Menu

  • Veda na skusy

    Veda na skusy

    Žiaci našej školy 29. januára 2015 vycestovali za novými vedeckými poznatkami do Bratislavy. Po zvládnutí náročnej cesty v nočnom rýchliku v ráno o pol siedmej na stanici skonzumovali, čo im starostlivé mamy pripravili a trolejbusom sa vybrali na putovanie za vedou  po našom hlavnom meste. Prvú zastávku im organizátorky, učiteľky matematiky a fyziky Ing. Beáta Ľubiščáková a RNDr. Jana Balážová, naplánovali do zážitkového centra Atlantis.

    Tu si mohli vyskúšať a na vlastné oči sa presvedčiť, ako fungujú fyzikálne javy a zákony, ale nie v školských laviciach,  ale zábavným spôsobom v herni. Vytvárali bubliny,  ktoré boli väčšie ako oni, stavali most z kociek, latiek aj z magnetov, pomocou prúdenia vzduchu trafili loptu do koša, skladali skladačku naslepo, obkresľovali útvary pozeraním sa do zrkadla, vyskúšali kladkostroj aj cvičný žeriav. Najviac zaujali optické klamy so zrkadlami, ktoré oddeľovali hlavy od tela a skresľovali tváre.                       

    V bohatom programe nasledovala návšteva Plynárenského múzea, kde pútavou formou rozprával pracovník múzea o súčasnosti a minulosti využívania plynu u nás. Bohatú zbierku exponátov si žiaci mohli nielen pozrieť, ale aj  medziiným poťažkať plynovú žehličku a zažať či  zhasiť pouličnú plynovú lampu. Za najmodernejšími vzdelávacími technológiami  prišli do centra EDULAB, kde  sa pod vedením odborných školiteľov žiaci z pasívnej roly poslucháča preniesli do pozície aktívneho účastníka vyučovacieho procesu.  Otvorenú vyučovaciu hodinu  fyziky s tabletmi, rovnakými ako majú v škole, absolvovali v modernej multimediálnej triede budúcnosti. Zahrali sa so senzorom na meranie vzdialenosti a programom, ktorý kreslil grafy. Najviac zaujali hry v oddychovej Fun zóne s hernými konzolami a vôbec nevadilo, že športová hra má matematický podtext.

    Počas dopoludnia žiaci poriadne vyhladli, tak sa zastavili na chutný obed v známej bratislavskej reštaurácii na Obchodnej ulici. Presunúť sa do vysokoškolského centra v Mlynskej doline nebolo pomocou MHD ťažké, no nájsť budovu, v ktorej pokračoval program, dalo zabrať. Aktivity  tvorivej  dielne FabLab, čo je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť, zaujali  technológiami digitálnej výroby 21. storočia. Mladí vedci nám ukázali prácu s  vyrezávacím ploterom, 3D tlačiarňou, ktorá postupným nanášaním vrstiev taveného plastu vytvára trojrozmerný model a laserom, ktorý pracuje s drevom, akrylom, niektorými plastmi a gumou, sklom a čiastočne kovmi. Do materiálov dokáže nielen rezať, ale aj gravírovať a jednu takú spoločnú fotografiu sme si odniesli na pamiatku.

    Prijali sme aj pozvanie spoločnosti Kvant spo. s r.o. , zaoberajúcej sa výrobou a distribúciou didaktickej techniky na prezentáciu ich produktov, s ktorými sa v budúcnosti môžeme stretnúť v škole. Žiaci videli vodorovnú interaktívnu tabuľu, súpravy šošoviek na optiku, robotickú stavebnicu, prístroj na výrobu indukčnej elektriny a Van de Graaffov generátor, ktorým si mohli vyrobiť zvonenie. Vyskúšali si prístroj na  vyhodnocovanie stavu mozgových hladín, ktorý detekuje elektrické impulzy mozgu a používa ich na ovládanie rôznych aplikácií a hier. Vďaka tomu žiaci videli zmeny mozgovej aktivity v priamom prenose na obrazovke počítača ako levitujúcu loptičku. Najviac svedčali dievčatám Necomimi mačacie ušká, ktoré prezradia, čo sa s vami deje. Ak na niečo upriamite svoju pozornosť, uši sa vzpriamia a v relaxovanom stave sa otočia smerom k zemi. Z firmy si každý spokojný účastník odnášal reklamný termopohár a spektroskop.

