Čím je významný 22.marec? Tento deň oslavujeme ako Svetový deň vody. Keďže tohto roku pripadol na nedeľu, exkurzia do ČOV Humenné pre siedmakov bola v piatok 20.marca.
Po druhej hodine sa žiaci v sprievode pani učiteliek Mgr. Šutovej a Ing. Ľubiščákovej zhromaždili pred Mestským kultúrnym strediskom v Humennom, kde po nich prišiel autobus. Cesta netrvala dlho a siedmaci mohli čoskoro obdivovať našu čističku. Vďaka nej nám predsa tečie čistá voda a odteká špinavá!
Konečne zistili, ako to celé funguje - ako sa z vody vyberá odpad a piesok, ako voda prechádza čistením a pomocou minerálov sa upravuje. Nakoniec sa testuje v laboratóriu, či je vhodná na použitie. Popri odbornej prednáške to naši žiaci mohli vidieť (a aj cítiť) celé naživo. Takisto zistili ako sa takáto čistička ovláda a udržiava. No piatok nebol výnimočný len týmto výletom, o desiatej hodine sme mohli všetci pozorovať zatmenie Slnka pomocou špeciálnych okuliarov alebo sklíčok. Výhľad na slnko bol úžasný, veď také niečo sa vidí raz za život a my sa môžeme pochváliť, že sme boli svedkami tohto úkazu. Na jeden deň toho bolo až až. No prekvapilo nás príjemné pozvanie na čaj od správcov čističky. Dokonca sme dostali – zápisník a časopis o vode. Dúfame, že takáto skvelá exkurzia bude aj o rok.
Laura Feníková - žiačka 7.b
S tohtoročným marcom sme sa rozlúčili peknou akciou. Dňa 01.04.2015 si žiaci 5., 6. a 9. ročníka na ZŠ Kudlovskej vyskúšali svoje čitateľské schopnosti a zručnosti na čitateľskom maratóne, tentoraz netradične, ale o to náročnejšie, v anglickom jazyku. Ich úlohou bolo prečítať vždy minimálne jednu stranu neznámeho textu z vybranej anglickej knihy. Dôraz sa kládol na výslovnosť, plynulosť a celkový dojem.
Niektorých vyčerpalo už prvých pár riadkov, ale viacerí prekvapili svojou zdatnosťou, vytrvalosťou a precíznosťou, za čo boli aj odmenení. Bola to aj zábava, najmä pri vyslovovaní a komolení neznámych slov, ale aj dobrá skúsenosť, že čítanie v anglickom jazyku vôbec nemusí byť nudné a dá sa zvládnuť pri správne zvolenej knihe.
Zároveň si žiaci mali možnosť priniesť, prezrieť a začítať sa do svojich vlastných zbierok anglických kníh, ktoré si priniesli, a bolo ich viac než dosť. Veríme, že sa nám i takýmto spôsobom podarilo prilákať našich žiakov viac ku knihe a získať tak ďalších čitateľov anglickej literatúry.
Milou tradíciou na našej škole sa stávajú besedy so spisovateľkou Vierou Čurmovou. Pani Viera Čurmová je učiteľka, ktorá sa venuje písaniu povestí z nášho regiónu. Oboznámila nás so svojimi knihami. Medzi najznámejšie patria: Rozprávky a povesti (1996), Miliónové duše (1998), Z tieňa prútikov vychádza svetlo (2000), Čarovné kráľovstvo (2000), Tajomné pierka povestí (2001), V tichu duše (2001), Rebríček lásky a Kráľovná hôr (2002), Oči modrej oblohy (2003), Kapsička povestí (2005), Vihorlatské povesti (2008), Povesti o hradoch a zámkoch (2009), Kývem si konárom (2014). Rozprávala nám o tom, ako a kde čerpá námety na svoju tvorbu, ktoré príbehy má najradšej a ako sú pri jej písaní nápomocné deti, s ktorými sa rada stretáva.
Medzi piatakov a siedmakov našej školy zavítala 24. marca tohto roku. Žiaci našej školy sa na túto akciu pripravovali niekoľko dní dopredu čítaním knihy Povesti bez konca, ktorá vyšla v roku 2014. Povesti pútajú svojou čarovnou mocou ukázať svetu, že sila záhadných bytostí existuje aj v dnešnej dobe, najmä hradné panstvo, grófi a grófky, sluhovia, ba aj víly a čarodejnice sú tu a ožívajú v povestiach. Kniha povestí s názvom Povesti bez konca vystihuje, že spisovateľka Viera Čurmová v tvorbe neustáva a hľadá ďalšie inšpirácie v histórii národa a v tom, čo má hodnotu – hrady, kaštiele a zámky vpísané do dejín.
