V tomto školskom roku sa osem žiačok 6.C triedy zapojilo do celoslovenskej školskej súťaže "Vodná akadémia" v rámci aktívneho poznávania povodia. Ako tím Céčkari vodári riešili teoretické aj praktické úlohy pod vedením p. učiteľky Dudiakovej. Virtuálne pracovali s modelom povodia, odpovedali na otázky v rámci kvízov, robili experimenty, vyhľadávali odborné informácie a pod. Poslednou úlohou bolo navrhnutie vlastného malého projektu, s ktorým postúpili do prvej trojice zo všetkých tímov. Ako sa im darilo pri čistení studničky si pozrite vo videu. Na svoj projekt Naša čistá geostudnička získali finančnú podporu na jeho realizáciu a ak sa im to podarí, čaká ich slávnostné vyhodnotenie v Bratislave na podujatí Deň Dunaja a nezabudnuteľný výlet loďou s kapitánom Jurajom Kemkom. Tak držme palce!
V pondelok, 10.6.2013 šiestaci našej navštívili Galériu A. Smoláka v Snine. Najskôr pred prehliadkou galérie svojich obrazov im akademický maliar, pán A. Smolák povedal pár slov o svojich dielach, ale aj o umení ako takom. Celé toto rozprávanie sa nieslo v duchu zábavy. Potom sme sa všetci rozpŕchli do uličiek preplnených obrazmi a sochami. Obrazy a všetko ostatné vyzeralo dokonale živo. V triede som sa započúvala do spätných ohlasov mojich spolužiakov. Všetkým sa páčil umelcov dôvtip pri rozprávaní a jeho prístup k nám- mládeži. Hovorili, že ich zaujala predstavivosť a fantázia tohto človeka, umelca. Možno je to len môj dojem, ale mám pocit, že sa pán Smolák vo svojej tvorbe najviac inšpiruje ženami. Myslím si, že jeho diela sú veľmi dobré a pre nás inšpirujúce.
Sme mu vďační za to, že si na nás našiel čas aj napriek tomu, že má neustále nabitý program. S pánom Smolákom sme sa rozlúčili a šli sme si spoločne prezrieť námestie, či nájsť liek na hladné žalúdky. Páčilo sa mi, že skoro nikto neodchádzal s prázdnymi rukami, pretože sme sa zastavili v rôznych obchodoch. Domov sme sa vracali spokojní a plní pekných dojmov. Aj cesta bola zábavná;každý si vymieňal zážitky z exkurzie.
Koščáková Simona
Foto: http://zskudhe.edupage.sk/album/?
Vo štvrtok, 13. júna, sa žiaci šiesteho ročníka zúčastnili zážitkovej hodiny dejepisu. V priestoroch školy im bol predvedený historický šerm prostredníctvom šermiarov z Trenčína. Postupne im ukázali rôzne zbrane od čias stredoveku a následne aj ukážku boja s takouto zbraňou. Počas celého predstavenia si žiaci mohli aj vyskúšať niektoré časti zbroje a napokon aj samotné zbrane. Takáto hodina bola pre žiakov sprestrením vyučovania a zároveň si aj overili a doplnili svoje vedomosti.
Foto: http://zskudhe.edupage.sk/album/?
10. mája tohto roku sa žiaci 6.a a 7.b zúčastnili dňa otvorených dverí v priestoroch Záchrannej brigády hasičského zboru v Humennom. Žiaci si mohli na jednotlivých stanoviskách vyskúšať čo obnáša práca hasiča - záchranára. Vyskúšali horolezeckú stenu, ochranný oblek, obzreli si rôznu stroje a prístroje pomáhajúce pri záchrane ľudského života. Tiež si mohli vyskúšať ťažkú techniku. Pri jednotlivých stanoviskách im pracovníci HaZZ ochotne všetko vysvetlili a odpovedali na ich zvedavé otázky.
Fotogaléria: https://zskudhe.edupage.org/album/?
Žiaci Základnej školy Kudlovskej v Humennom si obohatili vedomosti o životnom prostredí a jeho znečisťovaní.
Škola je zapojená do projektu Zelená škola, ktorého koordinátorkou je Mgr. Lucia Rohaľová. Zelená škola usporadúva aktivity so zámerom chrániť prírodu a životné prostredie, aby pomohla nielen slovami, ale aj skutkami. Každá trieda sa aktívne zapája, separuje odpad a zbiera nepotrebné batérie. Cieľom tohto projektu je poukázať na znečistenú prírodu a zabrániť znečisťovaniu.
A v rámci tohto projektu sa 22.mája 2013 v školskej aule pod vedením učiteliek Mgr. Lucie Roháľovej, RNDr. Jany Balážovej a Ing. Evy Pošíkovej konala ekokonferencia s názvom Nie je nám to ľahostajné. Žiaci ôsmeho a deviateho ročníka si pre svojich mladších rovesníkov pripravili pútavé prezentácie spojené s problematikou znečisťovania životného prostredia. Témy prednášok sa týkali odpadu, veku hlupákov či azbestu. Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácií, ale aj to, akú spotrebu majú bežné domáce spotrebiče a aké dôsledky majú na prírodu továrne a plyny vychádzajúce z výfukov áut. Tiež preferujete vodu balenú v plastových fľašiach pred vodou z vodovodu? Po tejto konferencii mnohí zmenili názor.
