Takto znela téma súťaže Dňa ľudovej rozprávky, do ktorej sa zapojila pani učiteľka Daňová s piatakmi. Súťaž zorganizovala Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne. Počas marca prečítali na hodinách literatúry desať ľudových rozprávok zo súťažného zoznamu a ich úlohou bolo vymyslieť vtipné pokračovanie rozprávok a pripraviť svojim obľúbeným hrdinom nečakané prekvapenia. Do súťaže poslali 20 prác a z celkového počtu 1298 súťažných rozprávok sa naša žiačka Janka Partiková z 5.b dostala medzi troch najlepších z celého Slovenska. Skvelý úspech a my srdečne blahoželáme! Jej pokračovanie Zlatovlásky porotu v Trenčíne zaujalo a Janka sa už môže tešiť z knihy od známej slovenskej spisovateľky Gabriely Futovej. Piataci s pani učiteľkou získali v danej súťaži ešte jedno prvenstvo - poslali rozmerovo najväčšiu obálku. Bližšie informácie o súťaži, výsledkovú listinu a fotky si môžete pozrieť na:
Dňa 1.6. 2015 oslávili deti Základnej školy Kudlovská v Humennom svoj veľký deň formou olympijského festivalu, ktorý bol vyhlásený Slovenským olympijským výborom v spolupráci s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Združením miest a obcí Slovenska, samosprávnymi krajmi a so Slovenskou asociáciou športu na školách pod záštitou predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Petra Pellegriniho.
Olympijské hry sa začali otváracím ceremoniálom, ktorého súčasťou bola olympijská hymna, príhovor pani riaditeľky, zapálenie olympijského ohňa a sľub súťažiacich aj rozhodcov. Všetky triedy nastúpili na školský dvor pod vlastnou vlajkou. Predstavili sa nám Lentilky, Mafinky, Mimóni ale aj Slovania a iné družstvá.
Žiaci súťažili v dvoch kategóriách podľa veku, najmä v športových ale aj vedomostných disciplínach. V každej disciplíne dostali všetci súťažiaci sladkú odmenu a tí najlepší boli na konci ocenení medailou a potleskom.
Olympijský festival sa uskutočnil pod heslom „Rýchlejšie, vyššie, silnejšie, čestne a v priateľstve“. Budovanie a upevňovanie priateľských vzťahov je zároveň aj myšlienkou a poslaním aj inkluzívneho modelu vzdelávania.
Nie je ničím výnimočným, že sa žiaci našej školy na 1.stupni v rámci regionálnej výchovy pravidelne zúčastňujú na exkurziách, kde prostredníctvom zážitkového učenia získavajú nové poznatky a dozvedajú sa zaujímavosti z rôznych oblastí života.
Dňa 25.05.2015 sa žiaci 3.A, 3.B a 4.A triedy vybrali na Morské oko, v minulosti nazývané Veľké Vihorlatské jazero, ktoré je najväčšie jazero vo Vihorlatských vrchoch, tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku po Štrbskom plese a Veľkom Hincovom plese vo Vysokých Tatrách. Jedno z najkrajších zátiší na Slovensku, ktoré si zachovalo romantiku a prirodzený pôvab. Hneď po príchode k jazeru žiaci sledovali húfy rýb, ktoré ich veľmi zaujali. Morské oko je veľkou prírodnou zvláštnosťou slovenskej prírody, preto si ho žiaci bez najmenších problémov prešli dookola. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je to národná prírodná rezervácia, aj tieto informácie si mohli prečítať na informačných tabuliach. Po zážitkovom učení nasledoval zážitok z nakupovania v nákupnom centre Zemplín. S prázdnymi peňaženkami, ale s hlavami plnými nových poznatkov sa spokojne vracali domov s vedomím, že poznali ďalší kúsok našej krásnej vlasti.
Kyberšikanovanie – pojem čoraz známejší medzi nami žiakmi, študentmi. Ide o šikanovanie pomocou informačných a komunikačných technológií, predovšetkým prostredníctvom internetu a mobilných telefónov.