    Po množstve vedeckých poznatkov nasledoval oddych a zábava a večera vo veľkom nákupnom centre a multimediálnom kine. Cestu nočným trolejbusom sme ukončili na hlavnej železničnej stanici, kde na nás čakal rýchlik domov. A cestovanie preplnenými vlakmi nám ukázalo, že v spoločnosti máme problémy, o ktorých treba rozprávať, aby sa  spoločne  vyriešili.

    Unavení, ale spokojní žiaci si v piatok po pricestovaní do Humenného prevzali výpisy vysvedčení a počas polročných prázdnin mohli o svojich zážitkoch porozprávať spolužiakom, rodine a priateľom a hlavne tešiť sa na ďalší skvelý projekt z  tradičnej trilógie aktivít ako sú Noc výskumníkov, Veda na skusy a Deň vedy a techniky na Kudlovskej, ktorý im pripravia učitelia školy.

    Fotky: 

     http://1drv.ms/1CIfHiX

    Píšu o nás:   

    http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/spolocnost/kudlovcata-vedia-co-su-necomimi-macacie-uska/

    http://humenne.dnes24.sk/ziaci-zs-kudlovskej-na-jedinecnom-vedeckom-tripe-co-vsetko-zazili-si-pozrite-na-fotkach-197114

    http://skolskyservis.teraz.sk/zakladne-skoly/kudlovcata-vedia-co-su-necomimi-mac/17009-clanok.html

    Za organizátorov J. Balážová

  • Stretnutie s umelcom p. Ondrejom Karškom

    Stretnutie s umelcom p. Ondrejom Karškom

    Dňa 14.1.2015  sa nám naskytla príležitosť stretnúť sa s umelcom p.O.Karškom.
    Boli sme sa pozrieť na jeho výstavu obrazov v humenskej galérii MsKs. Toto stretnutie - našim rodákom, nám pripravili naše milé p.učiteľky, p. uč. M. Brečková a B. Ľubiščáková v rámci hodín výtvarnej výchovy a fyziky - astronómie.

    Obrazy sa nám naozaj páčili, pretože boli iné ako ostatné. Dozvedeli sme sa, že p. Karško svoje obrazy vystavuje aj mimo Slovenska. Pri svojej tvorbe používa rôzne výtvarné techniky a v umení sa venuje štýlu surrealizmus. Na otázku prečo práve surrealizmus, nám odpovedal, že si tento štýl vybral práve preto, že tu môže slobodne tvoriť a vyjadrovať svoje myšlienky bez akýchkoľvek pravidiel. Napriek tomu, že maľuje tridsať rokov, stále sa považuje za amatéra. Musíme uznať, že nie je len výborný výtvarník, ale aj veľmi milý a priateľský človek. Po rozhovore sme sa s ním odfotili so želaním stretnúť sa v budúcnosti ešte aspoň raz. Jeho umenie si získa každého diváka. Prajeme pánovi Ondrejovi Karškovi mnoho tvorivých chvíľ a krásnych obrazov. 


    Žiaci 6. a 7. ročníka.

  • Šaliansky Maťko J.C.Hronského

    Šaliansky Maťko J.C.Hronského

    Kto by nepoznal Šalianskeho Maťka, chlapčeka v plátenných nohavičkách, s klobúčikom na hlave a s kapsičkou prehodenou na pleci? Stretávame sa s ním každý rok na súťaži v prednese povestí. Ani v tomto školskom roku to nebolo inak. Súťaž sa na našej škole uskutočnila 20.1.2015 v školskej knižnici.

    Možno sa pýtate, prečo je v názve súťaže meno J. C. Hronského. Nuž  preto, lebo práve tento pán spisovateľ ako jeden z prvých „odklial“ slovenskú povesť a dal jej nový literárny odev.

    Naši žiaci nám svojím precíteným prednesom vymaľovali Slovensko v tých najkrajších farbách a odtieňoch. Do svojho prednesu vložili to najlepšie, čo v sebe mali. A výsledok potešil. Všetci boli super a preto porota v zložení p.zástupkyne Ročkaiovej, p.učiteľky Daňovej, p.učiteľky Hudákovej a p.učiteľky Bačovej mala ťažkú úlohu vybrať tých najlepších.

    V prvej kategórii sa na prvom mieste umiestnil žiak z 2.A triedy Dávid Lukáč, ktorého pripravovala p.učiteľka Bačová. Druhé miesto získal Kristán Feškanič z 3.A a tretie miesto patrilo dvom žiakom, a to Filipovi Antalovi z 2.A a Bibiáne Capovej z 3.A triedy.