Beseda sa uskutočnila v priestoroch školskej jedálne, pretože pre veľký záujem žiakov by sme sa v školskej knižnici všetci nepomestili. Pani Vierka nám dovolila nazrieť do svojho súkromia prostredníctvom pútavého rozprávania vlastných zážitkov. Milým a veľmi láskavým prístupom si nás ihneď získala, a preto sme ju zaujato a pozorne počúvali. Spisovateľka ochotne odpovedala na naše otázky, ktorých bolo neúrekom.
Beseda, ktorú zorganizovala Mgr. Anna Daňová, sa nám i pani spisovateľke veľmi páčila. Po besede sme si od pani Čurmovej vypýtali autogramy do kníh povestí na pamiatku. Na záver sme sa s pani spisovateľkou Vierou Čurmovou rozlúčili krásnymi slovami a prianím všetkého najlepšieho v súkromnom a pracovnom živote a veľa inšpirácie pre napísanie nových krásnych kníh. Bola to akcia, ktorá určite podnieti mnohých z nás k čítaniu kníh a k záujmu o literárnu tvorbu spisovateľov nášho regiónu. Už teraz sa tešíme na ďalšie spoločné stretnutie.
Natália Orlejová 7.b
V utorok 24. marca sa v priestoroch Vihorlatského osvetového strediska v Humennom konalo okresné kolo súťaže v prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín.
Naši šiesti recitátori bojovali o čo najlepšie umiestnenie. Hoci sme sa v prvej kategórii neumiestnili, veríme, že chlapci na prednes nezanevrú a o rok budú prednášať opäť. No v druhej kategórii v prednese poézie naša Miriama Falová zo 6.b, ktorú pripravovala p.uč. Hudáková, nemala premožiteľa a vyrecitovala si krásne prvé miesto s postupom do krajského kola.
Druhé miesto v druhej kategórii v prednese prózy získal piatak Jakub Terek a taktiež druhé miesto v tretej kategórii v prednese poézie patrí siedmakovi Martinovi Mihaľovovi. Oboch recitátorov pripravovala p.uč. Daňová.
Víťazom srdečne blahoželáme!
Dňa 12. marca 2015 sa 77 žiakov našej školy zapojilo do medzinárodnej matematickej súťaže PANGEA. Súťaž je určená pre žiakov 7. až 9. ročníka základných škôl a pre žiakov 1. až 3. ročníka stredných škôl. V minulom školskom roku sa jej zúčastnilo 56 000 žiakov z celého Slovenska a viac ako 370 000 žiakov zo 17 krajín Európy. Cieľom súťaže je prispieť k rozvoju vzťahu žiakov k matematike a motivovať ich, aby sa venovali tomuto predmetu.
Súťažiaci vo svojej kategórii riešili 25 úloh, na ktoré mali časový limit 45 minút. Výsledky súťaže budú zverejnené 30. apríla na http://www.pangea-sutaz.sk/. Žiaci ich nájdu pod svojimi identifikačnými číslami, čím je zabezpečená anonymita súťažiacich.
Jakub najlepší počtár medzi ôsmakmi
V Pytagoriáde, ktorej okresné kolo sa uskutočnilo v dňoch 16. a 17. marca 2015, sa v kategórii P8 umiestnil Jakub Barica z 8.C na prvom mieste, stratil iba jeden bod a získal aj cenné body za rýchlosť počítania, čo ho posunulo na prvú priečku pred 44 ostatných súťažiacich.
Radka Krídlová a Marek Terek z tej istej triedy získali 8. a 16. miesto.
Z mladších žiakov sa v konkurencii 42 šiestakov umiestnila Janka Kurejová na 10. mieste a Petra Miková na 11. mieste. Medzi 36 súťažiacimi piatakmi Dianka Bilá zabodovala na 10. Mieste.
Úspešným riešiteľom blahoželáme a Jakubovi držíme palce na celoslovenskom kole v júni.
Dňa 12.marca 2015 (štvrtok) sa uskutočnilo obvodné kolo Biblickej grécko-katolíckej olympiády. Našu školu reprezentovali žiaci v dvoch trojčlenných družstvách.
Daniel Pavelica, Karolína Rút Kožíšková a Martin Janošov získali krásne 3.miesto.
Marko Pavelica, Tereza Elizabeth Kožíšková a Samuel Kováč získali 4.miesto.
Dňa 13.marca 2015 (piatok) sa uskutočnilo obvodné kolo Biblickej rímsko-katolíckej olympiády.
Družstvo v zložení Laura Sabolová, Jana Kocáková a Marek Kalanin získali krásne 3.miesto.
Blahoželáme!
