Menu

  • Ušiačik 2014

    Ušiačik 2014

    Dňa 19.9.2014 sa na našej škole uskutočnil Ušiačik, na ktorom sa zúčastnili žiaci piateho ročníka so svojimi triednymi učiteľkami.

    Začiatok tejto akcie bol trochu strašidelný, pretože všetci piataci museli prejsť strašidelnou chodbou.

    Odmenou v tejto strašidelnej skúške odvahy boli krásne farebné ušká. Takto oficiálne sme ich privítali na druhom stupni našej školy.

    Ďalej sa pokračovalo už veselo rôznymi zábavnými úlohami, za ktoré jednotlivé triedy dostávali body. Všetci piataci sa usilovne snažili vyhrať. No podarilo sa to triede 5.A, ktorá získala väčší počet bodov. Domov odchádzali všetci so sladkou odmenou. O príjemnú hudbu sa postarali Dominik a Matúš. Celú akciu zorganizovali členovia žiackeho parlamentu s pani učiteľkou  Daňovou,  a preto patrí všetkým veľká vďaka.

                                                                                                           Alexandra Kučalová 8.A

     

    https://www.nasehumenne.sk/spravy/skoly/1097-na-kudlovskej-pribudli-uska

     

    https://vimeo.com/109573506

     

  • Starina

    Starina

    Žiaci siedmeho ročníka Kudlovskej školy sa dňa 9.6.2014 pod vedením p. uč. Babeja a p. uč. Dudiakovej podieľali nielen na skúmaní vodnej nádrže Stariny neďaleko Sniny, ale pozreli si aj nádherné umelecké diela v priestoroch kaštieľa mesta Sniny. Videli hŕbu malieb, sôch, či fontánu na nádvorí kaštieľa. Dozvedeli sme sa od žiakov, že hoci si na Starinu vyšliapali mnoho strmých schodov, aj tak výhľad a poznatky, ktoré sa potom naučili, stáli naozaj za to.

  • Správaj sa normálne - projekt 5. A triedy

    Správaj sa normálne - projekt 5. A triedy

    Projekt na ZŠ Kudlovská v Humennom

    Žiaci 5.A v ZŠ Kudlovská 11,  Humenné sa počas celého školského roka stretávali v rámci projektu „Správaj sa normálne“ s kpt. PhDr. Annou Čopákovou, ktorá pracuje ako  referent špecialista skupiny prevencie OR PZ Humennom.  

    V triede sa v priamom kontakte policajt – žiak účastníci  dozvedeli o Policajnom zbore, o jeho úlohách, o rôznych formách závislosti, o predsudkoch a rasizme, o dopravnej problematike, o linke dôvery.

    Lektorka poskytla konkrétne rady deťom ako sa nestať obeťami trestného činu, ako zvládať určité záťažové situácie, kam sa obrátiť o pomoc. Projekt bol pre žiakov vítanou zmenou ich každodenného života a prínosom nových nepoznaných informácii súvisiacich s prácou polície a s úskaliami každodenného života.

    Žiaci počas stretnutí v triede vypĺňali pracovné listy úvodným príbehom, ku ktorému sa viazali ďalšie rôzne úlohy a odporúčania k správaniu sa.

    Na záver získali piataci osvedčenie o absolvovaní preventívneho projektu Policajného zboru, ktorý prispel k budovaniu mostu dôvery medzi Policajným zborom, dieťaťom, školu, rodinou a verejnosťou. Bolo zaujímavé sledovať ako si deti počas jedného školského roka k školiacej policajtke vytvorili pozitívny vzťah, zaujímali sa kedy budú nasledovať ďalšie stretnutia, počas ktorých kládli otázky k tomu, čo ich zaujíma, zdôverovali sa so svojimi problémami. Veríme, že si teraz začnú viac všímať okolie, pričom svoje postrehy a skúsenosti budú konzultovať so svojim policajtom, na ktorého pri rozlúčke dostali telefonický kontakt.

    http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/spolocnost/musime-sa-naucit-spravat-sa-normalne-sa/