    V druhej kategórii sa na prvom mieste umiestnil žiak z 5.B triedy Jakub Terek, ktorého pripravovala p.učiteľka Daňová. Na druhom mieste bol Denis Zaťko zo 4.A a na treťom mieste Timea Jevčáková z 5.B

    V tretej kategórii sa stal víťazom Martin Mihaľov zo 7.B, pripravovala ho p.učiteľka Daňová.

    Víťazi postúpili do obvodného kola.

    Odmenu a diplom dostali všetci recitátori.

    Pani učiteľka Feiglová, ktorá súťaž organizovala, ju ukončila s uznaním, že žiaci boli dobrými poslami ľubozvučného slovenského slova.

    Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.

  • Vianočná pohľadnica

    Vianočná pohľadnica

    Vianočná pohľadnica je už dlhé storočia krásnym prejavom blízkeho vzťahu ľudí navzájom. Ľudia si jeden druhému  prostredníctvom nej želajú nádherné Vianoce plné lásky a radosti.  Túto jej tradičnú podobu však postupne strieda elektronická podoba pozdravu v e-maile či na sociálnych sieťach.

    Mestské kultúrne stredisko v Humennom každoročne organizuje súťaž, ktorej náplňou jej vytvoriť  vianočnú pohľadnicu. Žiaci tak môžu rôznou výtvarnou technikou prejaviť svoje estetické cítenie, a taktiež jej klasickú podobu vnímať ako tradičný vianočný zvyk.

    Naši žiaci sa každoročne veľmi úspešne zúčastňujú tejto súťaže a inak tomu nebolo ani tento rok. Odborná porota vybrala v troch zvolených kategóriách  tri najkrajšie práce. V kategórii žiakov II. stupňa uspela naša žiačka 8.C triedy Radoslava Krídlová, ktorá za veľmi nápaditú a originálnu pohľadnicu získala peňažnú poukážku na nákup kníh a balíček cukroviniek. Blahoželáme a všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za snahu a prajeme veľa tvorivých síl v ďalších výtvarných súťažiach.J

  • Deti deťom

    Deti deťom

         Deti deťom – takto sme nazvali milú aktivitu, ktorú sme odštartovali koncom novembra. Naším prianím bolo, aby sa všetci tí, ktorí mali chuť potešiť a urobiť dobrý skutok, vzdali sladkosti, ktorú dostali  od mamky, tety, babky, dedka a priniesli ju do školy. My sme z týchto sladkostí urobili balíčky a tie sme odniesli deťom- našim rovesníkom zo Somálska do Evakuačného tranzitného centra. Našou túžbou bolo spestriť im pobyt v Humennom, potešiť ich a predstaviť im našu kultúru a náboženstvo. A myslíme, že sa nám to podarilo.  Vyzbierali sme nielen sladkosti, ale niektorí prispeli aj hračkami.

                                          Za všetko ďakujeme!      

                5. decembra 2014 sme sa spolu s Mikulášom a anjelom vybrali za deťmi zo Somálska a odovzdali im hračky a sladkosti. Z milého stretnutia sme si odniesli len krásne spomienky. Deti nám spievali, tancovali, recitovali a my sme sa dokonca naučili tancovať ich národný tanec. Vyrobili nám krásne pozdravy, ktoré môžete vidieť na nástenke.  Nadviazali sme spoluprácu a pevne veríme, že sa čoskoro uvidíme znovu. 

  • 8. Kudlovský jarmok

    8. Kudlovský jarmok

    V stredu 17. 12.2014 sa naša škola premenila na vianočnú dielňu a privítala rodičov, starých rodičov, hostí, škôlkarov i bývalých žiakov na tradičnom 8. Kudlovskom jarmoku, ktorý sa stal doslova srdcovou záležitosťou všetkých žiakov i učiteľov školy.           

    Chodby a triedy žiarili nádhernou a nápaditou vianočnou výzdobou. Nákupné stánky  na 1. poschodí ponúkali kupujúcim návštevníkom bohatý výber výrobkov. Všetko, na čom spočinul zrak návštevníkov vyhotovili z odpadových a prírodných materiálov šikovné ruky žiakov a učiteľov.  Symbolické ceny zaručili, že ponúkaný tovar mizol z pultov rýchlosťou blesku.