KOŽUCH JE KRVAVÝ LUXUS ZA CENU ŽIVOTA
Dňa 11.3. 2015 Zelená škola spustila na škole KAMPAŇ PROTI CHOVU KOŽUŠINOVÝCH ZVIERAT V KLIETKACH. Ročne sa kvôli kožušinám zabije 30 miliónov noriek, 2 milióny líšok a 100 000 medvedíkov čistotných. Najväčšie farmy na chov týchto zvierat sú v Dánsku, Fínsku a Holandsku. Na Slovensku sa nachádza 8 fariem na chov fretiek, činčíl a noriek.
Spôsob usmrcovania zvierat je brutálny. Norky sa usmrcujú v plynových komorách, líšky elektrickým prúdom a zvieratá do 5 kg sa zabíjajú úderom do hlavy. Asi 20 % zvierat pri sťahovaní z kože ešte stále žije a cíti bolesť. Chov v malých klietkach donucuje zvieratá behať dookola, pletivo sa im zarezáva do labiek a zo stresu si vyhrýzajú kožušinu. Na výrobu jedného kožucha sa zabije 40 líšok. Okolité krajiny ako Rakúsko, Nemecko a Chorvátsko majú zakázaný alebo sprísnený chov kožušinových zvierat. Na Slovensku chýba o zákaze chovu týchto zvierat zákon, a preto sa žiaci 6. B a 8.B triedy rozhodli pomôcť Slobode zvierat zbierať petičné podpisy. Stretli sme sa aj s protichodnými názormi či výsmechom. Kto neverí , že takéto zverstvá sa páchajú na zvieratách, nech si pozrie video.
https://www.youtube.com/watch?
http://www.mojevideo.sk/video/
http://ajtymozespomoct.blog.
Žiaci 6. B triedy
HVIEZDOSLAVOV KUBÍN je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v oblasti umeleckého prednesu a divadiel poézie na Slovensku. Školské kolo súťaže sa uskutočnilo 10. marca 2015 v troch kategóriách. Sedemnásť súťažiacich podalo krásne výkony a porota určila týchto víťazov:
I. kategória – prednes poézie – Michal Janošov 1.a
I. kategória – prednes prózy – Dávid Lukáč 2.a
II. kategória – prednes poézie - Miriama Falová 6.b
II. kategória – prednes prózy - Jakub Terek 5.b
III. kategória – prednes poézie- Martin Mihaľov 7.b
III. kategória – prednes prózy – Annamária Misníková 8.b
Recitátori nás budú reprezentovať 24. marca 2015 v okresnom kole a my im prajeme veľa šťastia !
Kudlovčatá v sobotu opäť spoznávali Slovensko a 21.februára 2015 sa vybrali do Vysokých Tatier na netradičný zimný festival Snežné psy.
Pod Lomničák sa vyviezli lanovkou, ktorá tiež dopomohla k skvelému zážitku. Každý účastník s plyšovým psíkom dostal darček- sladkosť, nálepku a lístok do tomboly, v ktorej sa žrebovalo o zaujímavé ceny. V areáli sa nachádzalo
6 rôznych stanovíšť, v ktorých sa súťažilo. Príjemnú a zábavnú atmosféru napriek silnému vetru dotváral Andrej Bičan, ktorý moderoval podujatie. Hlavnou atrakciou boli psie záprahy, kde videli viac ako 50 severských psov husky, malamut a samojed.
Táto netradičná akcia sa im veľmi páčila a radi by si ju na druhý rok zopakovali.
Annamária Geročová 7.b
Neľutujem, že som tam bol......
To si od dnes môže pospevovať každý účastník tradičného už 6. Kudlovského plesu, ktorý v predvečer valentínskeho sviatku pripravili členovia školského parlamentu.
A 13. februára 2015 sa veselili aj žiaci 1. stupňa na fašiangovom karnevale, ktorý im pripravili vychovávateľky ŠKD. V telocvični sa od 14. hodiny schádzali masky, ktoré sa najprv predstavili, zatancovali valentínsky a rodičovský tanec a potom roztočili dvojhodinovú zábavu spojenú s losovaním zaujímavých cien tomboly.
Školská jedáleň sa medzitým pod rukami profesionálnej aranžérky, ktorá je bývalou žiačkou školy, menila na honosnú plesovú sálu, aby mohla privítať mladých pánov v oblekoch a mladé dámy v krásnych spoločenských šatách s ešte krajšími účesmi. Ich učitelia s prekvapením zisťovali, že svojich žiakov nespoznávajú. Nasledoval úvodný príhovor moderátorov Katky a Sama a otvorenie plesu valčíkom v prevedení našej Emmy a jej tanečného partnera Borisa.
Nasledovala vytúžená zábava, o ktorú sa postarali DJ z radov rodičov školy. Najviac sa zabávali deviataci, možno si uvedomujúc, že je to posledná zábava na Kudlovskej, ale ani ich mladší rovesníci sa nedali zahanbiť. Na chvíľu zábava stíchla počas programu, v ktorom sa predstavili talentovaní žiaci školy, tanečníčka Emma Sivá, Mária Točeková s formáciou Gypsy Angels, speváčka Kristína Kocíková, folklorista Filip Šuľak.