Na ZŠ Kudlovskej sa venujeme aj tejto téme, aby poučili svojich žiakov o možných nástrahách, dôsledkoch a spôsoboch šírenia tohto neduhu. Vyučujúce anglického jazyka Mgr. Škerlíková a Mgr. Janošová v rámci aktivít projektu Comenius pozvali PhDr. Annu Čopákovú z obvodného oddelenia PZ v Humennom, s ktorou spolupracujú na veľmi dobrej úrovni už dlhší čas, aby priblížila a ozrejmila žiakom túto problematiku dnešných čias.
Bolo to veľmi zaujímavé rozprávanie. Najprv nám p. Čopáková vysvetlila čo to kyberšikana je, ktorá veková kategória je najkritickejšia, ako zistíme, že nás niekto šikanuje, a hlavne ako predchádzať tomu, a keď už sme sa v niečom takomto ocitli, ako to riešiť, ako sa z toho dostať, pokiaľ možno čo najmenej bolestivo.
Pozreli sme si veľmi pútavý film o kyberšikane medzi spolužiakmi. Myslíme si, že bol veľmi poučný pre dnešnú mládež. Nebolo ľahké sa vžiť do role šikanovaných, ale aj do role šikanujúcich. Na všetky naše zvedavé otázky trpezlivo odpovedala p. Čopáková.
Chceli by sme sa veľmi pekne poďakovať PhDr. Čopákovej za nové informácie, ktoré sme museli ešte dlho spracuvávať, a našim učiteľkam Mgr. Škerlíkovej a Mgr. Janošovej, že pre nás pripravili veľmi zaujímavú prednášku na aktuálnu tému.
Žiaci ZŠ Kudlovská
Začiatkom júna pripravili v poradí už 2. Country bál na našej škole pani učiteľky Škerlíková a Janošová, a žiaci, ktorí cestovali v rámci projektu Comenius. Dievčatá a chlapci v tradičnom country oblečení zapĺňali krásne vyzdobenú školskú jedáleň. V to poobedie to nebola klasická školská jedáleň na ktorú sme zvyknutí, ale farebne zladený priestor s blikajúcimi lampiónmi a sviečkami na stoloch.
Všetkých privítal typickou country pesničkou DJ Ondrej a tanečný parket sa rýchlo zaplnil. Zábavné súťaže, ako stoličkový, klobúkový či balónový tanec, hádaj kto som, krmenie so zatvorenými očami, kto skôr nájde a na záver rozbíjanie PIŇATY sa striedali s tanečnými kolami.
Dobré jedlo, skvelá hudba, zábavné súťaže a príjemná konferencierka Terezka dotvárali skvelý večer.
Všetci naši spolužiaci si to užívali ako sa na správnych kovbojov parí. Tancovalo sa nielen v rytme country ale aj ľudové či moderné tance. Ani sme sa nenazdali a bol tu koniec. Trošku smutní, že to tak rýchlo ubehlo, ale aj spokojní a šťastní, , že zase jedna skvelá akcia, ktorú pre nás pripravili naši výborní učitelia a šikovní spolužiaci.
Už teraz sa tešíme na nové, a aspoň také dobré ak nie lepšie aktivity poriadané na našej skvelej Kudlovskej zédéeške.
Žiaci ZŠ Kudlovská
V utorok 26.mája sme na výtvarnej výchove nesedeli v laviciach, ale s pani učiteľkami Brečkovou a Daňovou sme išli do Medzilaboriec.Prečo práve Medzilaborce? Nachádza sa tam Galéria moderného umenia Andyho Warholu. Formou zážitkového učenia sme my, siedmaci, spoznávali moderný umelecký smer pop-art, ktorého predstaviteľom je umelec s koreňmi z Mikovej.
Z upršaného Humenného sme sa vlakom priviezli do slnečných Medzilaboriec. V galérii nás už čakala pani sprievodkyňa, ktorá nás svojím zaujímavým výkladom sprevádzala po priestoroch galérie. Dozvedeli sme sa veľa zaujímavostí zo života Andyho Warholu, ale aj o ľuďoch, ktorí v jeho živote zohrali dôležitú úlohu. Nezabudli sme ani na zväčšenie týchto okamihov, o čom svedčí množstvo fotiek. Tvorivé dielne boli pripravené pre tých, ktorí si priniesli jednofarebné tričká. Pomocou spray-paitingu sme si na ne mohli zobraziť podobu Andyho, Marilyn Monroe, Sochu slobody či Andyho podpis. Domov sme si niesli originálne tričká. A nielen to. Všetci sme si domov odnášali nové vedomosti a pekné zážitky z príjemne prežitého dňa.
