Menu

  • Obloha na Kolonickom sedle

    Obloha na Kolonickom sedle

    Dňa  16.4.2014 sa žiaci siedmeho ročníka s p. uč. Dudiakovou a p. uč. Ľubiščákovou  zúčastnili exkurzie na Kolonickom sedle v dolnej časti Vihorlatu, kde navštívili zaujímavé planetárium. Na začiatku exkurzie sa žiaci presunuli do veľkej miestnosti, v ktorej na nich čakal program premietaný na padáku. Žiaci získali nové informácie o vesmíre , zaujímavé poznatky o slnečnej sústave a kozmonautike. Nový pohľad získali aj na svetelné znečistenie. Zbytočne svetlo neprospieva nielen ľuďom, ale i  nočnej oblohe a môže spôsobiť aj dopravné nehody. Z tohto krásneho  dňa si žiaci odniesli  mnoho vedomostí a nádherné zážitky. 

  • Matematickí olympionici potešili

    Matematickí olympionici potešili

    Streda 9.4.2014 bola šťastným dňom pre naše matematické talenty. A veru potešili všetky umiestnenia! Zabojovali hlavne siedmaci, ktorí ešte len zbierajú skúsenosti.

    A ako to vlastne dopadlo?

    V kategórii Z7:

    1.miesto Marek Terek

    5.miesto so stratou jedného bodu  Radoslava Krídlová

    6.miesto  Jakub Barica

    Všetci sú zo 7.C triedy.

    V kategórii Z8 obsadila veľmi pekné 3.miesto Jana Kocáková8.A triedy.

    Tieto úspechy nás nielen tešia, ale aj zaväzujú. Držíme prsty tým, ktorí postupujú do krajského kola!

  • Čo vieš o hviezdach

    Čo vieš o hviezdach

    Astronómia je veľmi zaujímavá a náročná veda. Svoje vedomosti žiaci ukázali v okresnom kole, na ktoré sa pripravili v jeho domácej časti. A  tu sú výsledky :

     II. kategória  -  2. miesto : Marek Vargovič 9. A

                               6. miesto : Martin Ľubiščák 7. C

                               7. miesto : Jakub Burcin 8. A

    Všetkým blahoželáme a Marekovi Vargovičovi prajeme veľa úspechov v krajskom kole, ktoré sa uskutoční ešte teraz v apríli v Planetáriu v Prešove.

  • Spoznávame Humenský Sokol

    Spoznávame Humenský Sokol

    Slnečná sobota a nás čaká výlet, ktorý bude pre mnohých spoznaním ďalších krás prírody nášho malého Slovenska. Pomaly sa presúvame do Ptičia a parkujeme oproti vstupu do Národnej prírodnej rezervácie Humenský Sokol. Zoznamujeme sa so sprievodcom  Mgr. Martinom Šepeľom, pracovníkom  Štátnej ochrany prírody SR.  Prichádzame k prvej zastávke, kde nám Martin vysvetľuje základné informácie o náučnom chodníku Humenský Sokol a následne prideľuje úlohu: nájsť a zozbierať  všetky odpadky. Je  ich tam naozaj dosť. Kadejaké fľaše, papiere, vreckovky, obaly od cukríkov, ba i sklo. Cesta veru nie je ľahká. Riadne stúpanie do kopca dáva zabrať takmer každému. Pri nasledujúcom zastavení  sa všetci poriadne vydýchame a pokračujeme vo výstupe na vrchol. Na samom vrchole  nás teší krásny výhľad na Ptičie,  Podskalku, Humenné, Jasenov a iné okolité dedinky. Ďalej  pokračujeme  po hrebeni a Martin nás vedie k jaskyni  Dupna, v ktorej si predchádzajúci návštevníci urobili ohnisko,  ktoré spoločne likvidujeme. Hrozila by im za to pokuta v hodnote 30 až 60€. Cesta späť pôsobí ako zvyčajne kratšie. Veľmi sa nám nechce ísť domov, na výlete je  dobre. A to aj vďaka Martinovi, ktorý ochotne a zaujímavo odpovedá na všetky naše zvedavé otázky.  Aj takto sa mu chceme poďakovať za to, že sme sa tento víkend naučili veľa nového a zaujímavého.