  • Netradične na výtvarnej výchove

    Netradične na výtvarnej výchove
    V stredu 4.6.2014 sme my, žiaci 7.B navštívili na hodine výtvarnej výchovy galériu MsKS v Humennom. Boli tam vystavené obrazy znázorujúce prírodu a ulice miest, ktoré autor na svojich cestách navštívil. Počas prehliadky sme si mohli vybrať jeden obraz, ktorý sa nám najviac páčil. Potom sme ten obraz mali sami nakresliť, alebo namaľovať. Bolo to zaujímavé a zároveň niečo nové- výnimočné. Nemuseli sme rozmýšľať nad tým, čo nakreslíme, aby sme sa čo najbližšie priblížili k danej téme. Ale jednoducho prídeš do galérie, vyberieš si jeden obraz, sadneš si k nemu a kreslíš. Obrázky sa nám všetkým vydarili. Naučili sme sa, ako znázorniť priestor, ako vymiešať farby, aby sme na obraze vytvorili napríklad daždivé alebo slnečné počasie a podobne.Táto hodina bola zaujímavá, zábavná a poučná, pretože sme získali nové poznatky. Aj v budúcnosti by sme chceli takéto hodiny výtvarnej výchovy.
     
                                   Nikola Popčáková
  • Naši ocenení výtvarníci

    Naši ocenení výtvarníci

    Počas osláv Dňa detí  v Humennom jedným z bodov pestrého programu bolo aj vyhodnotenie výtvarnej súťaže, ktorú s dostatočným predstihom vyhlásila primátorka mesta Jana Vaľová. Témy súťaže boli veľmi zaujímavé a tak sa aj naši žiaci s chuťou pustili do práce a ich snaha priniesla svoje ovocie. Spomedzi 118 žiakov ôsmich základných škôl, ktorí poslali svoje práce do súťaže, porotu zaujali aj práce štyroch našich žiakov, ktorí získali  ocenenia. Boli to z prvého stupňa: Erik Daňo, ktorý získal 3. miesto a Dianka Bilá, ktorá získala za svoju prácu čestné uznanie. Z druhého stupňa boli úspešné žiačky: Katka Jevčaková na 3. mieste a Mária Birbičová s čestným uznaním.          

    Špeciálnu cenu primátorky mesta získala naša žiačka Natálka Bytnárová zo IV. B, ktorej práca zaujala samotnú primátorku. Odmenou za ich snahu boli hodnotné ceny, rozhovor s primátorkou i potlesk všetkých zúčastnených.

    Našim šikovným výtvarníkom, ktorí sa do súťaže zapojili  gratulujeme a prajeme veľa tvorivých nápadov aj do ďalších súťaží.    

  • Hurá, budeme mať tablety!

    Hurá, budeme mať tablety!

    Naša škola sa zapojila do projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva. Spomedzi 3500 prihlásených škôl vybrala odborná komisia  tú našu a  môžeme sa tešiť, lebo na škole zriadime ďalšiu digitálnu učebňu!

    Teraz nám ostáva už len trpezlivo čakať na technické vybavenie novej digitálnej učebne:  interaktívnu  tabuľu s notebookom, 20 tabletov  a wi-fi router.

  • Planetárium a Zlá diera

    Planetárium a Zlá diera

    Dňa 23.5.2014 sme sa zúčastnili exkurzie v jaskyni Zlá diera s p. uč. Ľubiščákovou a p. uč. Babejom v Planetáriu v Prešove. Hlavným poslaním Planetária je šírenie najnovších vedeckých poznatkov z astronómie a kozmonautiky medzi širokou verejnosťou. Podstatou planetária je prístroj, ktorý sa volá projektor planetária. Umožňuje ukázať oblohu tak, ako vyzerá v ľubovoľnej zemepisnej šírke a ľubovoľnom čase.