Klára Harajdová a Júlia Buraľová
V stredu 27. mája 2015 sa žiaci našej 9.A triedy v sprievode pani učiteliek Mgr. Daňovej a Ing. Pošíkovej zúčastnili exkurzie vo veľkosklade potravín a drogérie spoločnosti GVP s.r.o. v Humennom.
Po príchode nás privítali a previedli areálom firmy. Najprv nám ukázali sklad s mäsovými výrobkami, potom sme išli do skladu s mliečnymi výrobkami a nakoniec sme zavítali do hlavného skladu s ostatnými potravinami, ktoré boli rozdelené do sektorov. Porozprávali nám o svojej práci a zistili sme, ako to tam funguje. Boli sme v Gastro sklade a nakoniec sme sa dostali aj do priestorov mäsovýroby. Museli sme si obliecť jednorazové plášte, čiapky a návleky na topánky. Previedli nás po priestoroch a prichystali nám príjemné pohostenie.
A čerešničkou na torte bolo to, že sme mali možnosť porozprávať sa s Mariánom Gerbocom, jedným zo zakladateľov firmy GVP. Povedal nám o svojich začiatkoch v podnikaní a dosahovaní úspechov. Z exkurzie sme získali zaujímavé poznatky a nezabudnuteľné spomienky.
Ľubka Lajčiaková 9.A
Nie je jednoduché naučiť mladých ľudí separovať odpad, pretože vždy sa do popredia zo strany žiakov dostáva tvrdenie: „Veď aj tak odpad končí zakopaný v Mysline.“ Tento závažný problém zaujímavým spôsobom vyriešila Zelená škola so žiakmi 9. ročníka ZŠ Kudlovskej návštevou Technických služieb mesta Humenné, kde sa sami presvedčili, že ich tvrdenie bolo mylné. Žiaci si viac uvedomili všeobecne známy fakt, že sa separujú 4 druhy odpadu, a to plast, papier, sklo, batérie.
Technické služby im ukázali novú linku na triedenie plastu, kde sa roztriedi plast podľa farby. Treba však podotknúť, že iba plast, ktorý je veľmi znečistený, končí na skládke v Mysline. Následne sa plast stáča a posiela na ďalšie zhodnotenie do firmy Generaly v Kolárove. Nie každý plast je vhodný na separovanie. Napríklad znečistené obaly (chemikáliami či olejmi), viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan a pod. Pri separácii je potrebné sa zamerať hlavne na PET fľaše, číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, vrecká od mlieka i prepravky fliaš. Sme si vedomí aj toho, že plasty je možné recyklovať obmedzene, pretože v prírode sú takmer nezničiteľné – sú ľahké, pružné a odolné voči vode, slnku (aj UV žiareniu) a mechanickému poškodeniu. Z vytriedených plastov sa vyrábajú rôzne drte, ktoré sa využívajú pri výrobe nových produktov – roztavením sa upravujú ako druhotná surovina v podobe drtí či granúl pre konkrétny výrobok ako sú flisované bundy a topánky. Jeden z dôvodov prečo separovať je aj finančná stránka. Ak sa neseparuje, zvyšuje sa množstvo odpadu a s tým aj cena za odvoz komunálneho odpadu v meste. Preto aj touto cestou vyzývame všetkých obyvateľov meste k dôslednej separácii odpadu.
Rakúsko – krajina s bohatou históriou, prekrásnou prírodou, množstvom zaujímavých miest, ale hlavne poslednou hostiteľskou krajinou projektu Comenius. Pre nórskych, talianskych, portugalských, španielskych a slovenských žiakov a učiteľov zo ZŠ Kudlovskej pripravili bohatý program trvajúci päť krásnych májových dní.