                                                                                                                                                            Emma Sivá VI. B

     

     

  • Žabie taxi

    Žabie taxi

       Jar je obdobím nového začiatku, prebúdzania sa prírody zo zimného spánku a zrodu nového života. V dôsledku zásahov človeka do prírody sú niektoré migračné trasy živočíchov buď prerušené, alebo v najhoršom prípade úplne zničené. Každý rok na ceste pri presúvaní sa do močiara veľa žiab zahynie pod kolesami motorových vozidiel.

         Z tohto dôvodu bol  pozdĺž cesty v Brestove postavený plot, ktorý zabraňuje žabám vstup na cestu. V utorok 25. 3. 2014 sa šiestaci z našej školy pod vedením triednej učiteľky pani Daňovej a pani učiteľky Rohaľovej rozhodli  pomôcť pri prenášaní žiab do močiara.   Po informácii o vplyve žiab na ekosystém a na základe inštruktáže ochrankyne prírody žiaci žaby na hranici plota chytali  a vo vedrách prenášali do močariska, kde sa môžu rozmnožovať, a tak priniesť novú generáciu žiab do lokality.             

         Pri tejto akcii si žiaci uvedomili, že každý jedinec vplýva na životné prostredie okolo seba. Či už negatívne, alebo pozitívne. Záchrana aj takého živočícha ako je žaba, ovplyvní pozitívne ekosystém, v ktorom žijeme a ktorého sme súčasťou.

  • Úspech aj vo fyzike

    Úspech aj vo fyzike

    Pekné umiestnenie získali žiaci našej školy aj na okresnom kole fyzikálnej olympiády.

    3. miesto – Janka Kocáková z 8. A triedy

    4.-5. miesto – Ľubica Lajčiaková z 8. A triedy

    Blahoželáme a prajeme veľa úspechov aj naďalej.

  • Vieme výsledky Pytagoriády

    Vieme výsledky Pytagoriády

    Pekné 2. miesto patrí  Jakubovi  Baricovi  zo 7.C a na  5. mieste sa umiestnila jeho spolužiačka Radoslava Krídlová.

     Za šiestakov bodovala  Laura Feníková, ktorá obsadila 5.miesto, našim piatakom  patrí 7.miesto zásluhou Petry Mikovej a 14.miesto obsadila Diana Bilá zo 4.ročníka.

    Tešíme sa z pekných umiestnení a želáme veľa úspechov v ďalších súťažiach!

  • Bibliotéka 2014 sa vydarila

    Bibliotéka 2014 sa vydarila

    Aj v tomto školskom roku sme na našej škole zorganizovali  súťaž v prezentácii obľúbenej knihy a tvorbe ilustrácií. Spomedzi zúčastnených žiakov 2. stupňa  porota vybrala víťazov takto:

    Literárna časť:

    1.miesto  Diana Jevčáková  IX.B

    2.miesto  Ľuboslava Levická  VIII.A

    3.miesto  Annamária Geročová VI.B a Richard Lendacký  VII.B

     

    Výtvarná časť:

    1.miesto  Diana Lippaiová a Nina Antoňáková  VII.B

    2.miesto  Ema Sivá a Ema Behunová   VI.B

    3.miesto Ester Paškievičová a Ema Bezegová  V.A

  • Máme 2.miesto v Biblickej súťaži

    Máme 2.miesto v Biblickej súťaži

    Naši žiaci z 1.stupňa Denis Zaťko, Marko Pavelica a Timotej Marcinov v Biblickej súťaži nesklamali nás ani svojho učiteľa Mgr. Volocha, ktorý ich pripravoval. Toto družstvo sa umiestnilo v protopresbysterskom kole Biblickej súťaže na peknom 2. mieste. Blahoželáme a nech sa im darí aj v budúcom školskom roku!

  • Marec - mesiac kníh

    Marec - mesiac kníh

    Keďže mesiac marec sa nesie v duchu kníh, tak preto sa aj naši piataci dňa 21. 3. 2014 zúčastnili exkurzie vo Vihorlatskej knižnici. Dozvedeli sa mnoho zaujímavosti, ako napr. prečo je marec mesiacom kníh a čo kedysi, ale aj dnes znamená, že knihy chodili za ľuďmi. Významná osobnosť, Matej Hrebenda, zaujal svojím životom všetkých prítomných. Žiaci mali možnosť pozrieť si aj výchovné krátke ukážky s názvom Ovce, čomu sa všetci veľmi tešili.  

