Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do obľúbenej výtvarnej súťaže Vianočná pohľadnica, organizovanej MsKS v Humennom. Naše kudlovčatá na 1. a 2. stupni v krásnom predvianočnom čase zhotovovali na hodinách výtvarnej výchovy rozmanité pozdravy s využitím rôznych výtvarných techník. Vytvorili tak zbierku mimoriadne nápaditých a zaujímavých vianočných pozdravov, ktoré môžete vidieť na výstave vo vstupnej hale MKS v Humennom. Dvaja žiaci našej školy boli ocenení sladkým balíčkom a hodnotnou poukážkou na nákup kníh. Z ocenenia sa tešili Viktoria Fedáková z 9. B triedy a Artur Kaššai z 5.A triedy. Našim úspešným žiakom srdečne blahoželáme.
V októbri sa na našej škole konal každoročný zber papiera. V zbere sme vyhodnotili jednotlivcov aj triedne kolektívy. Tu sú víťazi:
Jednotlivci-1.stupeň: Bibiána Capová z 2.B, 2.stupeň Daniela Strížová z 9.A.
Z triednych kolektívov sa na prvom mieste z 1.stupňa umiestnila trieda 1.A a z druhého stupňa trieda 6.B.
Všetkým, ktorí sa zapojili do zberu ďakujeme!
V pondelok 16. 12.2013 naša škola radostne privítala rodičov, starých rodičov, hostí, škôlkarov i bývalých žiakov na už 7. Kudlovskom jarmoku, ktorý sa stal doslova srdcovou záležitosťou všetkých žiakov i učiteľov.
Znova sme sa pochválili nielen nádhernou a nápaditou vianočnou výzdobou chodieb a tried, ale aj krásnym kultúrnym programom, kde sedem trpaslíkov spolu so Snehulienkou čakalo na najkrajšie sviatky v roku – Vianoce.
Po chodbách rozvoniavali čerstvo upečené vianočné oplátky, medovníky, káva i čaj zo stále plnej vianočnej kaviarne. Spokojní hostia družne debatovali pri malých stolíkoch. Komornú vianočnú náladu dopĺňali blikajúce svetlá sviečok a lákavá vôňa vianočného pečiva.
Školská jedáleň sa zmenila na veselé detské kino, kde malí škôlkari so zatajeným dychom sledovali zimný príbeh zvieratiek. Steny pokryl jeden dlhokánsky list Ježiškovi, na ktorý kreslili deti svoje tajné želania. Veríme, že všetky tie autíčka, hry a bábiky si nájdu doma pod stromčekmi.
Nákupné stánky na 1. poschodí ponúkali kupujúcim návštevníkom bohatý výber výrobkov, ktoré zhotovili šikovné ruky našich žiakov i učiteľov. Symbolické ceny zaručili, že ponúkaný tovar mizol z pultov rýchlosťou blesku.
Náš Kudlovský jarmok si nevieme predstaviť bez živého Betlehemu. 2. poschodie ovládol pracovný duch tvorivých dielní. Každý si mohol vyskúšať ozdobovanie perníkov, pletenie papiera, vyrobiť vlastný šperk.
Hitom tohto roka sa stali účesy šikovných študentov SOŠ . Ich dielne boli stále plné zvedavých divákov i tých, ktorí mali záujem o netradičný účes ozdobený napr. plechovkou od nealko nápoja. Keďže bojujeme o titul Zelená škola a už druhý rok separujeme odpad,aj touto formou sme hľadali ďalšie využitie predmetov, ktoré by sme ináč vyhodili.
Chodba na 1. poschodí sa zmenila na výstavu 3D výrobkov – symbolov Vianoc z odpadového materiálu. Bola to veľká výzva pre všetkých žiakov 2. stupňa, pretože najnápaditejšie práce budú odmenené účasťou na mobilitách v Španielsku, Portugalsku i Rakúsku v rámci Projektu Comenius.
Veľké poďakovanie za realizáciu tohto skvelého dňa patrí vedeniu našej školy, všetkým učiteľom i vychovávateľkám, žiakom, rodičom, kuchárkam, upratovačkám, pánovi školníkovi i všetkým pozvaným hosťom, lebo bez nich by tento deň nebol zážitkom, na ktorý sa tak ľahko nezabúda.
