudivé slová kolegov, rodičov žiakov, novinárov, reportérov aj od našich absolventov D. Turcmanoviča a M. Kešu, ktorí sa tohtoročnej akcie zúčastnili.
Za organizátorov J. Balážová
Fotky a videa zachytávali bývalé členky mediálneho krúžku L. Sabolová 8. C a S. Koščáková 8.A
Foto na: http://1drv.ms/1FIUB1s
Žiaci 5. a 6. ročníka sa v pondelok 8. júna 2015 stretli spoločne na zaujímavej aktivite, týkajúcej sa prírodovedných predmetov – fyziky a matematiky, ku ktorým sa pridala veda o Zemi - geografia. Vyučujúce Ing. B. Ľubiščáková, RNDr. J. Balážová a Mgr. A. Dudiaková hravou formou predstavili učivo.
Z fyziky sa už aj piataci dozvedeli bližšie o premene solárnej energie na mechanickú, keď rozsvietením lampy sa roztočila vrtuľka solárneho veterného mlyna. V pokuse, pri ktorom horenie zápalky prikrytej pohárom, spôsobilo zmiznutie vody na tanieri, sa dozvedeli o pôsobení atmosférického tlaku. Led žiarovku rozsvietila jednoduchá batéria poskladaná z medenej mince, pozinkovaného plechu a kartónu namočeného v octe. Od ôsmačok sa dozvedeli návod na vyrobenie plastelíny zo surovín dostupných v kuchyni. Pôsobenie magnetického poľa aj zobrazenie siločiar si každý žiak mohol vyskúšať sám. Žiaci si mohli overiť aj svoje zručnosti a logické myslenie pri zrkadlovom kreslení, skladaní skladačky naslepo, rôznych drevených hlavolamoch, pri kreslených labyrintoch aj pri otváraní pokladničky s guľôčkou v labyrinte. V geografických tvorivých dielňach pracovali žiaci s veľkou slepou mapou sveta, pomenúvali svetadiely a kontinenty, pomocou farebných špagátov vyznačili hlavné rovnobežky a poludníky. Najviac žiakov zaujalo modelovanie rôznych geografických objektov z tvarovacej hmoty a plastelíny, pri ktorom mohli uplatniť svoju kreativitu a vytvorili sopky, stavbu Zeme, skalný hríb či Grand Canyon. Aj neľahkú úlohu poskladať 3D puzzle našej Zeme žiaci spoločne zvládli. Netradičné aktivity - pexeso o štátoch a vlajkách sveta, tajničky, kvízy, pátranie po miestach na mape a v atlase, určovanie krajín podľa súradníc a na základe rôznych indícií žiakov zaujali a mohli pri nich uplatniť svoje vedomosti získané na hodinách geografie.
Je to ďalšia aktivita školy, na ktorej mohli žiaci netradičnou formou získavať a rozvíjať svoje znalosti z prírodovedných predmetov. Do všetkých činností sa zapájali aj rómski žiaci a s pomocou pedagogických asistentov J. Budiho a Mgr. P. Dzijaka pripravené úlohy aj zvládli. Je to jedna z mnohých aktivít, ktorou chce škola a jej učitelia pomôcť týmto žiakom a to aj v rámci projektu Spolupráca rodiny z marginalizovaných rómskych komunít a školy v edukačnom procese, do ktorého je zapojená.
Tradične ako každý rok ani v tomto školskom roku sa nezabudlo na našu milú tradíciu a uskutočnila sa literárno-výtvarná súťaž s názvom BIBLIOTÉKA, kde išlo o spojenie literárneho a výtvarného umenia. Niektorí žiaci interpretovali knihu podľa vlastného výberu a iní dotvárali k literárnemu dielu krásne ilustrácie.
V literárnej časti žiaci pomocou bohatej slovnej zásoby odkrývali knižné tajomstvá a vo výtvarnej časti žiaci farbičkami, farbami, pastelom a fixami vytvorili 11 zaujímavých výtvarných diel.
Každý žiak poňal svoje dielo osobitným spôsobom, preto rozhodovanie v literárnej alebo vo výtvarnej časti nebolo vôbec jednoduché. Práce boli nápadité, vynikali farebnosťou a kresebnou zručnosťou.
Nakoniec porota v literárnej časti – p. zástupkyňa Ročkaiová a p. učiteľky Daňová a Hudáková sa zhodla na týchto výsledkoch:
Porota vo výtvarnej časti zostavená z členov žiackeho parlamentu a v zložení troch pedagógov – p. zástupkyňa Ročkaiová a p. učiteľky Brečková a Dudiaková rozhodla takto:
Dievčatám srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník tejto súťaže J
Nikola Popčáková, 8. B
Už sa stalo tradíciou, že sa piataci na Kudlovskej škole chcú pochváliť svojim rodičom, starým rodičom a súrodencom tým, čo všetko sa naučili z anglického jazyka za celý školský rok. Výsledným produktom sú power-pointové prezentácie na vybranú tému, ktorá korešponduje s tematickými celkami v danom ročníku. Tohto roku to boli témy o sebe, o rodine, o svojom voľnom čase, režim dňa, moje mesto, dedina, škola. Do prípravy prezentácii sa pustili s veľkým nasadením a elánom. Na utorok 24.6.2015 sa nesmierne tešili, no zároveň mali aj obavy ako to zvládnu . Nebolo to pre nich ľahké po prvýkrát stáť pred publikom a prezentovať niečo v cudzom jazyku. Ale aj tréma a drobné chybičky patria k tomu. Výsledkom ich úsilia boli veľmi zaujímavo a pútavo vytvorené a hlavne s malou dušičkou prezentované pred veľkým publikom záverečné prezentácie. Odmenou za ich celoročné úsilie bol veľký potlesk a slova chvály. Úsmev na tvárach našich žiakov ich posúval ďalej a dodával viac sebaistoty a sebavedomia pri nadobudnutých vedomostiach, jazykových a prezenčných zručnostiach. Aj takáto metóda výučby anglického jazyka je skvelou spätnou väzbou a prispieva k zlepšeniu komunikácie, vystupovaniu na verejnosti a hlavne motivuje žiakov učiť sa anglický jazyk. Aj my vyučujúce anglického jazyka chceme pochváliť našich piatačikov za ich celoročné úsilie, za ich výborné výkony a za ich zlepšujúcu sa angličtinu, a pevne veríme, že v takomto duchu budeme pokračovať aj v ďalších ročníkoch. A keďže je pred nami koniec školského roka, prajeme všetkým žiakom úspešné ukončenie školského roka, pekné prázdniny a opätovné stretnutie v školských laviciach v septembri.
Mgr. Adriana Janošová