  • Jasenovský hrad

    Jasenovský hrad

    História – úchvatná, úžasná, očarujúca

    Teplé lúče prvých jarných dní sme využili na turistiku a v sobotu 22. marca sme sa vybrali na blízky Jasenovský hrad. Počasie bolo krásne a výhľad z hradu do širokého okolia tiež. Zrúcanina je rozľahlá a my sme prekutrali všetky zákutia a odvážlivci vošli aj do tmavej a úzkej jaskyne dlhej asi 15 metrov. Veľmi milo nás prekvapilo čisté a upravené okolie a my sme sa tiež nedali zahanbiť. Po dobrej opekačke  sme zozbierali všetok odpad a svedomito sme ho niesli domov. Čas rýchlo ubehol a my sme sa príjemne unavení  vrátili do Humenného.

    Ponúkame dojmy výletníkov- tretiakov:

    Najviac sa mi páčila jaskyňa, najprv na mňa pôsobila ako malá diera, no neskôr som zistil, že je to veľký priestor. Denis   

    Očarila ma okolitá príroda. Mesto Humenné z výšky vyzerá ako zrnká maku. Emma

    Bolo tam super! Liezli sme po kameňoch, skrývali sme sa, oddýchli si, dozvedeli sme sa niečo o histórii hradu. Mária

    Hrad je obrovský a jeho okolie je nádherné. Najviac sa mi páčila jaskyňa. Paula

    Výstup na hrad bol náročný, dal mi poriadne zabrať. Tešil som sa na opekačku. Dávid

    Videl som veľkú  vežu, páčila sa mi, pod ňou som vyzeral ako trpaslík. Boris

    Po náročnom výstupe som sa tešil na hrad i opekačku. Daniel

    Keď sme vyšli na hrad, zrazu pred nami bolo malé, učupené mesto Humenné a dedina Jasenov. Už sa teším na ďalšiu zaujímavú akciu. Zuzana                            

  • Doplnenie školského poriadku

    Doplnenie školského poriadku

    Oznamujeme  všetkým  žiakom  našej  školy, že vzhľadom na nepochopenie niektorých bodov  Školského poriadku,  sa tento doplňuje   v  I. časti:   Dochádzka do školy  v bode 3 takto:

    Žiak chodí do školy čisto upravený, vkusne oblečený, primerane svojmu veku a školskému prostrediu. Má prezuvky, ktoré by mali byť pohodlné, hygienicky vhodné, mali by zabezpečovať bezpečný pohyb žiaka v škole. V prípade, že zabudne prezuvky, oznámi túto skutočnosť triednemu učiteľovi. Športová obuv patrí do telocvične a na športoviská.

    Zakazuje sa nosenie piercingov, tetovanie, extravagantné účesy a farby vlasov, nie sú dovolené očné linky, očné tiene a používanie rúžu. Lakovanie nechtov je dovolené len zo zdravotných dôvodov nevýrazným, priehľadným lakom. Používať krycie krémy môžu žiaci iba na základe odporúčania odborného lekára..

  • Hviezdoslavov Kubín - okresné kolo

    Hviezdoslavov Kubín - okresné kolo

    Aj tohto roku sme sa zúčastnili okresného kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktoré sa uskutočnilo 24.3.2014 vo Vihorlatskom osvetovom stredisku v  Humennom. Mali sme 6 želiezok v ohni a opäť sme dokázali svoje kvality.

    Traja naši žiaci sa umiestnili  takto:

     2. kategória  próza   3.miesto   Artur Kaššai  z V.A

     2. kategória  poézia  2.miesto   Martin Mihaľov zo VI.B

     3. kategória  poézia  2.miesto   Bianka Struňáková  z VIII.A

    Víťazom blahoželáme, nech sa im darí aj naďalej!

  • Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

    Hviezdoslavov Kubín - školské kolo

    Dňa 10.marca 2014 sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže v prednese poézie a prózy "HVIEZDOSLAVOV KUBÍN", do ktorého sa zapojilo spolu 15 žiakov. Víťazom blahoželáme a prajeme úspech na obvodnom kole, ktoré sa uskutoční 24.marca 2014.