Ocitli sme sa v Poysdorfe – vo vinárskom meste ležiaceho neďaleko slovenských a českých hraníc. Zároveň je aj mestom, kde sídlila naša partnerská škola, ktorá v nás zanechala nezabudnuteľné zážitky. Príjemné privítanie riaditeľkou tamojšej školy, zábavný kultúrny program pripravený žiakmi, prezentácie všetkých vycestovaných žiakov, prehliadka školy a postupné nadväzovanie priateľstiev. To všetko tvorilo len dopoludňajší program prvého dňa. Fascinujúcim zážitkom bolo pre nás stretnutie s handicapovanými ľuďmi a spoločné tvorivé dielne. Pripravovali sme spolu ovocný šalát a popri tom si spievali. Bolo to veľmi milé, urobiť niekoho aspoň na chvíľočku šťastným. Poobede nás čakala obhliadka mesta na ich tradičných traktoroch. Dozvedeli sme sa veľa z histórie, ale aj súčasnosti o meste pre nás doteraz neznámeho.
Na druhý deň sme cestovali do Viedne. Očarili nás nádherné starobylé budovy, najstaršia univerzita, Štátna opera, Katedrála sv. Štefana, majestátne divadlo Burgteater, cisárska rezidencia Hofburg, kde žila aj cisárovná Sisi ,a taktiež ruch veľkomesta. Na takmer hodinu sme sa preniesli do bežného života nevidiacich a museli sme zvládať každodenné situácie, v ktorých sa ocitajú. V podzemí s bielou paličkou v ruke za úplnej tmy, nám nebolo všetko jedno. Navštíviť jedinú rakúsku atómovú elektráreň v Zwentendorfe, ktorá nikdy nebola a už ani nebude spustená pre nesúhlas väčšiny obyvateľov žijúcich v jej blízkosti, sa nepodarí hocikomu. Pre nás to bolo niečo nové, nepoznané a doteraz nepredstaviteľné. No a vyšliapať po rebríku 140 stupienkov na vrchol 110 metrov vysokého veterného mlyna - na to treba naozaj odvahu. Niektorí z nás to dokázali a v tej chvíli prekonali samých seba. Ten výhľad z plošiny veterného mlyna bol jedinečný, úžasný.
Posledný večer bol vyvrcholením celého pobytu. Zabávali sme sa všetci spolu, všetkých nás spájal projekt Comenius. Nastala chvíľa lúčenia, slzičiek, vymieňania emailových a facebookových adries. Veľké ďakujem patrí rodičom rakúskych spolužiakov, ktorí vystupovali v pozícii našich náhradných rodín na niekoľko dní. Všetci k nám boli veľmi milí a starali sa o nás ako o vlastné deti.
Tento projekt, ktorý je na našej škole už v poradí druhýkrát, nás posunul zase ďalej. Nadviazali sme nové priateľstva s mladými ľuďmi, spoznali krajinu, v ktorej žijú, ich tradície, kultúru, jedlá a hlavne zdokonalili sme sa v angličtine. Až tu sme pochopili, aká je angličtina potrebná v dnešnom svete. Ďakujeme zvlášť pani učiteľkám anglického jazyka - p. u. Škerlíkovej a p. u. Janošovej za vypracovanie takého skvelého projektu a držíme palce, aby aj ten nasledujúci bol úspešný.
Žiačky ZŠ Kudlovskej
Hodina biológie sa nemusí vždy vyučovať len tradičnými metódami, ale môže sa realizovať aj inovatívnymi spôsobmi. K tomu sa priklonila aj p. uč. Roháľová, ktorá zorganizovala hodinu biológie vo forme exkurzie na Farme v Slovenskej Volovej. Táto farma je jedinou farmou zameranou na chov športových koní, ktorých je tam šestnásť, z toho jeden ťažný kôň.
Hlavným cieľom hodiny bolo priblížiť žiakom chovateľsky významné cicavce, ako je kôň, túr domáci a sviňa domáca. Pozornosť sa zvlášť upriamila na plemená, ako je mangalica z Maďarska chovaná kvôli trom omega mastných kyselinám nachádzajúcich sa v mäse, ktoré sú nevyhnutné pre zdravia človeka. Počas exkurzie sa zameralo aj na chov koňa domáceho, jeho spôsob života a následne využitie v poľnohospodárstve. Na farme žiaci mali možnosť vidieť nielen ťažné kone chované na prácu v lese, ale aj kone pre športové účely. Súčasťou exkurzie bola aj jazda na koni spojená s vysvetlením hipoterapie. Deti dostali príležitosť presvedčiť sa, že kôň patrí medzi nepárnokopytníky a túr medzi párnokopytníky.