    Veľmi zaujímavá bola prezentácia o optike, kde sme sa dozvedeli najnovšie poznatky o ďalekohľade. Jaskyňa Zlá diera zavŕšila 15 rokov od svojho sprístupnenia. Jej správcom je pán Rudolf Košč, ktorý nás celý čas sprevádzal. Prezradil nám rôzne zaujímavosti o Zlej diere, a zároveň nám spríjemnil chvíle spevom a hrou na gitare. Chvíle strávené s otcom prvej superstaristky Katky Koščovej boli nádherné. Bola to najkrajšia exkurzia, na akej sme boli.

    https://www.youtube.com/watch?v=vM2o27LSIEY&feature=youtu.be

  • Mladá reportérka na scéne

    Mladá reportérka na scéne

    Na výzvu Staňte sa Mladými reportérmi zareagovala aj deviatačka

    zo Základnej školy Kudlovskej v Humennom Daniela Strížová a pod vedením  pani učiteľky Lucie Rohaľovej  sa zapojila  do súťaže Mladí reportéri pre životné prostredie. V kategórii novinársky článok od 15 – 21 rokov  získala krásne 2. miesto v rámci celého Slovenska.

    Tento už 4. ročník súťaže Mladých reportérov zorganizovalo Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne.

    Mladí reportéri je medzinárodný program Yong Reporters for the Environment  určený mladým  enviro- žurnalistom vo veku od 11- 21 rokov. Tí skúmajú environmentálne témy vo svojom okolí, hľadajú riešenie a informujú miestnu verejnosť.  Ich heslom je: Píšeme o veciach, ktoré iní nechcú vidieť.

    Daniela svojím novinárskym príspevkom odkryla tému  mohýl na Slovensku a aj to, ako sa o tieto pamiatky (ne) staráme. 

    Dotkla sa problému mohyly na Orechovej lúke v Humennom, o ktorú sa už dlhší čas starajú žiaci ZŠ Kudlovskej v Humennom. Tí podali podnet na odstránenie nelegálnej skládky  na Odbor životného prostredia v Humennom a skládku zlikvidovali. Ich cieľom je, aby sa  tam už nikdy viac neobjavila. Pravidelne organizujú brigády a upratujú okolie pamiatky.

    Dňa 22.mája 2014 cestovala Daniela do Spišskej Novej Vsi, aby  si prevzala  ocenenie a získala Novinársky preukaz Mladých reportérov pre životné prostredie.

    Blahoželáme a prajeme veľa tvorivých nápadov a ďalšie ocenené práce.

                                                                              

     

     

  • Smelo na bicykle

    Smelo na bicykle

    V tomto školskom roku sme sa my, šiestaci, zapojili do projektu Policajná zebra, ktorý vyvrcholil  19. mája 2014. V každodennom živote sa stávame účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej dopravy alebo osobnej dopravy. Základné vedomosti na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách  sme získavali priebežne počas besied s príslušníkmi polície. Získali sme teoretické vedomosti: aké dopravné značky poznáme a ako sa podľa nich riadiť, ako bezpečne chodiť po chodníku a po ceste, ako brať ohľad na ostatných účastníkov cestnej premávky, ako sa kultúrne správať na cestách a v dopravných prostriedkoch, ako pozorovať svoje okolie a vyhodnocovať ho z hľadiska bezpečnosti a ako ovládať bezpečnú jazdu na bicykli.

         Hoci na besedách s príslušníkmi polície sme boli poučení o bezpečnom správaní sa  na cestách, teoretické vedomosti nie sú postačujúce, ak ich nevieme použiť v reálnych situáciách. Preto sa náš školský dvor na jeden deň premenil na dopravné ihrisko s dopravnými značkami, ktoré nám slúžilo ako cvičisko, aby sme si mohli opakovane precvičovať správanie sa na ceste ako chodec, cyklista či kolobežkár.

          Bolo to pre nás zábavné a navyše poučné, keďže  sme si pod dozorom príslušníka polície osvojili rôzne poznatky a pravidlá cestnej premávky a  nadobudli konkrétne zručnosti, ale aj návody na riešenie určitých dopravných situácií, ktoré sa môžu vyskytnúť v bežnom živote.