Po tanci všetci vyhladli, a tak sa s chuťou pustili do večere, ktorú im prichystal kolektív skvelých kuchárok na čele s vedúcou školskej jedálne. Aj sladký koláčik na doplnenie bol z cukrárskej dielne jedného z rodičov. Záujemcovia o fotografovanie si mohli počas plesu dať zvečniť túto slávnostnú chvíľu. Z bohatej tomboly sa losovali ceny, ktoré potešili, za čo patrí vďaka vedeniu školy, Rodičovskej rade a štedrým sponzorom.
Nechýbala ani voľba kráľa a kráľovnej plesu. Účastníci vyberali zo štyroch nominovaných a svoju voľbu vpísali na lístok, po sčítaní ktorých, za kráľovnú a kráľa 6. Kudlovského plesu zvolili Sofiu Salokovú a Janíka Matiščáka, ktorých dekorovala riaditeľka školy.
Posledný tanec patril samozrejme im, a to sa už v budove školy objavovali rodičia, ktorí si prišli pre svoje vytancované ratolesti.
Všetko pozorne zaznamenávali kameramani Paľo a Matúš Kešovci, absolventi našej školy.
No poďakovanie si zaslúžia všetci, ktorí sa postarali o prípravu pred, ale aj o bezproblémový priebeh v deň plesu. Veľký podiel majú všetci členovia parlamentu, ktorí ukázali, že splnenie daných úloh každého z nich vytvorí v celku dobre zorganizovanú školskú akciu. Podarilo sa to vďaka správnemu usmerňovaniu pani učiteľkami : Mgr. A. Daňovej a Mgr. A. Dudiakovej a ostatným učiteľom, ktorí dohliadali na dodržiavanie pravidiel slušného správania plesajúcich žiakov.
Veríme , že všetci budú v dobrom spomínať na časy strávené na Kudlovskej, budú sa tam radi vracať, ako jedna bývalá žiačka, ktorá prišla pre mladšieho súrodenca a v jej očiach sa zaleskli slzičky dojatia a ľútosti, keď videla tú skvelú atmosféru a pripomenula si svoj ples.
Za organizátorov J.Balážová
fotky ako dôkaz: http://1drv.ms/1CsnjTf
https://www.youtube.com/watch?
http://www.humencanonline.sk/
Dňa 10.februára sme sa vďaka krúžkom Funky Monkey, Spoznávame regióny Slovenska a Kudlovčatá na cestách mohli skamarátiť s ôsmimi statočnými. Z Humenného do Kamenice nad Cirochou sme sa dostali vlakom a do Kamienky nám pani učiteľky zabezpečili odvoz. Ešte skôr, ako sme sa zoznámili so psíkmi, sme sa v chatke naučili povely, aby nás psíky poslúchali. Nebolo to ľahké, ale my sme to zvládli.
Naučili sme sa, že dží znamená doprava, hou doľava, hó stoj a straight ahead značí choď rovno. Potom sme sa s havkáčmi zoznámili, aby sme vedeli, kto nás bude ťahať. Presunuli sme sa na obrovskú lúku, kde sa to všetko odohrávalo. Všetci sme si mohli vyskúšať, aké je to „riadiť“ psy. Nemali sme ich však podceňovať. Ani by ste nepovedali, že takéto psy majú takú silu. Kto sa bál sám „riadiť“, mohol sa len povoziť. No bola to ohromná rýchlosť. Cítili sme sa ako vo filme. Z niektorých by boli výborní mašeri- vodiči psích záprahov. Historky pána Oráča boli očarujúce a veľmi zaujímavé. To dotváralo príjemnú atmosféru. Ani sme sa nenazdali a už sme museli ísť. Nikomu z nás sa však nechcelo. Naspäť do Kamenice sme si urobili túru, a tak sme šli celý čas pešo. Bol to úžasný zážitok. K dobre strávenému popoludniu nám aj počasie hralo do karát. Hneď by sme si to zopakovali!
Zuzka, Danka a Amika 8.c
Určite sa Vám raz stalo, že ste na ulici našli túlavého psa. Čo ste v takejto situácii spravili? Väčšina ľudí psa nechá tak, lebo pociťujú strach, a taktiež ich nezaujíma osud psa. Hlavné je zavolať políciu, ktorá psa odchytí a v najhoršom prípade dá utratiť.
ČO SPRAVIŤ, KÝM NEPRÍDE POLÍCIA?
OSUD PSA V ÚTULKU
Ak príde pes do útulku, najprv ho čaká prehliadka u veterinára. Potom ho umiestnia do koterca, kde dostane vodu a granule.