Vidieť chovateľsky významné cicavce bolo pre deti neopísateľným zážitkom. Veď kde môžu mestské deti len tak stretnúť či pohladkať kone?
Táto exkurzia pomohla našim žiakom nahliadnuť do náročnej, ale i zaujímavej problematiky chovu koní v našom regióne. Ďakujeme majiteľom farmy za ich čas spojený s možnosťou prezrieť si ich rodinnú farmu a tým našim žiakom umožniť lepšie vysvetlenie teoretických poznatkov o chove zvierat.
Svetový deň vody si pripomenuli naši deviataci 5. mája 2015. Pre svojich spolužiakov pripravili prezentáciu svojich prác a zorganizovali žiacku konferenciu, ktorej názov si požičali zo známej populárnej piesne Voda čo ma drží nad vodou. Pod dohľadom svojich učiteľov informatiky, fyziky a chémie spracovali témy týkajúce sa využitia vôd, ich znečistenia, spôsobov čistenia vôd. Svojim mladším spolužiakom odprezentovali aj témy o oblakoch, vodopádoch, vodných plochách a vodných živočíchoch v regióne, o minerálnych vodách na Slovensku. Predostreli im rozdiely sladkej a slanej vody, oboznámili ich so spôsobom získavania a využitia destilovanej vody. Šikovní siedmaci, ktorí si pripravovali podobné témy a podujali sa vystúpiť na konferencii, zaujali prezentáciami so zásadami pitného režimu v dodržiavaní, ktorých nám môže pomôcť aj smartfónová aplikácia. Jednej časti konferenciespolužiakom položili otázku Piť čistú vodu alebo zafarbenú? A hľadali na ňu aj odpoveď. V ďalšej časti poukázali na spôsoby získavania sladkej vody z morskej.
Príprava celej akcie mala niekoľko krokov. Od vytvorenia pozvánky, úvodnej prezentácie s melódiou piesne, prípravy techniky v školskej aule, až po samotné moderovanie, ktoré zvládli deviataci Katka Raganová a Samo Sivý. Pochvala patrí všetkým prezentujúcim a aj Milovi Onderkovi, ktorý sa staral o technickej stránku žiackej konferencie. Všetky získané vedomosti a zručnosti sa žiakom zídu v ďalšom štúdiu na stredných školách.
Viac fotiek http://1drv.ms/1FvA3Qh
Za organizátorov Jana Balážová
Každoročne Zelená škola na Základnej škole Kudlovskej v Humennom organizuje zážitkové učenie pod názvom EKOHRY zamerané predovšetkým pre deti prvého stupňa. Heslom tohtoročných Ekohier sa stali známe i neznáme bylinky z nášho okolia. Poukázali sme na ich význam, ale i praktické využitie. Zvlášť sme upriamili pozornosť na nenápadnú, ale pritom liečivú a jedlú púpavu lekársku, z ktorej sme pripravili zdravý med a lahodný šalát plný vitamínov.
V súčasnosti sa v slovenskej kuchyni málo stretávame s jedlami z klíčkov obilnín a strukovín, a preto sme pre deti prichystali na ochutnávku chlebíky so žeruchovými a šošovicovými klíčkami.
V dnešnej dobe sa populárnym stal veľmi zdravý, ale tiež aj zabudnutý medvedí cesnak, ktorý sme našli v lese a urobili z neho šalát na jarný detox. Nezabudli sme ani na pitný režim, preto žiaci 6. B triedy sa podieľali na príprave púpavového nápoja ozdobeného mätou.
Škola spolupracuje so Slovenským zväzom včelárov, konkrétne s pánom Kočanom, ktorý nám hravou a zaujímavou formou vysvetlil výrobu medu i včelích produktov, ako je napr. vosk a propolis.
Ďalšou zložkou programu bola ukážka chovu oviec z Rodinnej firmy z Mysliny zameranej na biopotraviny. Farma vyrába ovčí syr, bryndzu, žinčicu, a taktiež vlnu, ktorú posiela na spracovanie do Poľska.