     

    Natália Orlejová, 6.b 

  • Ekohry

    Ekohry

    Dňa 12. mája 2014 sa na našej škole uskutočnilo podujatie Deň Zeme pod vedením pani učiteliek Mgr. Rohaľovej a PaedDr. Vaskovej. Pri tejto príležitosti nás navštívili aj zahraniční študenti, keďže sme taktiež zapojení do projektu Comenius. Pre nepriaznivé počasie sa plánovaná akcia nemohla konať vonku, no našťastie sa dala premiestniť do budovy školy. Žiaci sa mohli dozvedieť viac o rôznych domácich zvieratkách ako sú psík či škrečok, ale aj o takých, o ktorých možno dosiaľ nepočuli. Najzaujímavejší bol určite pieskomil( púštna myš s dlhým huňatým chvostom.) alebo biely ježko. Takisto mohli spoznať naše známe byliny i ochutnať bylinkový čaj. Ďalej zistili, ako si môžu ekologicky šetrne vyrobiť náušnice, náramky, prívesky alebo aj mydlo. Čakali tu na nich rôzne súťaže, v ktorých mali správne roztriediť odpad a uhádnuť, aký zvuk vydávajú naše najznámejšie zvieratá. Dokonca mohli naživo vidieť, ako sa vyrába recyklovaný papier. Deti sa niečo dozvedeli aj o psíkoch z útulku a hlavne o tom, ako im môžu pomôcť. Najúžasnejšie však bolo to, že prevádzku väčšiny z týchto stanovíšť zabezpečili šikovní žiaci z našej školy.

    Laura Feniková 6.B

     

  • Na Kudlovskej dobre, na Kudlovskej zdravo

    Na Kudlovskej dobre, na Kudlovskej zdravo

    Žijeme zdravo? Nad touto otázkou sa zamysleli  žiaci ZŠ Kudlovská v Humennom a  v piatok 2. mája 2014 si za odborného dohľadu učiteľov zorganizovali celoškolskú akciu.

    Už od februára počas hodín informatiky si deviataci aj siedmaci pripravovali prezentácie na  tému "Zdravý životný štýl".  Vyhľadávali informácie a tvorili  záverečné ročníkové práce  na   témy: Vieme, čo jeme - Ečka?,  Piť či nepiť Coca colu?,  Cukor – jed, med – náhrada, Kondičné cvičenia, Mlieko a mliečne výrobky, Mladí ľudia a ich životný štýl, Energetická hodnota potravín, Soľ – látka potrebná aj nebezpečná, Diéty – áno či nie?, Geneticky modifikované potraviny, Výživové doplnky pre športovcov, Zdravé stravovacie návyky.

    Obsah jednotlivých tém prekonzultovali spoločne  s učiteľmi chémie, fyziky  a  v rámci žiackej konferencie ich  svojim spolužiakom v piatok 2.mája odprezentovali.

    Technické zabezpečenie celej konferencie v aule školy bolo v réžii deviatakov.  Poslucháčov - žiakov 5. až 8. ročníka vítali moderátori Simona a Marek. A že si s témou poradili výborne,  potvrdila aj Mgr. Kožinová z RÚVZ v Humennom, ktorú si žiaci na svoju konferenciu pozvali ako hosťa.

    Konferenciu ukončila  sekcia v angličtine, ktorá bola zároveň celoročnou aktivitou  projektu Comenius - World we would like to live in - Svet v akom by sme chceli žiť.  Jej program uvádzali aj prezentovali žiaci v angličtine. Atmosféru  vydarenej akcie  zaznamenali žiaci mediálneho krúžku.

    Za nami je opäť jedna super akcia, ale už sa pripravujeme na zahraničnú návštevu v rámci projektu Comenius a koniec mesiaca bude patriť  Dňu vedy na Kudlovskej.

    http://1drv.ms/1mTmQTZ

     

    http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/spolocnost/pit-ci-nepit-coca-colu/

     

  • VÝSLEDKY CELOSLOVENSKÉHO TESTOVANIA ŽIAKOV 9.ROČNÍKA ZŠ

    VÝSLEDKY CELOSLOVENSKÉHO TESTOVANIA ŽIAKOV 9.ROČNÍKA ZŠ

    V uplynulých týždňoch aj naši deviataci prešli CELOSLOVENSKÝM TESTOVANÍM z dvoch hlavných predmetov. Spomedzi všetkých základných škôl získala naša škola vysoké hodnotenie a celkový percentil školy z predmetu matematika je 95,51 a z predmetu slovenský jazyk a literatúra percentil dosiahol hodnotu 90,70

    Sme hrdí nielen na úspechy našich deviatakov, ale aj na prácu našich pedagógov, ktorí dbali na precíznu prípravu. 