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník!
Timravina studnička je súťaž, ktorej cieľom je objavovať a starať sa o odborný rast recitátorských talentov a poskytovať priestor na popularizáciu pôvodnej slovenskej tvorby. Celoslovenské kolo sa koná každoročne v Lučenci a 22. november 2013 bol pre nášho šiestaka Martina Mihaľova a jeho učiteľku Mgr. Annu Daňovú premiérou. A hoci nezískal ani jedno z prvých troch umiestnení, predsa Martinov prednes zaujal. Získal mimoriadnu Cenu riaditeľky Domu Matice slovenskej Ing. Aleny Rezkovej a z Lučenca si odniesol obrovskú skúsenosť a odhodlanie pokračovať a zbierať ocenenia v ďalších recitačných súťažiach.
Cestovať nočným rýchlikom do Bratislavy, celý deň stráviť v našom hlavnom meste, navštíviť Národnú radu SR a k tomu byť komparzistami na natáčaní relácie Milujem Slovensko - nabitý program, no stojí za to ho absolvovať. Presvedčili sa o tom aj 28 ôsmaci zo ZŠ Kudlovskej, keď sa 7. novembra spolu s učiteľkami Mgr. Annou Daňovou a Mgr. Alexandrou Šmajdovou vybrali na exkurziu nášho parlamentu. Po prebdenej, no pre žiakov zaujímavej noci vo vlaku prišli v skorých ranných hodinách do Bratislavy. Počas cesty do Národnej rady sa zastavili aj pri Grasalkovičovom paláci. V NR SR si mali možnosť prezrieť rokovaciu sálu a zvyšok známej budovy. Odborný výklad sprievodcu im oživil poslanec NR SR Mgr. Anton Martvoň, PhD., ktorý im porozprával o svojej práci a povzbudil k tomu, že aj z nich raz môžu byť poslanci.
Ďalšou zastávkou v ich putovaní Bratislavou bola budova RTVS v Mlynskej doline. Konkrétne štúdio, v ktorom sa natáča čoraz populárnejšia relácia Milujem Slovensko. Na dvoch natáčaniach sa výborne bavili, stretli známe osobnosti, fotili sa s nimi, rozprávali. Počas natáčania mohli ako diváci našepkávať, spievať a povzbudzovať. Atmosféra v štúdiu bola skvelá, odniesli si krásne spomienky.
No byť v Bratislave a nenavštíviť nejaké obchodné centrum, asi by sa takýto výlet nerátal. Aj Kudlovčatá zakončili tento deň nákupmi v známom nákupnom centre. Neskutočne unavení a plní zážitkov tesne pred polnocou vyrazili na cestu domov.
Relácia Milujem Slovensko s komparzistami zo ZŠ Kudlovskej bude odvysielaná 29.11.2013 a 6.12.2013.
Na známosť sa všetkým dáva radostná a zvláštna správa, že sa v školskej knižnici za hrsť vedomostí podáva. Dňa 28.10.2013 sa na našej škole uskutočnila Rozprávková noc v školskej knižnici pre žiakov 1.stupňa. Podujatie sa začalo v školskej aule o 17:00 hod., kde kráľ Martin v kráľovstve pri Kudlovčanke oznámil svojmu ľudu, že sa stratila kráľovská kronika. Spôsobilo to iste aj to, že ľudia málo čítajú. Chcel sa na vlastné uši presvedčiť, čo vedia o knihách. Pripravil pre nich zaujímavé úlohy s hádankami o rozprávkach, pranostikách a porekadlách. Potom ako úlohy hravo zvládli zaviedol ich kráľ do 13. komnaty-knižnice. Tam úlohy plnili spolu s rodičmi, kde si preveril ich zdatnosť. Nasledovala kráľovská tanečná zábava, na ktorej všetci hodovali čo hrdlo ráčilo. Po nej všetci dokázali svoju nebojácnosť hľadaním zlatých vajec a stavaním hradu z cukru. Bolo že to radosti, keď sa všetko podarilo. Udalosti zapísali do nájdenej kroniky. Ráno sa dobre najedli a práca mohla pokračovať.