Deti mali možnosť nakŕmiť ovečky a ochutnať ovčie výrobky, napr. bryndzu.
Záverom nás sprevádzali indície ukryté na školskom pozemku, ktoré boli skúškou preverenia našich vedomostí o drevinách. Výsledkom sa stala veta vyplývajúca z ochrany životného prostredia.
Myslíme aj do budúcnosti, preto sme s deťmi posadili tekvice na jesennú výzdobu školy.
Celý deň sa niesol v duchu zábavy a zdravej výživy, za čo všetkým prítomným patrí veľké poďakovanie.
Žiaci 8. B triedy, ZŠ Kudlovská
Je posledný aprílový deň, štvrtok 30.04.2015. Práve tento deň využili naši siedmaci s pani učiteľkami Beátou Ľubiščákovou a Janou Balážovou na návštevu planetária v Kolonici. Krátka cesta autobusom ubehla pre nás veľmi rýchlo. Ani sme sa nenazdali a už sme vystupovali pred budovou observatória.
Pán Peter Mikloš, pracovník Vihorlatskej hvezdárne, nám ukázal film o tom, ako nám naše výhodné umelé osvetlenie zároveň aj škodí. Videli sme, aký krásny výhľad na hviezdnatú oblohu je práve tu - v Parku tmavej oblohy POLONINY. Teraz si dobre uvážime, ako a čím budeme svietiť. Veď nočné svetlo tu bolo vždy, sú ním naše hviezdy a Mesiac, ktorý odráža slnečné svetlo. O hviezdach sme sa dozvedeli oveľa viac pomocou špeciálnej umelej hviezdnatej oblohy, ktorá nám nahradila nočný pohľad a zároveň ukázala súhvezdia z celého roka. Bez nej by sme si na tento výhľad počkali celý rok. Dokonca sme mohli vidieť aj najväčší funkčný ďalekohľad na pozorovanie hviezd na Slovensku. S našimi malými ďalekohľadmi sa nedá porovnať.
Keďže bol deň, nemohli sme ho vyskúšať, no o pozorovanie hviezd sme neprišli. Veď sme predsa mohli obdivovať našu najväčšiu hviezdu, ktorou je Slnko! Pohľad ďalekohľadom naozaj sa oplatilo vyskúšať.
Laura Feníková, 7.B
Žiaci Strednej zdravotníckej školy v spolupráci s Červeným krížom v Humennom prišli žiakom navštevujúcim krúžky V zdravom tele zdravý duch, Z každého rožka troška, Hýbať mysľou aj telom, Zober loptu, nie drogy a Robíme to čo nás baví priblížiť históriu Červeného kríža, jeho činnosť a základné úlohy.
Zaujímavou prezentáciu žiakom priblížili označenia, slogan, ale predovšetkým teoretické informácie pri oživovaní človeka v nebezpečenstve či v životnom ohrození. Následne našim žiakom ukázali praktické podávanie prvej pomoci pri zachraňovaní ľudského života. Poskytli aj priestor, kde si žiaci mali možnosť na rôznych figurínach vyskúšať masáž srdca i samotné dýchanie. Naučili sa veľa, hlavne to, ako zvládať ťažké životné situácie. Členom Červeného kríža a žiakom Strednej zdravotníckej školy v Humennom patrí veľké – ďakujeme.
Žiaci 8. B triedy
Prešovom prechádza 49 rovnobežka. Práve v tejto oblasti sa žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili dňa 7. mája 2015 pod vedením p. uč. Ľubiščákovej a p. uč. Dudiakovej exkurzie v Planetáriu. Najprv im pracovník v prednáškovej sále pomocou prezentácie vysvetlil princíp odrazu svetla v guľových zrkadlách. Ďalšou časťou prezentácie boli teoretické poznatky z histórie pozorovania ďalekohľadom a tiež zaujímavosti o najväčších teleskopoch. Následne ich kroky viedli do premietacej miestnosti s kupolou. Žiaci mali možnosť vidieť zážitkový výučbový program s názvom Po zatmení Slnka. Najzaujímavejšou časťou exkurzie boli ukážky súhvezdí na severnej a južnej pologuli. Dozvedeli sa mnoho informácií o astronómii, o planétach a súhvezdiach, ktoré môžu využiť na hodinách prírodovedných predmetoch.