    Všade  rozvoniavali čerstvo upečené vianočné oplátky, medovníky, káva i čaj zo stále plnej  vianočnej kaviarne. Spokojní hostia družne debatovali pri malých stolíkoch. Komornú vianočnú náladu dopĺňali blikajúce svetlá sviečok a lákavá vôňa vianočného pečiva, ktoré pripravili starostlivé mamky  žiakov.

    Nechýbal kultúrny program, v ktorom sa vyučovalo v Anjelskej škole s poslušnými aj nezbednými žiakmi. Tí sa pripravovali na najkrajšie sviatky v roku – Vianoce a predviedli všetkým nielen to čo sa naučili, ale aj svoje talenty.

    Školská jedáleň sa zmenila na veselé detské kino, kde malí škôlkari so zatajeným dychom sledovali vianočné príbehy. Steny pokryl jeden dlhokánsky list Ježiškovi, na ktorý deti prilepovali svoje nakreslené  tajné želania.

    Kudlovský jarmok obohatil aj živý betlehem, ktorý pripravili žiaci  deviateho ročníka.  

    Celé 2. poschodie ovládol pracovný duch tvorivých dielní pod záštitou projektu Zelená škola.  Každý si mohol vyskúšať ozdobovanie perníkov, pletenie z papiera, vytváranie vianočných stromčekov, výrobu náramkov, drôtených šperkov a voňavých vankúšikov z bylinkovej záhradky.

    Za symbolické ceny sa dali nakúpiť hračky a knihy na burze, ktorú pripravili žiaci, aby hračkou a knihou, ktorú už nepotrebujú,  potešili niekoho iného.

    Najväčší záujem dievčat priťahoval kútik, v ktorom si mohli dať upraviť a prifarbiť vlasy, tvár a nechty. To všetko zvládali  žiačky, ktoré navštevujú počas roka krúžky s podobným zameraním.

    Chodby a schodište sa zmenili na výstavu 3D výrobkov – symbolov Vianoc z odpadového materiálu, ktoré vytvárali žiaci v rámci  Projektu Comenius.

    Preskoky švihadlom, lovenie papierových rybiek, hádzanie šípok a 1. ročník chlapčenského turnaja v stolnom futbale boli prichystané pre všetkých,  ktorí už nakúpili a vychutnali si jarmočnú atmosféru, a tak sa mohli  aj zabaviť.

    Správa o Kudlovskom jarmoku sa dostala aj do záchytného tábora. O  našich sviatkoch sa dozvedeli deti  zo Somálska, ktoré prijali pozvanie a zo svojej návštevy si odniesli zážitky aj vianočný perník.

    Veľké poďakovanie za realizáciu tohto skvelého dňa patrí vedeniu  školy, všetkým učiteľom i vychovávateľkám, žiakom, rodičom, kuchárkam, upratovačkám, pánovi školníkovi i pozvaným hosťom, lebo bez nich by tento deň nebol zážitkom, na ktorý sa tak ľahko nezabúda.

    Viac prezradia fotky a videá:  http://1drv.ms/1C12jHG

                                                    https://vimeo.com/116602016
     

    Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!

                                                                                   Organizačný výbor

  • Naše úspechy v informatickej súťaži - iBobor

    Naše úspechy v informatickej súťaži - iBobor

    V posledných rokoch sa stáva medzi žiakmi populárnou informatická súťaž iBobor. Vznikla v roku 2004  v Litve pod názvom Bebras. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín a v minulom školskom roku  sa konala až  v 30 krajinách. V tomto roku prebiehal na Slovensku 8. ročník, do ktorého sa zapojilo 60 654 súťažiacich z 975 škôl.  Jednou z nich bola aj naša škola.  Súťaže sa zúčastňujú jednotlivci, samotná súťaž prebieha on-line v presne určený termínoch v prostredí školy. Vkategórií  Benjamín pre  5. -7. ročník súťažilo 35 žiakov a v kategórií Kadeti 40 ôsmakov a deviatakov. Žiaci mali na výber úlohy z oblasti používania IKT v každodennom živote, praktické a technické otázky, rôzne spôsoby kódovania, využívali fakty z histórie a terminológie, riešili úlohy s témou matematické základy informatiky, kombinatorika, teória grafov,  úlohy na tvorbu algoritmov a ich zápisu, logické hry a neposlednom rade v dnešnej dobe veľmi potrebné porozumenie informáciám, hľadanie relevantných informácií, ich kategorizácia  a reprezentácia. Ďakujeme organizátorom za prípravu  dobrej  súťaže, ktorá  iniciuje v deťoch využívanie IKT, posmeľuje ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.