Aj my šiestaci sme chceli pomôcť túlavým psom, a preto sme pozvali dobrovoľníčky z občianskeho združenia Pomoc psom, ktoré sa nachádza v Strážskom. Pripravili si pre nás prezentáciu o ich aktivitách a priviedli troch psov - Čipsa, Emily a Ebony. Na začiatku hodiny boli psy plaché, ale neskôr sa odvážili a nechali kŕmiť piškótami. Prezradili nám najčastejší dôvod, prečo psy končia v útulku- nechcený darček deťom. Na výzvu pani učiteľky Vaskovej sme urobili zbierku hračiek a granúl.
Ak by ste nám chceli pomôcť, môžete chodiť venčiť psov do útulku, prípadne sa zapojiť do kampane, ktorú robí toto občianske združenie. Ak by ste mali záujem o psa, môžete si ho u nich adoptovať.
Žiaci našej školy 29. januára 2015 vycestovali za novými vedeckými poznatkami do Bratislavy. Po zvládnutí náročnej cesty v nočnom rýchliku v ráno o pol siedmej na stanici skonzumovali, čo im starostlivé mamy pripravili a trolejbusom sa vybrali na putovanie za vedou po našom hlavnom meste. Prvú zastávku im organizátorky, učiteľky matematiky a fyziky Ing. Beáta Ľubiščáková a RNDr. Jana Balážová, naplánovali do zážitkového centra Atlantis.
Tu si mohli vyskúšať a na vlastné oči sa presvedčiť, ako fungujú fyzikálne javy a zákony, ale nie v školských laviciach, ale zábavným spôsobom v herni. Vytvárali bubliny, ktoré boli väčšie ako oni, stavali most z kociek, latiek aj z magnetov, pomocou prúdenia vzduchu trafili loptu do koša, skladali skladačku naslepo, obkresľovali útvary pozeraním sa do zrkadla, vyskúšali kladkostroj aj cvičný žeriav. Najviac zaujali optické klamy so zrkadlami, ktoré oddeľovali hlavy od tela a skresľovali tváre.
V bohatom programe nasledovala návšteva Plynárenského múzea, kde pútavou formou rozprával pracovník múzea o súčasnosti a minulosti využívania plynu u nás. Bohatú zbierku exponátov si žiaci mohli nielen pozrieť, ale aj medziiným poťažkať plynovú žehličku a zažať či zhasiť pouličnú plynovú lampu. Za najmodernejšími vzdelávacími technológiami prišli do centra EDULAB, kde sa pod vedením odborných školiteľov žiaci z pasívnej roly poslucháča preniesli do pozície aktívneho účastníka vyučovacieho procesu. Otvorenú vyučovaciu hodinu fyziky s tabletmi, rovnakými ako majú v škole, absolvovali v modernej multimediálnej triede budúcnosti. Zahrali sa so senzorom na meranie vzdialenosti a programom, ktorý kreslil grafy. Najviac zaujali hry v oddychovej Fun zóne s hernými konzolami a vôbec nevadilo, že športová hra má matematický podtext.
Počas dopoludnia žiaci poriadne vyhladli, tak sa zastavili na chutný obed v známej bratislavskej reštaurácii na Obchodnej ulici. Presunúť sa do vysokoškolského centra v Mlynskej doline nebolo pomocou MHD ťažké, no nájsť budovu, v ktorej pokračoval program, dalo zabrať. Aktivity tvorivej dielne FabLab, čo je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť, zaujali technológiami digitálnej výroby 21. storočia. Mladí vedci nám ukázali prácu s vyrezávacím ploterom, 3D tlačiarňou, ktorá postupným nanášaním vrstiev taveného plastu vytvára trojrozmerný model a laserom, ktorý pracuje s drevom, akrylom, niektorými plastmi a gumou, sklom a čiastočne kovmi. Do materiálov dokáže nielen rezať, ale aj gravírovať a jednu takú spoločnú fotografiu sme si odniesli na pamiatku.
Prijali sme aj pozvanie spoločnosti Kvant spo. s r.o. , zaoberajúcej sa výrobou a distribúciou didaktickej techniky na prezentáciu ich produktov, s ktorými sa v budúcnosti môžeme stretnúť v škole. Žiaci videli vodorovnú interaktívnu tabuľu, súpravy šošoviek na optiku, robotickú stavebnicu, prístroj na výrobu indukčnej elektriny a Van de Graaffov generátor, ktorým si mohli vyrobiť zvonenie. Vyskúšali si prístroj na vyhodnocovanie stavu mozgových hladín, ktorý detekuje elektrické impulzy mozgu a používa ich na ovládanie rôznych aplikácií a hier. Vďaka tomu žiaci videli zmeny mozgovej aktivity v priamom prenose na obrazovke počítača ako levitujúcu loptičku. Najviac svedčali dievčatám Necomimi mačacie ušká, ktoré prezradia, čo sa s vami deje. Ak na niečo upriamite svoju pozornosť, uši sa vzpriamia a v relaxovanom stave sa otočia smerom k zemi. Z firmy si každý spokojný účastník odnášal reklamný termopohár a spektroskop.