Žiaci 8. B triedy (R. Lendacký, N. Popčáková, L. Kopáčová, K. Šuľaková)
Prvého mája sme my, kudlovčatá, opäť putovali a vybrali sme sa na Sninský kameň.
Túru zorganizovala pani učiteľka Daňová a pod jej dohľadom a dohľadom pani Mihaľovovej sme to zvládli. Nohy nás boleli už po prvom kilometri. Každých 10 minút sme chceli mať prestávku. Zistili sme, že máme zlú „kondičku“, ale to nás neodradilo. Vedeli sme, že výhľad z kameňa bude stáť za tú námahu. Cestou hore sme si dožičili iba dve dlhšie prestávky. Tá druhá bola príjemnejšia, pretože sme opekali. Každému veľmi chutilo. Po dobrom obede sme vyrazili ešte vyššie – na Sninský kameň. Ťažšie sa nám kráčalo, pretože naše žalúdky boli plné klobások a slaninky. Do cieľa sa podarilo dostať každému.
Hoci názov Sninský kameň je v jednotnom čísle, v skutočnosti sú to dva skalnaté útvary. Keď sme sa chceli dostať na malý kameň, museli sme zdolať veľmi strmé železné schody. To bol adrenalín! Paráda! Podarilo sa a my sme sa ocitli v ,,nebi“ a zapísali sme sa do turistickej knihy. Strašne tam fúkalo. No nás už lákal druhý - veľký kameň s krížom. Tiež tam boli strmé schody, ale nie až také ako tie prvé. No výhľad bol krajší. Udivene sme pozerali do širokého okolia. A možno by sme tam pozerali doteraz, keby nás nevyhnalo zlé počasie. Prihnali sa tmavé mraky a my sme sa museli pobrať domov. Bolo nám za Sninským kameňom smutno. Nuž, išli sme dole, cesta bola veľmi strmá a šmýkali sa nám nohy. Keď sme boli v polovici cesty dole, pani učiteľka navrhla, aby sa každý so svojimi sladkosťami a pochutinami podelil. Bolo to štedré a hrialo nás to na duši. Cesta dole bola dlhá a my sme si pri studničke doplnili zásoby pitnej vody
a behom dorazili na vlakovú stanicu v Snine. Len tak-tak sme stihli vlak a riadne unavení docestovali až do Humenného. Už počas túry sme sa rozhodli, že si z toho urobíme tradíciu. Každý rok sa prvého mája vydáme na Sninský kameň.
Vidíme sa prvého mája 2016 na Sninskom kameni!
Jakub Terek 5.b
Našej žiačke Ľubici Lajčiakovej z 9.A, úspešnej riešiteľke krajského kola fyzikálnej olympiády v Prešove, srdečne blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov v prírodovedných súťažiach. Žiačku pripravovala p. uč. Ľubiščáková.
Zapojili sme sa do logickej olympiády, v ktorej súťažia intelektovo nadané deti zo škôl, ktoré majú vytvorené triedy alebo majú takých žiakov integrovaných v bežných triedach. Po úspešnom školskom kole s plným počtom bodov postúpila Radoslava Krídlová z 8.C na celoštátne kolo, ktoré sa konalo 22. apríla 2015, kde spomedzi 76 žiakov druhého stupňa sa umiestnila na peknom 21. mieste.
V okresnom kole matematickej olympiády, ktorá sa konala 8. apríla 2015 získala Radoslava Krídlová z 8.C triedy 1. miesto v kategórií Z8, Jakub Tupta zo 6.A triedy 1 miesto medzi šiestakmi. Na 5. mieste v kategórii Z6 sa umiestnila Petra Miková zo 6.B.
Vo fyzikálnej olympiáde, ktorej obvodné kolo sa uskutočnilo 19.3.2015 v CVČ Snina, sa v kategórii E umiestnila Ľubka Lajčiaková z 9.a na druhom mieste a v kategórii F sa umiestnil Jakub Barica z 8.C taktiež na druhom mieste za okres Humenné. Blahoželáme a prajeme veľa prírodovedných zážitkov.
Žiakov pripravovala p. uč. Ing. B. Ľubiščáková