    Tu sú naši najlepší riešitelia:

    Benjamíni:

     

    Celkové poradie

    Meno, priezvisko a trieda

    Dosiahnutý výsledok

     

     

    1. - 146.

    Diana Sninská, 7. B

    80,00 bodov, 100. percentil

    diplom

     

    150. - 182.

    Laura Feníková, 7. B

    76,00 bodov, 99. percentil

    diplom

     

    198. - 272.

    Lívia Tkačová, 7. B

    74,67 bodov, 99. percentil

    diplom

     

    712. - 897.

    Natália Orlejová, 7. B

    68,01 bodov, 97. percentil

    diplom

     

    712. - 897.

    Emma Sivá, 7. B

    68,01 bodov, 97. percentil

    diplom

    Kadeti:

    Celkové poradie

    Meno, priezvisko a trieda

    Dosiahnutý výsledok

     

    215. - 251.

    Tomáš Mišľan, 8. A

    76,00 bodov, 99. percentil

    diplom

     

    402. - 1060.

    Ľuboslav Krídla, 9. A

    73,34 bodov, 97. percentil

    diplom

     

    402. - 1060.

    Radoslava Kridlová, 8. C

    73,34 bodov, 97. percentil

    diplom

     

    1367. - 1975.

    SophiaBunganičová, 9. B

    68,01 bodov, 90. percentil

    diplom

     

    3102. - 3473.

    Jakub Barica, 8. C

    62,68 bodov, 78. percentil

    diplom

     

                     

    Celú výsledkovú listinu si nájdu žiaci na informatickej nástenke v škole. 

    Úspešným žiakom a siedmačke DiankeSninskej, ktorá zvládla úlohy  na 100 %, blahoželáme a ostatných povzbudzujeme zúčastniť sa na budúcom  ročníku.

    Viac o súťaži na www.ibobor.sk a fotky z odovzdávania diplomov : 

    http://1drv.ms/1GMy45i

  • Prvý krok

    Prvý krok

    Dňa 10.12.2014 sa žiačky 8.C - R. Kridlová, N. Prokipčáková, L. Sabolová, L. Šepeľová zúčastnili zábavno - výchovného podujatia: ,, Prvý krok" na ZŠ Dargovských hrdinov. Tento  zaujímavý projekt, ktorého cieľom bolo zábavnou formou propagovať práva detí, eliminovať šikanovanie, diskrimináciu a iné formy porušovania práv dieťaťa v škole i mimo nej dievčatá veľmi zaujal.
    Naše žiačky, ktoré vybojovali
    1. miesto pripravovala pani učiteľka Vasková.
    Dievčatám srdečne blahoželáme!

  • Mikuláš v našej škole

    Mikuláš v našej škole

    Mikuláš nás neobišiel ani tento rok:

    http://1drv.ms/1uevf6b

     

  • Vyhodnotenie jesenného zberu papiera

    Vyhodnotenie jesenného zberu papiera

    V jesennom termíne sa  na našej škole uskutočnil zber starého papiera.  Nazbierali sme spolu 7 722   kg papiera a pri približnom prepočte, že vyzbieraním 100 kg starého papiera zachránime jeden strom sme zachránili 77 stromov. 

    Finančné prostriedky  získané zo zberu boli použité na spríjemnenie  prestávok našich žiakov a na pomôcky na zlepšenie vyučovacieho procesu.  Najlepšie kolektívy na 1. a 2. stupni  boli  odmenení  cenami na voľnočasové aktivity a dvaja najlepší zberači poukážkami.  Celkové zoznamy sú na nástenke o recyklovaní.

    Ďakujeme  všetkým ekologicky cítiacim žiakom, rodičom a priateľom školy, ktorí obetovali svoj čas a zapojili sa do nášho zberu.

      

  • Premiéra na Timravinej studničke sa vydarila

    Premiéra na Timravinej studničke sa vydarila

    Jeseň patrí v Lučenci každoročne umeleckému slovu. Dňa 14. novembra 2014 sa tu  po osemnásty raz konala celoslovenská súťaž v prednese pôvodnej slovenskej prózy nesúca názov po významnej slovenskej spisovateľke Božene Slančíkovej –Timrave. Súťažilo sa v piatich kategóriách a my sme mali zastúpenie v tej druhej. Piatak Jakub Terek si pod vedením svojej pani učiteľky Anny Daňovej pripravil  príbeh o Šimonovi a šarkanovi, postavil sa pred odbornú porotu a v silnej konkurencii ďalších štrnástich  súťažiacich  si „vyrecitoval“ krásne tretie miesto. Veríme, že Jakubovi ocenenie zachutilo a prednesu sa bude venovať naďalej s cieľom získavať ďalšie výhry. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších recitačných súťažiach.