    Ešte raz blahoželáme  k dosiahnutým výsledkom.

     

  • Deň Zeme

    Deň Zeme

    Pri príležitosti „Dňa zeme“ si naši žiaci piateho ročníka pripomenuli dňa 25. 4. 2014 dôležitý význam zeme, lesa a jeho spätosť so spoločnosťou prostredníctvom prednášky spisovateľa MIRONA CERULU pod záštitou p. uč. Roháľovej. Dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o významných knihách, ako Tajomný lovec, Sibirjak, Prekliata láska a Dcéra dvoch matiek.

    Spisovateľ – pán Miron Cerula zobrazil vo svojich knihách život zvierat, prírody a i ochrany lesa. Zodpovedal žiakom na mnohé otázky, ktoré nás veľmi zaujali i potešili. Súčasťou prednášky bolo aj čítanie ukážky z jeho literárnej tvorby, na základe ktorej veľmi vysoko hodnotíme jeho dielo. Pevne veríme, že ešte niekedy v budúcnosti si pán Cerula nájde pre nás čas, ak dopíše svoje celoživotné dielo – zbierku básní.

    Patrí mu veľká vďaka. 

  • Čo vieš o hviezdach - výsledky

    Čo vieš o hviezdach - výsledky

    Zaujímavá súťaž, v ktorej naši žiaci dosahujú vynikajúce výsledky, čoho dôkazom je aj umiestenie nášho žiaka MAREKA VARGOVIČA z 9. A triedy. Získal 6. miesto v krajskom kole v planetáriu, ktoré sa konalo 24. 4. 2014 v Prešove. Marekovi srdečne blahoželáme a prajeme mu ešte veľa síl, záujmu a úspechov.  

  • Obloha na Kolonickom sedle

    Obloha na Kolonickom sedle

    Dňa  16.4.2014 sa žiaci siedmeho ročníka s p. uč. Dudiakovou a p. uč. Ľubiščákovou  zúčastnili exkurzie na Kolonickom sedle v dolnej časti Vihorlatu, kde navštívili zaujímavé planetárium. Na začiatku exkurzie sa žiaci presunuli do veľkej miestnosti, v ktorej na nich čakal program premietaný na padáku. Žiaci získali nové informácie o vesmíre , zaujímavé poznatky o slnečnej sústave a kozmonautike. Nový pohľad získali aj na svetelné znečistenie. Zbytočne svetlo neprospieva nielen ľuďom, ale i  nočnej oblohe a môže spôsobiť aj dopravné nehody. Z tohto krásneho  dňa si žiaci odniesli  mnoho vedomostí a nádherné zážitky. 

  • Matematickí olympionici potešili

    Matematickí olympionici potešili

    Streda 9.4.2014 bola šťastným dňom pre naše matematické talenty. A veru potešili všetky umiestnenia! Zabojovali hlavne siedmaci, ktorí ešte len zbierajú skúsenosti.

    A ako to vlastne dopadlo?

    V kategórii Z7:

    1.miesto Marek Terek

    5.miesto so stratou jedného bodu  Radoslava Krídlová

    6.miesto  Jakub Barica

    Všetci sú zo 7.C triedy.

    V kategórii Z8 obsadila veľmi pekné 3.miesto Jana Kocáková8.A triedy.

    Tieto úspechy nás nielen tešia, ale aj zaväzujú. Držíme prsty tým, ktorí postupujú do krajského kola!