Po množstve vedeckých poznatkov nasledoval oddych a zábava a večera vo veľkom nákupnom centre a multimediálnom kine. Cestu nočným trolejbusom sme ukončili na hlavnej železničnej stanici, kde na nás čakal rýchlik domov. A cestovanie preplnenými vlakmi nám ukázalo, že v spoločnosti máme problémy, o ktorých treba rozprávať, aby sa spoločne vyriešili.
Unavení, ale spokojní žiaci si v piatok po pricestovaní do Humenného prevzali výpisy vysvedčení a počas polročných prázdnin mohli o svojich zážitkoch porozprávať spolužiakom, rodine a priateľom a hlavne tešiť sa na ďalší skvelý projekt z tradičnej trilógie aktivít ako sú Noc výskumníkov, Veda na skusy a Deň vedy a techniky na Kudlovskej, ktorý im pripravia učitelia školy.
Fotky:
Píšu o nás:
http://www.humencanonline.sk/
http://skolskyservis.teraz.sk/
Za organizátorov J. Balážová
Dňa 14.1.2015 sa nám naskytla príležitosť stretnúť sa s umelcom p.O.Karškom.
Boli sme sa pozrieť na jeho výstavu obrazov v humenskej galérii MsKs. Toto stretnutie - našim rodákom, nám pripravili naše milé p.učiteľky, p. uč. M. Brečková a B. Ľubiščáková v rámci hodín výtvarnej výchovy a fyziky - astronómie.
Obrazy sa nám naozaj páčili, pretože boli iné ako ostatné. Dozvedeli sme sa, že p. Karško svoje obrazy vystavuje aj mimo Slovenska. Pri svojej tvorbe používa rôzne výtvarné techniky a v umení sa venuje štýlu surrealizmus. Na otázku prečo práve surrealizmus, nám odpovedal, že si tento štýl vybral práve preto, že tu môže slobodne tvoriť a vyjadrovať svoje myšlienky bez akýchkoľvek pravidiel. Napriek tomu, že maľuje tridsať rokov, stále sa považuje za amatéra. Musíme uznať, že nie je len výborný výtvarník, ale aj veľmi milý a priateľský človek. Po rozhovore sme sa s ním odfotili so želaním stretnúť sa v budúcnosti ešte aspoň raz. Jeho umenie si získa každého diváka. Prajeme pánovi Ondrejovi Karškovi mnoho tvorivých chvíľ a krásnych obrazov.
Žiaci 6. a 7. ročníka.
Kto by nepoznal Šalianskeho Maťka, chlapčeka v plátenných nohavičkách, s klobúčikom na hlave a s kapsičkou prehodenou na pleci? Stretávame sa s ním každý rok na súťaži v prednese povestí. Ani v tomto školskom roku to nebolo inak. Súťaž sa na našej škole uskutočnila 20.1.2015 v školskej knižnici.
Možno sa pýtate, prečo je v názve súťaže meno J. C. Hronského. Nuž preto, lebo práve tento pán spisovateľ ako jeden z prvých „odklial“ slovenskú povesť a dal jej nový literárny odev.
Naši žiaci nám svojím precíteným prednesom vymaľovali Slovensko v tých najkrajších farbách a odtieňoch. Do svojho prednesu vložili to najlepšie, čo v sebe mali. A výsledok potešil. Všetci boli super a preto porota v zložení p.zástupkyne Ročkaiovej, p.učiteľky Daňovej, p.učiteľky Hudákovej a p.učiteľky Bačovej mala ťažkú úlohu vybrať tých najlepších.
V prvej kategórii sa na prvom mieste umiestnil žiak z 2.A triedy Dávid Lukáč, ktorého pripravovala p.učiteľka Bačová. Druhé miesto získal Kristán Feškanič z 3.A a tretie miesto patrilo dvom žiakom, a to Filipovi Antalovi z 2.A a Bibiáne Capovej z 3.A triedy.
V druhej kategórii sa na prvom mieste umiestnil žiak z 5.B triedy Jakub Terek, ktorého pripravovala p.učiteľka Daňová. Na druhom mieste bol Denis Zaťko zo 4.A a na treťom mieste Timea Jevčáková z 5.B
V tretej kategórii sa stal víťazom Martin Mihaľov zo 7.B, pripravovala ho p.učiteľka Daňová.
Víťazi postúpili do obvodného kola.
Odmenu a diplom dostali všetci recitátori.
Pani učiteľka Feiglová, ktorá súťaž organizovala, ju ukončila s uznaním, že žiaci boli dobrými poslami ľubozvučného slovenského slova.