  • Náš farebný svet

    Náš farebný svet

    Vo štvrtok 13. novembra 2014 k nám na pozvanie pani učiteľky Daňovej v rámci vyučovania občianskej náuky o problematike migrácie a utečencov zavítala vzácna návšteva: Lucia Kolpaková, tlmočník Faisal  a štyri deti Mohammed,  Ibrahim, Ayan a Hibo, naši rovesníci zo Somálska.  Lucia Kolpaková nám predstavila činnosť organizácie UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) a my sme sa dozvedeli aj to, že Evakuačné tranzitné centrum /ETC/, ktoré sídli v Humennom, je jedným z troch svojho druhu na svete, ďalšie sú v Rumunsku a na Filipínach. A aj to, že do Humenného privážajú utečencov, ktorí sú ohrození na živote počas čakania na azyl a hrozí im deportácia do krajiny zmietanej vojnovým konfliktom. V Humennom tak dočasne nájdu svoje útočisko ľudia z Afganistanu, Palestíny, Iránu, Iraku, ale i zo Somálska, Sudánu, Etiópie a Eritrey. Z Humenného putujú do tretích krajín, ktorými môžu byť Spojené štáty americké, Kanada, Austrália  alebo Európa. Utečenci zostávajú v evakuačnom tranzitnom centre dovtedy, kým UNHCR zariadi proces ich konečného presídlenia. ETC im poskytuje dočasné umiestnenie na maximálne šesť mesiacov.

       Deti  navštevujú školu, hrajú sa, vedú plnohodnotný život a my ich často môžeme stretnúť na prechádzke v našom meste. My sme mali možnosť spoznať ich bližšie, opýtať sa na veci, ktoré nás zaujímali a nakoniec sme si spravili spoločné fotky.  Somálčania sú veľmi priateľskí a my sme zistili, že farba pleti nás nedelí, že  máme rovnaké záľuby, túžby a sny. Len toho zlého prežili oveľa viac. A preto by sme si mali vážiť, že žijeme v mierovej krajine. Deťom sa v našej škole páčilo a bez problémov nadviazali komunikáciu v anglickom jazyku.  Hodina ubehla rýchlo, no my sme si sľúbili, že toto nebolo naše posledné stretnutie. Ďakujeme Lucii a malým somálskym utečencom a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu.

     

  • Prekvapenie

    Prekvapenie

    Pri príležitosti MEDZINÁRODNÉHO DŇA DETÍ našich žiakov čakali takéto prekvapenia

     

            

  • Sme najlepší

    Sme najlepší

    Občianske združenie POMÁHAME SI pod záštitou Miroslavy Zajcevovej a Mládežnícky parlament FreeMar zorganizovali  prvý ročník udeľovania ocenení pre žiakov,  učiteľov,  dobrovoľníkov,  projekty a školy s názvom Zlatá Sova 2014,  ktoré sa uskutočnilo 28. júna 2014 v estrádnej sále Domu kultúry v Humennom. A my sme žali úspechy. V kategórii Žiak roka ZŠ zvíťazila Natália Cerulová,  ktorej srdečne blahoželáme. No to nebol náš jediný  úspech. Naša škola sa stala aj Školou roka! Veľmi sa tešíme a veríme, že aj v budúcom školskom roku zopakujeme tento krásny úspech.

    Ak chcete vedieť viac, kliknite na  http://www.nasehumenne.sk/spravy/kultura/982-zlata-sova-2014- vysledky-oceneni-jednotlivych-kategorii

  • Získali sme certifikát

    Máme dôvod na radosť z výsledkov hodnotenia našej školy zapojenej do certifikačného programu Zelená škola. Hodnotenie je maximálne pozitívne, keďže sa nám podarilo získať certifikát. Veľké poďakovanie patrí nielen koordinátorkám projektu - skvelým učiteľkám na našej škole - Mgr.Lucii Roháľovej a PaedDr. Sillvi Vaskovej, ale aj celému kolégiu Zelenej školy. Dňa 9.októbra 2014 sa v Mestskom divadle P.O.Hviezdoslava v Bratislave uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 9.ročníka programu Zelená škola.             