     

    I.kategória: POÉZIA                                                           I.kategória: PRÓZA

    1.miesto - Antal Filip (1.A)                        1.miesto - Feškanič Kristián (2.B)

    2.miesto - Engel Ján (1.A)                        2.miesto - Capová Bibiána (2.A)

    3.miesto - Galajda Samuel (1.A)

    II.kategória: PRÓZA

    1.miesto - Kassai Artur (5.A)

    2.miesto - Terek Jakub (4.B)

    3.miesto - Engelová Elena (4.A)

     

  • Veda na skusy

    Veda na skusy

    Dôležitosť prírodovedných predmetov si uvedomujú naši učitelia a vedú k nej aj svojich žiakov . Preto sa 10. februára 2014 vybrali za vedou na skusy na dve vysokoškolské pracoviská do Košíc. Skupina šiestakov až deviatkov, ktorí sa radi učia fyziku s pani učiteľkami  Ing. B. Ľubiščákovou a RNDr. J. Balážovou navštívili najprv Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika,  kde ich v Ústave fyzikálnych vied v Laboratóriu základného praktika privítala pani RNDr. Ľ. Onderová.

    Videli rôzne fyzikálne pokusy, ktoré na škole nemajú - vyskúšali  si,  akou silou pôsobí podtlak pod prísavkou - držadlom, siláci sa pokúšali odtrhnúť od seba Magdeburské pologule, sledovali nafúknutie penového tužidla pod vývevou, prelievanie tekutiny bez použitia rúk pôsobením podtlaku. Sledovali pokusy s elektroskopom a elektromerom, vysvetlili praktické využitie Faradayovej klietky, názorne na modeli videli ukážky porúch oka a ich úpravy pomocou šošoviek, spojky a rozptylky.  Putovanie za vedou pokračovalo na Hutníckej fakulte Technickej univerzity Košice, kde nás sprevádzal  doc. Ing. G. Sučik, PhD.  V  hale Katedry neželezných kovov a spracovania odpadov, kde sme sa  z rozprávania Ing. T. Vindta dozvedeli,  ako sa spracúva elektroodpad a nepotrebné batérie. Nasledovala ukážka drvenia starých mobilov a základných dosiek z počítačov a návšteva laboratória, kde sa z nich získavajú kovy ako meď, zinok, zlato.  A keďže sme Zelená škola veľmi nás zaujalo aj rozprávanie doc. RNDr. A. Fedoročkovej, PhD. o projekte likvidácie haldy odpadu v Dobšinej, ktorý vznikol spracovaním azbestu  a využitie chémie na jeho premenu na užitočné produkty.  ZŠ Kudlovská  rezonuje v podvedomí všetkých  ako škola s dobrým matematickým a prírodovedným potenciálom,  preto  chceme, aby sa o zaujímavých vedeckých poznatkoch dozvedeli aj naši spolužiaci , a tak sme pozvali ochotných vysokoškolských  pracovníkov na náš už  druhý ročník Dňa vedy a techniky na Kudlovskej, ktorý pripravujeme v máji.

    Vedia o nás aj na:   http://www.nasehumenne.sk/spravy/skoly/783-putovanie-za-vedeckymi-poznatkami

    http://www.humencanonline.sk/sk/aktualne/spolocnost/putovanie-za-vedeckymi-poznatkami/

     

     

  • Valentínska tvorivá dielňa

    Valentínska tvorivá dielňa

    V piatok 14. 2. 2014 si žiaci 4. A triedy spolu s pani učiteľkou zorganizovali „Valentínsku tvorivú dielňu“,  keďže chceli pripraviť malú pozornosť k aktuálnemu sviatku. Zaujímavé bolo sledovať, ako sa modelovacia hmota mení pod ich šikovnými rukami na srdiečka rôznej veľkosti, ktoré neskôr uvarili, dozdobili farbami a hotovými magnetkami potom potešili milovanú osobu. Keďže sa učia cudzí jazyk, aj takto si mohli pripomenúť sviatok, ktorý sa oslavuje v anglicky hovoriacich krajinách.

  • Čas na relax

    Čas na relax

    Žiaci na našej škole strávili posledný januárový deň nevšedným, ale o to zaujímavejším spôsobom. Už tradične sa tento deň spája s vyhodnotením práce žiakov za 1. polrok. Aby sa im na to túžobne očakávané vysvedčenie čakalo ľahšie a veselšie, tak im spolužiaci v rámci projektu Comenius, pripravili aktivitu „Čas na relax“.