Strašidlá, kúzla, rébusy, zdolávanie prekážok, duch školy, tajomné príbehy - to všetko a ešte viac patrilo k halloweenskej noci na Základnej škole Kudlovskej v Humennom. Členovia školského parlamentu pripravili pre svojich spolužiakov šiestakov všetko, čo neodmysliteľne patrí k strašidelnej party.Stretnutie strašidiel a duchov otvorilo moc plnú čarovných tajomstiev. Postupne sa naši odvážlivci presúvali zákutiami chodby plnej nástrah do telocvične, kde ich čakal školský DJ s pozvaním na horúci tanečný parket. Neskôr malá chvíľa oddychu počas sledovania strašidelných príbehov sa stala predzvesťou pátrania po tajomnom duchovi školy, ktorý pripravil rôzne čáry-máry v chemickom laboratóriu. Po získaní síl, ktoré žiakom dodali sladké hallowenské mafiny a iné dobroty, sa žiaci odvážne vydali zdolávať pripravené stanovištia. Pri svetle sviečok namaľovať čo najstrašidelnejšiu tvár, stvoriť múmiu z toaletného papiera, poskladať halloweenskú básničku z náhodných slov, rozoznať so zatvorenými očami pomocou chuťových pohárikov rôzne potraviny a vytvoriť erb školy bolo úlohou nebojácnych tímov. Príjemne unavení si naši šiestaci plní odvahy líhali na pripravené lôžka v telocvični školy, kde počúvali rozprávanie tajomných príbehov. Veľké poďakovanie patrí všetkým členom školského parlamentu za vzorne pripravenú a zvládnutú halloweenskú party. Už teraz sa tešíme na ďalšiu vydarenú akciu na ZŠ Kudlovskej.
Dňa 21.10.2013 sa žiaci troch tried 7.ročníka zúčastnili záverečných prezentácií svojich ročníkových prác z anglického jazyka. Žiaci si ešte v 6.ročníku mali možnosť vybrať z ponúknutých tém, ktoré korešpondovali s tematickými celkami v danom ročníku napr. Môj život, Obľúbené zvieratá, Jedlo a recepty, Rekordy a zaujímavosti sveta/Slovenska, Najkrajšia dovolenka a pod. Témy boli spracované formou power-pointových prezentácií a prezentované v anglickom jazyku. Žiaci sa na slávnostné prezentovanie v aule školy nesmierne tešili a náležite pripravili. Počiatočné obavy vystriedalo nadšenie a sebavedomé výstupy žiakov odzrkadlili nielen nadobudnuté vedomosti, ale podporili aj rozvoj ich prezentačných zručností. Navzájom si boli aj porotou a hodnotili aj štruktúru prezentácie, verbálne a neverbálne prejavy, sebaistotu a najčastejšie chyby pri prezentovaní v anglickom jazyku. Žiaci sa spolu so svojimi vyučujúcimi anglického jazyka zhodli, že takéto stretnutia sa budú aj naďalej každoročne realizovať a prispejú k zdokonaľovaniu sa v anglickom jazyku aj prezentačných schopnostiach.
„Bez poznania minulosti – nie budúcnosti.“ Hlboká myšlienka, ktorej sa venovala veľká pozornosť 18. 10. 2013, keď sa žiaci 7. ročníka pod záštitou p. uč. PaedDr. Vaskovej a p. uč. Mgr. Hudákovej zúčastnili zaujímavej prednášky z oblasti dejín s nevšedným názvom – Nenápadní hrdinovia. Privítali vysokoškolského pedagóga, historika, predsedu Fóra kresťanských inštitúcií a predsedu OZ Nenápadní hrdinovia Mgr. Františka Neupauera, PhD. Výstižným a náučným štýlom žiakom vykreslil dôležitý prierez dejinami, súvislosti medzi režimami dávnej i blízkej minulosti a zvlášť situáciu v novembri 89. Zapôsobili i pravdivé svedectvá a výpovede ľudí, ktorí prežili ťažké časy plné neslobody a týrania. Žiaci zároveň získali priestor a šancu zapojiť sa do 6. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia.