    Zelena_skola_-_vysledok_hodnotenia.pdf

  • Naša školská knižnica oslavovala

    Naša školská knižnica oslavovala

         Medzinárodný deň školských knižníc vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (IASL) a pripomína sa od roku 1999. Každoročne je štvrtý pondelok v októbri venovaný školským knižniciam a knihám. Tento deň  je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici, čítaniu a poznávaniu a získanie si väčšieho počtu milovníkov literatúry.

         Pri príležitosti tohto dňa sa aj naša škola dňa 27. 10.2014 zapojila do zorganizovania podujatia na počesť knihám.  Jednotlivé vyučovacie hodiny slovenského jazyka, literatúry a čítania boli venované problematike kníh a žiakov čakali rôzne aktivity súvisiace s knihou, knižnicou a čítaním. 

    Piataci a siedmaci mali vo svojej vlastnej knižnici vyhľadať  a priniesť čo najzaujímavejšiu knihu. Mohla to byť najväčšia, najmenšia, najstaršia, najzábavnejšia kniha  a ich úlohou bolo danú knihu predstaviť. V druhej časti hodiny sa dozvedeli zaujímavé rekordy zo sveta knižníc a kníh. Vedeli ste,  že najmenšia kniha na svete má rozmery 3,5 krát 3,5 mm ? Že nie? Tak teraz to už viete. Žiaci 5.a si pripravili anketu o knihách a čítaní a spolu s pani učiteľkou Daňovou robili prieskum na námestí v Humennom. Získali skúsenosti, vyskúšali si naživo prácu redaktorov, zväčša zažili milé prijatia a spoluprácu respondentov. No našli sa aj takí, ktorí  odpovedať odmietli. No našich piatakov to neodradilo, vytrvalo hľadali ďalších čitateľov,  začo im patrí pochvala. Šiestaci a ôsmaci si čítaním poviedok a básní rozširovali nielen slovnú zásobu, ale aj širší pohľad na dané dielo. Tvorili obálky jednotlivých kníh, graficky vyjadrovali pocity z prečítaných textov, niektorí výstižným spôsobom dokončili poviedky,  iní vymýšľali zmysluplné verše, čím zmenili poviedky na žartovné básne. Deviataci  si pripravili prezentáciu o svojej obľúbenej knihe, postupne rozprávali o svojej obľúbenej knihe, prečo sa rozhodli práve pre danú knihu, čo sa im páčilo, ktorý hrdina bol pre nich vzorom a svoju obľúbenú knihu doniesli so sebou.

      V súvislosti s Medzinárodným dňom školských knižníc žiaci druhého stupňa  na hodinách výtvarnej výchovy pripravovali záložky pre svojich mladších spolužiakov na tému Moja obľúbená kniha / Môj obľúbený hrdina. Žiaci prvého stupňa vyrábali záložky s jesennou tematikou. V daný pondelok  táto aktivita vyvrcholila tým, že si záložky žiaci navzájom vymenili. Priebežne s týmto projektom zorganizovali skvelé pani učiteľky Brečková, Kočanová a Daňová na druhom stupni minisúťaž o najkrajšiu záložku.  Žiaci v každej triede vybrali najkrajšiu záložku, tie najkrajšie a tie, ktoré súťažili o prvenstvo, ste si mohli pozrieť na nástenke. Žiacka porota zostavená z dvojíc z každej triedy vybrala tie najkrajšie. A tu sú výsledky: na 3. mieste sa umiestnila Janka Kurejová zo 6.a, na druhom mieste skončila Radka Krídlová z 8.c a najkrajšiu záložku vytvorila Anna Gondová z 8.a. Víťazky si práve 27. októbra prevzali ceny.

    Všetkým ďakujeme za aktívnu účasť na podujatí. Veríme, že ste tento deň strávili príjemne, rozmanito, tvorivo a zábavne. No najväčším úspechom  nášho podujatia bude, keď vďaka nemu získa svet kníh ďalších obdivovateľov.