Víťazom blahoželáme a tešíme sa na ďalší ročník.
Vianočná pohľadnica je už dlhé storočia krásnym prejavom blízkeho vzťahu ľudí navzájom. Ľudia si jeden druhému prostredníctvom nej želajú nádherné Vianoce plné lásky a radosti. Túto jej tradičnú podobu však postupne strieda elektronická podoba pozdravu v e-maile či na sociálnych sieťach.
Mestské kultúrne stredisko v Humennom každoročne organizuje súťaž, ktorej náplňou jej vytvoriť vianočnú pohľadnicu. Žiaci tak môžu rôznou výtvarnou technikou prejaviť svoje estetické cítenie, a taktiež jej klasickú podobu vnímať ako tradičný vianočný zvyk.
Naši žiaci sa každoročne veľmi úspešne zúčastňujú tejto súťaže a inak tomu nebolo ani tento rok. Odborná porota vybrala v troch zvolených kategóriách tri najkrajšie práce. V kategórii žiakov II. stupňa uspela naša žiačka 8.C triedy Radoslava Krídlová, ktorá za veľmi nápaditú a originálnu pohľadnicu získala peňažnú poukážku na nákup kníh a balíček cukroviniek. Blahoželáme a všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za snahu a prajeme veľa tvorivých síl v ďalších výtvarných súťažiach.J
Deti deťom – takto sme nazvali milú aktivitu, ktorú sme odštartovali koncom novembra. Naším prianím bolo, aby sa všetci tí, ktorí mali chuť potešiť a urobiť dobrý skutok, vzdali sladkosti, ktorú dostali od mamky, tety, babky, dedka a priniesli ju do školy. My sme z týchto sladkostí urobili balíčky a tie sme odniesli deťom- našim rovesníkom zo Somálska do Evakuačného tranzitného centra. Našou túžbou bolo spestriť im pobyt v Humennom, potešiť ich a predstaviť im našu kultúru a náboženstvo. A myslíme, že sa nám to podarilo. Vyzbierali sme nielen sladkosti, ale niektorí prispeli aj hračkami.
Za všetko ďakujeme!
5. decembra 2014 sme sa spolu s Mikulášom a anjelom vybrali za deťmi zo Somálska a odovzdali im hračky a sladkosti. Z milého stretnutia sme si odniesli len krásne spomienky. Deti nám spievali, tancovali, recitovali a my sme sa dokonca naučili tancovať ich národný tanec. Vyrobili nám krásne pozdravy, ktoré môžete vidieť na nástenke. Nadviazali sme spoluprácu a pevne veríme, že sa čoskoro uvidíme znovu.
V stredu 17. 12.2014 sa naša škola premenila na vianočnú dielňu a privítala rodičov, starých rodičov, hostí, škôlkarov i bývalých žiakov na tradičnom 8. Kudlovskom jarmoku, ktorý sa stal doslova srdcovou záležitosťou všetkých žiakov i učiteľov školy.
Chodby a triedy žiarili nádhernou a nápaditou vianočnou výzdobou. Nákupné stánky na 1. poschodí ponúkali kupujúcim návštevníkom bohatý výber výrobkov. Všetko, na čom spočinul zrak návštevníkov vyhotovili z odpadových a prírodných materiálov šikovné ruky žiakov a učiteľov. Symbolické ceny zaručili, že ponúkaný tovar mizol z pultov rýchlosťou blesku.
Všade rozvoniavali čerstvo upečené vianočné oplátky, medovníky, káva i čaj zo stále plnej vianočnej kaviarne. Spokojní hostia družne debatovali pri malých stolíkoch. Komornú vianočnú náladu dopĺňali blikajúce svetlá sviečok a lákavá vôňa vianočného pečiva, ktoré pripravili starostlivé mamky žiakov.
Nechýbal kultúrny program, v ktorom sa vyučovalo v Anjelskej škole s poslušnými aj nezbednými žiakmi. Tí sa pripravovali na najkrajšie sviatky v roku – Vianoce a predviedli všetkým nielen to čo sa naučili, ale aj svoje talenty.
Školská jedáleň sa zmenila na veselé detské kino, kde malí škôlkari so zatajeným dychom sledovali vianočné príbehy. Steny pokryl jeden dlhokánsky list Ježiškovi, na ktorý deti prilepovali svoje nakreslené tajné želania.
Kudlovský jarmok obohatil aj živý betlehem, ktorý pripravili žiaci deviateho ročníka.
Celé 2. poschodie ovládol pracovný duch tvorivých dielní pod záštitou projektu Zelená škola. Každý si mohol vyskúšať ozdobovanie perníkov, pletenie z papiera, vytváranie vianočných stromčekov, výrobu náramkov, drôtených šperkov a voňavých vankúšikov z bylinkovej záhradky.