  • Čo vieš o hviezdach

    Čo vieš o hviezdach

    Astronómia je veľmi zaujímavá a náročná veda. Svoje vedomosti žiaci ukázali v okresnom kole, na ktoré sa pripravili v jeho domácej časti. A  tu sú výsledky :

     II. kategória  -  2. miesto : Marek Vargovič 9. A

                               6. miesto : Martin Ľubiščák 7. C

                               7. miesto : Jakub Burcin 8. A

    Všetkým blahoželáme a Marekovi Vargovičovi prajeme veľa úspechov v krajskom kole, ktoré sa uskutoční ešte teraz v apríli v Planetáriu v Prešove.

  • Spoznávame Humenský Sokol

    Spoznávame Humenský Sokol

    Slnečná sobota a nás čaká výlet, ktorý bude pre mnohých spoznaním ďalších krás prírody nášho malého Slovenska. Pomaly sa presúvame do Ptičia a parkujeme oproti vstupu do Národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol. Zoznamujeme sa so sprievodcom  Mgr. Martinom Šepeľom, pracovníkom  Štátnej ochrany prírody SR.  Prichádzame k prvej zastávke, kde nám Martin vysvetľuje základné informácie o náučnom chodníku Humenský Sokol a následne prideľuje úlohu: nájsť a zozbierať  všetky odpadky. Je  ich tam naozaj dosť. Kadejaké fľaše, papiere, vreckovky, obaly od cukríkov, ba i sklo. Cesta veru nie je ľahká. Riadne stúpanie do kopca dáva zabrať takmer každému. Pri nasledujúcom zastavení  sa všetci poriadne vydýchame a pokračujeme vo výstupe na vrchol. Na samom vrchole  nás teší krásny výhľad na Ptičie,  Podskalku, Humenné, Jasenov a iné okolité dedinky. Ďalej  pokračujeme  po hrebeni a Martin nás vedie k jaskyni  Dupna, v ktorej si predchádzajúci návštevníci urobili ohnisko,  ktoré spoločne likvidujeme. Hrozila by im za to pokuta v hodnote 30 až 60€. Cesta späť pôsobí ako zvyčajne kratšie. Veľmi sa nám nechce ísť domov, na výlete je  dobre. A to aj vďaka Martinovi, ktorý ochotne a zaujímavo odpovedá na všetky naše zvedavé otázky.  Aj takto sa mu chceme poďakovať za to, že sme sa tento víkend naučili veľa nového a zaujímavého.

                                                                                                                                                            Emma Sivá VI. B

     

     

  • Žabie taxi

    Žabie taxi

       Jar je obdobím nového začiatku, prebúdzania sa prírody zo zimného spánku a zrodu nového života. V dôsledku zásahov človeka do prírody sú niektoré migračné trasy živočíchov buď prerušené, alebo v najhoršom prípade úplne zničené. Každý rok na ceste pri presúvaní sa do močiara veľa žiab zahynie pod kolesami motorových vozidiel.

         Z tohto dôvodu bol  pozdĺž cesty v Brestove postavený plot, ktorý zabraňuje žabám vstup na cestu. V utorok 25. 3. 2014 sa šiestaci z našej školy pod vedením triednej učiteľky pani Daňovej a pani učiteľky Rohaľovej rozhodli  pomôcť pri prenášaní žiab do močiara.   Po informácii o vplyve žiab na ekosystém a na základe inštruktáže ochrankyne prírody žiaci žaby na hranici plota chytali  a vo vedrách prenášali do močariska, kde sa môžu rozmnožovať, a tak priniesť novú generáciu žiab do lokality.             

         Pri tejto akcii si žiaci uvedomili, že každý jedinec vplýva na životné prostredie okolo seba. Či už negatívne, alebo pozitívne. Záchrana aj takého živočícha ako je žaba, ovplyvní pozitívne ekosystém, v ktorom žijeme a ktorého sme súčasťou.

  • Úspech aj vo fyzike

    Úspech aj vo fyzike

    Pekné umiestnenie získali žiaci našej školy aj na okresnom kole fyzikálnej olympiády.

    3. miesto – Janka Kocáková z 8. A triedy

    4.-5. miesto – Ľubica Lajčiaková z 8. A triedy

    Blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj naďalej.

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Kudlovská 11, Humenné
    Kudlovská 11
  • 057 775 2027

Fotogaléria