Dňa 28. októbra sa v 5.B triede uskutočnila "Tekvicová párty". Deti spolu vyrezávali tekvice, vyrobili rôzne tekvicové postavičky, ktoré krásne vyzdobili. Vyzdobené tekvice vyhodnotila triedna učiteľka. Detskí víťazi dostali sladké odmeny a samozrejme si pochutili aj na sladkom pohostení. Tekvicová párty sa vydarila a už teraz sa tešia na ďalší rok.
Na utorok 22. októbra 2013 bude v dobrom spomínať nielen Annamária Misníková zo 7.B, ktorá v okresnom kole recitácie pôvodnej slovenskej prózy Timravina studnička získala druhé miesto, ale aj žiak 6.B triedy Martin Mihaľov. Ten odbornej porote dokázal, že v prednese nemá konkurenciu a pre našu školu získal prvé miesto. Blahoželáme a prajeme mu veľa šťastia v celoslovenskom kole, ktoré sa uskutoční 22. novembra v Lučenci.
To, že putujeme po našom krásnom Slovensku, nie je pre nás, žiakov ZŠ Kudlovskej, nič nové. Aj v tomto školskom roku pracujú na našej škole dva turistické krúžky. Nevyužiť ponuku Železníc SR odviezť sa za minimálny poplatok do Košíc a späť a k tomu navštíviť múzeum, by bola škoda nevyužiť. A tak sme tretiu októbrovú sobotu cestovali do Košíc. Našou cieľovou stanicou bolo Múzeum letectva v Košiciach. Úžasná prednáška lektora, perfektné lietadlá a množstvo zaujímavých exponátov, to všetko prispelo k tomu, že sme si z Košíc odniesli len tie najlepšie dojmy.
V piatok 18. októbra sa na Kudlovskej škole konalo slávnostné privítanie piatakov na druhom stupni základnej školy. Najprv prešli piataci náročnou skúškou odvahy. Tam museli dokázať svoju nebojácnosť pri stretnutí s hroznými strašidlami. A za to si vyslúžili farebné ušká. Po zložení sľubu sa stali právoplatnými žiakmi druhého stupňa. Nasledovali súťaže, v ktorých predviedli svoju šikovnosť, vynachádzavosť a logiku. Pre ušiačikov to bolo popoludnie plné zábavy, hier a tanca.
Kalokagatia – ideál krásy tela i duše – významné heslo, ktorým sa riadili nielen starovekí Gréci, ale aj žiaci našej školy, ktorí sa pod vedením p. uč. Mgr. Škerlíkovej a p. uč. Mgr. Janošovej zapojili do projektu s názvom Hovorme o jedle.
Keďže jedlo je nevyhnutnou súčasťou nášho každodenného života, tak v priebehu týždňa od 14. 10. do 18. 10. 2013 sa mu venovala patričná pozornosť. Vytvorili sa jednotlivé tímy žiakov, ktorí svoju činnosť upriamili na princíp zdravého stravovania. Každý deň sa niesol v duchu dvoch tém, pričom prvá sa zameriavala na praktické zručnosti detí v otázkach jedla, zdravých stravovacích návykov a prípravu vyváženého jedálnička. Druhá časť – prezentačná - spočívala v poučení ostatných žiakov o nevyhnutnosti dobre, no hlavne zdravo sa stravovať.
Vyvrcholením projektu sa stali tvorivé dielne zamerané na jednotlivé zložky zdravej výživy v rámci pyramídy zdravia. Žiaci svoje nápady a recepty excelentne zrealizovali, čím vytvorili päť skupín – chlieb a pečivo, zelenina a ovocie, mlieko a mliečne výrobky, mäso, vajcia, ryby a strukoviny, a taktiež tuky a sladkosti.
Čaro dňa sa nieslo v príjemnej pracovnej atmosfére, ktorej predchádzala príprava ingrediencií, vzájomná spolupráca a pomoc medzi zúčastnenými. Žiaci ponúkali na bohatých a pestro naaranžovaných stoloch tak spolužiakom, ako aj vyučujúcim svoje chutné produkty v podobe mliečnych nápojov, ovocných a zeleninových šalátov, obložených chlebíčkov i zaujímavo zdobených zákuskov.