Za symbolické ceny sa dali nakúpiť hračky a knihy na burze, ktorú pripravili žiaci, aby hračkou a knihou, ktorú už nepotrebujú, potešili niekoho iného.
Najväčší záujem dievčat priťahoval kútik, v ktorom si mohli dať upraviť a prifarbiť vlasy, tvár a nechty. To všetko zvládali žiačky, ktoré navštevujú počas roka krúžky s podobným zameraním.
Chodby a schodište sa zmenili na výstavu 3D výrobkov – symbolov Vianoc z odpadového materiálu, ktoré vytvárali žiaci v rámci Projektu Comenius.
Preskoky švihadlom, lovenie papierových rybiek, hádzanie šípok a 1. ročník chlapčenského turnaja v stolnom futbale boli prichystané pre všetkých, ktorí už nakúpili a vychutnali si jarmočnú atmosféru, a tak sa mohli aj zabaviť.
Správa o Kudlovskom jarmoku sa dostala aj do záchytného tábora. O našich sviatkoch sa dozvedeli deti zo Somálska, ktoré prijali pozvanie a zo svojej návštevy si odniesli zážitky aj vianočný perník.
Veľké poďakovanie za realizáciu tohto skvelého dňa patrí vedeniu školy, všetkým učiteľom i vychovávateľkám, žiakom, rodičom, kuchárkam, upratovačkám, pánovi školníkovi i pozvaným hosťom, lebo bez nich by tento deň nebol zážitkom, na ktorý sa tak ľahko nezabúda.
Viac prezradia fotky a videá: http://1drv.ms/
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!
Organizačný výbor
V posledných rokoch sa stáva medzi žiakmi populárnou informatická súťaž iBobor. Vznikla v roku 2004 v Litve pod názvom Bebras. Úspešná súťaž sa odvtedy rozšírila do ďalších európskych krajín a v minulom školskom roku sa konala až v 30 krajinách. V tomto roku prebiehal na Slovensku 8. ročník, do ktorého sa zapojilo 60 654 súťažiacich z 975 škôl. Jednou z nich bola aj naša škola. Súťaže sa zúčastňujú jednotlivci, samotná súťaž prebieha on-line v presne určený termínoch v prostredí školy. Vkategórií Benjamín pre 5. -7. ročník súťažilo 35 žiakov a v kategórií Kadeti 40 ôsmakov a deviatakov. Žiaci mali na výber úlohy z oblasti používania IKT v každodennom živote, praktické a technické otázky, rôzne spôsoby kódovania, využívali fakty z histórie a terminológie, riešili úlohy s témou matematické základy informatiky, kombinatorika, teória grafov, úlohy na tvorbu algoritmov a ich zápisu, logické hry a neposlednom rade v dnešnej dobe veľmi potrebné porozumenie informáciám, hľadanie relevantných informácií, ich kategorizácia a reprezentácia. Ďakujeme organizátorom za prípravu dobrej súťaže, ktorá iniciuje v deťoch využívanie IKT, posmeľuje ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa.
Tu sú naši najlepší riešitelia:
Benjamíni:
|
Celkové poradie |
Meno, priezvisko a trieda |
Dosiahnutý výsledok |
|
||||
|
1. - 146. |
Diana Sninská, 7. B |
80,00 bodov, 100. percentil |
|||||
|
150. - 182. |
Laura Feníková, 7. B |
76,00 bodov, 99. percentil |
|||||
|
198. - 272. |
Lívia Tkačová, 7. B |
74,67 bodov, 99. percentil |
|||||
|
712. - 897. |
Natália Orlejová, 7. B |
68,01 bodov, 97. percentil |
|||||
|
712. - 897. |
Emma Sivá, 7. B |
68,01 bodov, 97. percentil |
|||||
Kadeti: Celkové poradie |
Meno, priezvisko a trieda |
Dosiahnutý výsledok |
|
|||||
215. - 251. |
Tomáš Mišľan, 8. A |
76,00 bodov, 99. percentil |
|
|||||
402. - 1060. |
Ľuboslav Krídla, 9. A |
73,34 bodov, 97. percentil |
|
|||||
402. - 1060. |
Radoslava Kridlová, 8. C |
73,34 bodov, 97. percentil |
|
|||||
1367. - 1975. |
SophiaBunganičová, 9. B |
68,01 bodov, 90. percentil |
|
|||||
3102. - 3473. |
Jakub Barica, 8. C |
62,68 bodov, 78. percentil |
|
|||||
Celú výsledkovú listinu si nájdu žiaci na informatickej nástenke v škole.
Úspešným žiakom a siedmačke DiankeSninskej, ktorá zvládla úlohy na 100 %, blahoželáme a ostatných povzbudzujeme zúčastniť sa na budúcom ročníku.
Viac o súťaži na www.ibobor.sk a fotky z odovzdávania diplomov :