     

     

  • V prednese sme opäť zožali úspechy

    V prednese sme opäť  zožali úspechy

    Víťazi školského kola v prednese pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička súťažili dňa 24.10. 2014 vo Vihorlatskom osvetovom stredisku v okresnom kole. A my máme tak ako minulý rok nádherné výsledky. V druhej kategórii náš piatak Jakub Terek, ktorého pripravuje pani učiteľka Daňová, získal prvé miesto a postup do celoslovenského kola. 14. novembra  2014 bude prednášať svoj text pred odbornou porotou v Lučenci a my mu budeme držať palce. Minuloročný víťaz okresného kola  Martin Mihaľov,  pripravovaný tiež pod vedením pani učiteľky Daňovej,  získal v tretej kategórii tretie miesto spolu s Annou Máriou Misníkovou, žiačkou 8.b triedy, ktorú pripravovala pani učiteľka  Hudáková. Našim šikovným žiakom srdečne blahoželáme!

  • Nech vám kniha nudu kráti

    Nech vám kniha nudu kráti

    Vonku upršaná streda 22. októbra 2014, v knižnici  naopak teplučko, príjemné prostredie a atmosféra, k tomu milé tety knihovníčky. Naši piataci sa s pani učiteľkami Daňovou a Vaskovou  ocitli vo svete Osmijanka a jeho priateľov. Prečo? Vybrali sa na návštevu Vihorlatskej knižnice v Humennom a práve v týchto dňoch tam prebiehala výstava "Osmijankovo veľké literárne stopovanie" . O knižniciach sa piataci učia a podľa hesla radšej raz vidieť ako stokrát počuť,  absolvovali hodinu literatúry v mestskej knižnici.  Pred rokom si väčšina terajších piatakov založila čitateľské preukazy a nabití vedomosťami z minuloročnej exkurzie hravo odpovedali na otázky, ktoré si pre nich pripravila pani knihovníčka. Niektorí si vypožičali knihy, iní listovali v encyklopédiách, riešili hlavolamy, ba začítali sa aj  do zaujímavých kníh. Čas strávený v knižnici rýchlo ubehol, všetci sa tam dobre cítili, a preto s nevôľou odchádzali z príjemného miesta do upršaného jesenného dňa.

  • Meteorologická stanica v Kamenici nad Cirochou

    Meteorologická stanica v Kamenici nad Cirochou

    3. októbra žiaci 7. ročníka spolu s pani učiteľkami Ľubiščákovou a Janošovou navštívili Meteorologickú stanicu v Kamenici nad Cirochou. Aj keď im počasie veľmi neprialo, tešili sa na nové poznatky a zážitky. Najprv si v budove Meteorologickej stanice vypočuli prednášku o histórii stanice, obzreli si všetky prístroje, ktoré sa tam nachádzali a skúsili priamo poslať správu pomocou počítača z merania počasia do SHMU. Neskôr sa presunuli do meteorologickej záhrady. Tu si tiež pozreli meracie prístroje. Exkurzia však ešte neskončila, v Humennom sa zastavili pri Monitorovacej stanici kvality ovzdušia.

  • Babka, dedko ľúbime vás

    Babka, dedko ľúbime vás

    ,, Moji starkí šikovní sú a všeličo vedia.

    Aj keď dačo vyparatím, našim nepovedia.

    Sú to verní kamaráti, často u nich bývam.

    Raz im všetko s láskou vrátim, v srdiečku ich skrývam. ´´

    Aj tieto krásne verše odzneli posledný októbrový pondelok v 4.A triede od detí pre starých rodičov. Je to symbolické – jeseň a mesiac úcty k starším. Staroba je čas, keď má človek nesmierne veľa poznatkov a skúseností, ale ubúdajú mu fyzické sily. Mladý človek – práve naopak. Síl má na rozdávanie, ale chýbajú mu skúsenosti.  Ak sa dá oboje spojiť, je to výborné, veď práve v tomto majú naši starí rodičia nenahraditeľný význam. Práve v mesiaci október si štvrtáci pripravili posedenie s kultúrnym programom. Potešili básničkami, pesničkami, tancom i hrou na hudobné nástroje svojich starých rodičov. Na záver odovzdali vlastnoručne zhotovený darček a pohostili všetkých v improvizovanej kaviarni – herni. V uvoľnenej atmosfére sa porozprávali deti so starkými i starí rodičia navzájom medzi sebou. Deti sa tešili z ich prítomnosti v škole a mnohí starí rodičia len ťažko zadržiavali slzy dojatia, že ich vnúčatá na nich nezabúdajú a vážia si ich. Vážiť si, ľúbiť a uctievať svojich starkých máme ale po celý rok.  

    Žiaci 4.A

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Kudlovská 11, Humenné
    Kudlovská 11
  • 057 775 2027

Fotogaléria