V druhej časti deti využili svoju kreativitu i zmysel pre zdravý životný štýl pri tvorbe projektov, obdivuhodných prezentácií i náučných materiálov. Nápaditým spôsobom sprevádzali prítomných oblasťou potravín ako zdroj života, taktiež sa venovali pitnému režimu a informáciám na obale potravín. Hľadali aj odpoveď na otázku – odkiaľ pochádza jedlo a skúmali správne cesty, ako najlepším spôsobom spojiť jedlo a pohyb, aby nastala optimálna rovnováha medzi telom a duchom.
Nielen pri tvorivých dielňach, ale aj pri prezentovaní svojich prác žiaci živo diskutovali, vymieňali si mnohé názory, poznatky, zručnosti a príjemné zážitky. Skvele strávený deň so skvelými ľuďmi a navyše prospešný pre praktický život každého žiaka, za čo patrí vďaka predovšetkým organizátorkám tohto projektu – p. Mgr. Škerlíkovej a p. Mgr. Janošovej a v neposlednom rade i našim šikovným žiakom.
Dňa 17.10.2013 si pani učiteľky z ročníkov 1.- 4. spolu so žiakmi a v spolupráci so školskou jedálňou pripravili Ovocno-zeleninové hody. Všetkých prekvapila vkusne vyzdobená jedáleň, o ktorú sa pričinili pani kuchárky. Na stoloch bolo pekne naaranžované ovocie, zelenina a jogurty. Nechýbali ani lokše, pečené pirohy, chlebíky s rôznymi nátierkami. Mladší žiaci si doniesli veľa ovocia a zeleniny, ktoré si vkusne naaranžovali do košíkov. Niektorí si urobili špízy a rôzne postavičky. Starší žiaci mali na starosti projekty. Všade panovala tvorivá atmosféra a dobrá nálada. Pani kuchárky pripravili na záver pre všetkých žiakov aj pochúťku z mlieka - krupicovú kašu.
Dňa 10. októbra 2013 sa konalo v priestoroch Magistrátu mesta Košice slávnostné odovzdávanie titulov medzinárodného vzdelávacieho ekoprogramu Zelená škola pod záštitou ministra životného prostredia SR Ing. Petra Žigu PhD. Medzi viac ako 250 účastníkmi z celého Slovenska boli aj dve humenské školy. O tom, že je mesto Humenné na nich právom hrdé, svedčí osobná účasť prednostu MsÚ Mgr. O. Bartka. Za zamestnancov Základnej školy Kudlovská 11 v Humennom, ktorí prvým rokom realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov, prevzali diplom „Na ceste k Zelenej škole“ riaditeľka školy RNDr. Anna Kissová a koordinátorka projektu Mgr. Lucia Rohaľová. Udelenie tohto ocenenia je pre všetkých, ktorí sa svojimi aktivitami snažili správať k životnému prostrediu šetrnejšie, novou výzvou na pokračovanie a neustále zlepšovanie environmentálneho povedomia svojej školy. Ústrednou témou celoročného snaženia žiakov, učiteľov, zamestnancov aj rodičov boli odpady a ich separácia. V každej triede, kabinete, kancelárii aj v školskej kuchyni má škola nádoby na separáciu odpadu, ktorý následne správne recykluje. Aj v tomto školskom roku ZŠ Kudlovská deklaruje svoje ekologické myslenie tým, že sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Okrem starého papiera, plastov, starého šatstva sa stretávame v škole, doma aj vo svojom okolí s nepotrebnými, vyradenými, starými a pohodenými elektrospotrebičmi. Žiaci a učitelia školy si plne uvedomujú zodpovednosť voči prírode a aj to, že tieto voľne vyhodené spotrebiče obsahujú toxické kovy a škodlivé látky zaťažujúce životné prostredie. Preto by chceli osloviť všetkých, ktorí chcú podporiť dobrú myšlienku, aj rodičov a priateľov školy, aby sa do zberu zapojili a doniesli drobné spotrebiče a umiestnili ich do nádoby, ktorú dostala škola v rámci projektu. Organizátor programu sa následne postará o spätný odber, ekologickú likvidáciu a bezpečnú recykláciu vyzbieraného odpadu. Žiaci v rámci programu Recyklohry budú aj súťažiť a za zber získavať súťažné body. Naviac usilovní žiaci tejto školy, ktorí si píšu v škole poznámky a doma úlohy, nezahadzujú do koša ani vypísané perá Tornádo. Od septembra ich separujú a súťažia o zaujímavé ceny so spoločnosťou CENTROPEN, ktorá zabezpečí ekologickú likvidáciu všetkých vyzbieraných rollerov. J. Balážová
Vo svete vedy, techniky i fyzikálnych záhad sa ocitli naši siedmaci, ktorí sa dňa 14. 10. 2013 zúčastnili exkurzie do Kamenice nad Cirochou, kde pod vedením p. uč. Ľubiščákovej navštívili Leteckú meteorologickú stanicu.