    V relax centre školy si žiaci od 5. až po 9. ročník zacvičili na rebrinách, ponaťahovali svoje svaly na žinenkách, poskákali na fit loptách, cvičili s činkami a podobne. Veľkým lákadlom pre nich boli posilňovacie stroje, na ktorých bicyklovali, behali, robili brušáky alebo iba relaxovali pri počúvaní príjemnej oddychovej hudby.

    Po dni plnom cvikov a relaxu, žiakov v utorok po polročných prázdninách čakala beseda s pracovníkom UVZ na tému zdravého životného štýlu.

    V duchu zdravého životného štýlu škola napreduje už od septembra. Dôkazom toho je aj 3. miesto v Celoslovenskej súťaži „Hovorme o jedle“.

    Myšlienka „ V zdravom tele zdravý duch“,je hnacím motorom pre žiakov a učiteľov na ZŠ Kudlovskej.

     

    Mgr. Janošová Adriana

  • Šaliansky Maťko

    Šaliansky Maťko

    Dňa 30. 1. 2014 sa konala súťaž v prednese slovenských povestí s názvom Šaliansky Maťko. Zapojili sa aj naši žiaci, na ktorých sme veľmi hrdí. Ocenenie za precíznu prípravu, zodpovedný prístup a umiestnenie patrí žiakovi Arturovi Kaššaiovi z triedy 5. A, ktorý získal 1. miesto v II. kategórii a Martinovi Mihaľovovi, žiakovi 6. B triedy umiestnenému na 3. mieste v III. kategórii. Obom srdečne blahoželáme a Arturovi prajeme ešte veľa šťastia, síl a úspechov v krajskom kole súťaže Šaliansky Maťko. 

  • Mladí meteorológovia

    Mladí meteorológovia

    O tom, že sa fyzika na našej škole vyučuje zaujímavo a v súlade s novým školským vzdelávacím programom svedči nielen to, že si žiaci v praxi pozreli prácu meteorológa na meteorologickej stanici v Kamenici nad Cirochou, ale si aj sami vyskúšali na vlastne zhotovených meteo búdkach ako taký meteorológ pracuje, čo všetko sleduje  a aké meteorologické údaje musí zapísať pred samotným odoslaním údajov do SHMÚ.

    Dňa  24. 1. 2014  trieda 7.B na hodine fyziky spolu s p. uč. Ľubiščákovou umiestnila meteorologické búdky v areáli školy. Meteorologické búdky zhotovili žiaci 7.B Nikola Popčáková a Richard Lendacký. Prístroje na meteorologickej búdke si  vyrobili z jednoduchých predmetov ako napríklad anemometer z uhlomera a pingpongovej loptičky na šnúrke alebo zrážkomer z plastovej fľaše či zachytávač prachových čiastočiek taktiež z plastovej fľaše. Do  meteo búdky umiestnili taktiež teplomer. Za zhotovenie meteorologickej búdky dostali žiaci za odmenu v podobe jednotky z fyziky. Z triedy bola poverená žiačka Stephanie Bučková, ktorá bude chodiť kontrolovať stav meteorologických búdiek.

  • Fašiangy

    Fašiangy

    FAŠIANGY - symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sa ich snažíme zachovať v redukovanej podobe u nás i dnes. Fašiangová sezóna patrí neodmysliteľne aj k našej škole. Už tradične vrcholí školským plesom a karnevalom. Súčasťou  fašiangov boli aj zabíjačky, či vyprážanie pečiva. K typickému pečivu patrili smažené šišky – pampúšiky, krapne, či fánky. A práve fánky sa rozhodli upiecť aj žiaci 4. A triedy, a pozvali si aj svoje staré mamy. 

     V prvom rade sme veľmi radi, že staré mamy prijali pozvanie a sprístupnili nám informácie o prežívaní fašiangov v mladosti, spolu s nami napiekli fánky, zaspievali si a posedeli pri čaji. Boli otvorené, priame, milé. Odpovedali na všetko, čo sme sa ich pýtali, tak obe hodiny prebiehali v rodinnej pohode, rýchlo a v dobrej nálade.                   

strana:

Novinky

Kontakt

  • Základná škola, Kudlovská 11, Humenné
    Kudlovská 11
  • 057 775 2027

Fotogaléria