Celý deň sa niesol v duchu spoznávania zaujímavostí z oblasti meteorológie a klimatológie. Žiaci mali možnosť vidieť rôzne zariadenia či prístroje, ktorými sa zisťuje tlak, meria sa objem v určitom časovom úseku, taktiež ako sa zaznamenáva dĺžka slnečného svitu i ako sa zisťuje stav vlhkosti. Okrem príjemných zážitkov žiaci získali aj odborné poznatky zo sféry fyzikálnych javov. Osvojili si nové termíny ako ombrograf, aneometer, evaporimeter, heliograf i zrážkomer.
Vďaka otvorenému prístupu pracovníčky spomínanej meteorologickej stanice, siedmaci nadobudli nielen bohaté informácie, ale aj nový pohľad na oblasť meteorológie, za čo jej patrí veľká vďaka.
Naši žiaci, ktorých zaujímajú prírodovedné predmety sa 27. septembra 2013 vybrali po stopách slovenskej vedy. S pani učiteľkami fyziky a matematiky RNDr. J. Balážovou a Ing. B. Ľubiščákovou sa zúčastnili tohtoročného už 7. festivalu vedy, ktorý sa konal v nákupnom centre Optima v Košiciach. Každý účastník školskej výpravy dostal úlohu - pri pridelenom stánku zistiť, čím sa zaoberajú naši vedci, nad čím bádajú, čo sú to za ľudia a ako ich práca vplýva na náš každodenný život a samozrejme o tom spísať reportáž. Viac sa dozviete v prvom čísle nášho časopisu Vedáčik. http://issuu.com/janabalaova/docs/casopis_2
Dňa 10.10.2013 sa žiaci 9.A a 9.B triedy rozhodli navštíviť jaskyňu s veľmi zaujímavým názvom "Zlá Diera". Táto jaskyňa je jedinou známou, a od roku 1999 sprístupnenou jaskyňou na území Prešovského okresu. Hneď zrána sme sa spoločne stretli a autobusom sme si urobili výlet najprv do múzea, do Solivaru a neskôr do jaskyne. Práve na ňu sme sa najviac tešili, a sklamaní sme teda rozhodne neboli. Hneď zo začiatku nás prekvapil krásny areál jaskyne. Pán Košč, ktorý bol aj naším sprievodcom nám dal pokyny, nasadil nám helmy a v jeho sprievode sme prechádzali tajuplným podzemím jaskyne. Po návšteve jaskyne sme sa autobusom presunuli do obchodného centra Max, čo nám ešte viac zdvihlo náladu. Každý si z tejto exkurzie odniesol niečo pre seba a plní očakávaní sa tešíme na ďalšie výlety!
Žiačky 6.C A.Gombitová, M. Ficová, R.Kridlová, N. Prokipčáková, L. Sabolová, L.Šepeľová, Z. Turcmanovičová, T.Vinčurová spolu so svojou triednou učiteľkou sa 25. júna 2013 zúčastnili slávnostného vyhodnotenia celoslovenskej školskej súťaže „Vodná akadémia“, v ktorej získali pekné 1. miesto. Na výlet do Bratislavy sa veľmi tešili, najmä na plavbu loďou po Dunaji s kapitánom Jurajom Kemkom. Ten ich po celý deň sprevádzal aj im zagratuloval a venoval autogramy.
https://plus.google.com/
http://tv.sme.sk/v/27449/