Tieto fľaše sa vyrábajú z ropy. Koľkokrát ste v televízii mali možnosť vidieť havárie tankerov? Určite viackrát než reklamné spoty, ktoré podporujú pitie vody z vodovodu. O azbeste rozprávala pracovníčka firmy zo Strážskeho. Tá poukázala na jeho škodlivosť a poradila, ako sa pred ním chrániť.
Konferencia sa páčila a mladší žiaci sa s radosťou zapájali do aktivít a otázok, ktoré sa týkali životného prostredia.
Ostáva len veriť, že takýchto prednášok bude stále viac a odpadu v prírode stále menej a menej.
18. máj 2013 bol hlavne nocou múzeí na celom Slovensku. No pre nás, žiakov z Kudlovskej školy v Humennom, bol dňom návštevy Múzea Andyho Warhola v Medzilaborciach. V rámci turistických krúžkov, ktoré na našej škole pôsobia, sme sa spolu s pani učiteľkami Mgr. M. Tokošovou a Mgr. A. Daňovou vybrali do Medzilaboriec. Tam bol pre nás pripravený zaujímavý program. Najprv sme si pozreli film o Andym Warholovi. Po ňom nasledovala prehliadka stálej expozície. Dozvedeli sme sa veľa o živote a tvorbe zakladateľa pop-artu, ktorý má korene na Slovensku. Jeho rodičia totiž pochádzajú z neďalekej obce Miková.
No najviac „ cool “ bol pre nás workshop, ktorého výsledkom bolo tričko s vysprejovaným portrétom Andyho. Takto vyparádení a príjemne unavení sme sa vracali vlakom domov. Sobota strávená v Medzilaboriach sa nám veľmi páčila. Ďakujeme za zaujímavý program a tešíme sa na ďalšie akcie múzea.
Elizabeth ZŠ Kudlovská
Dňa 07.05. 2013 žiaci 3. a 4. ročníkov v rámci zážitkového učenia prežili krásny, slnečný, zaujímavý a tajomný deň v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle. Za aktívnej pomoci pracovníka Vihorlatskej hvezdárne v Humennom, Mgr. Mikloša, sme vybrali pre žiakov vhodný edukačný program, ktorý korešpondoval s TVVP v predmete prírodoveda.
V rámci programu: „ Astronomické dopoludnia pre školy“ bol žiakom ponúknutý komplexný program v areáli observatória, ktorý pozostával z prehliadky observatória a Vihorlatského národného teleskopu spojeného s odborným výkladom, prehliadkou Informačného centra Parku tmavej oblohy Poloniny. Nezabudnuteľným zážitkom pre žiakov bolo pozorovanie Slnečnej fotosféry a chromosféry. Väčšina žiakov po prvýkrát zhliadla vlastnými očami našu najbližšiu a zároveň najjasnejšiu hviezdu na oblohe – SLNIEČKO.
„Malí pozorovatelia - bádatelia“ zistili, že slniečko nie je iba „čistá oranžová guľa“, ale že je tak troška i „pehaté“ a dozvedeli sa, čo tie pehy vytvorilo. Vzdelávací program, ktorý pokračoval v priestoroch planetária žiakov nekonečne nadchol a očaril. Žiaci sa na chvíľu „priblížili“ k hviezdnej oblohe a dozvedeli sa odpovede i na otázky: - prečo je obloha plná hviezd, - aké obrazce vytvárajú hviezdy na oblohe, - ako vznikali pomenovania súhvezdí, - prečo mesiac na oblohe mení svoj tvar, - aké sú fázy Mesiaca, a rôzne ďalšie. Skvelou prednáškou sa im predkladali skutočné zážitky.
Žiaci zažili niečo zaujímavé, fascinujúce. Novo získané poznatky boli sprevádzané emocionálnym zážitkom, čo je predpokladom toho, že v mysliach žiakov pretrvajú veľmi dlho.
Za vydarenú edukačnú aktivitu patrí poďakovanie Mgr. Miklošovi a kolektívu pracovníkov na OA na Kolonickom sedle.
10. mája 2013 sa v CVČ uskutočnilo odovzdávanie diplomov najlepším žiakom, ktorí sa umiestnili v predmetových olympiádach na prvých troch miestach. V silnej konkurencií škôl, ktoré majú aj triedy s nadanými žiakmi, sme mali dve druhé miesta: Diana Bilá z 3.b triedy v Pytagoriáde a Radka Krídlová zo 6.c v matematickej olympiáde. Žiačky pripravovali p. učiteľka Mgr. Ľ. Saloková a RNDr. J.Balážová. K úspechu blahoželáme a veríme, že tieto šikovné žiačky budú inšpiráciou pre svojich spolužiakov.
V utorok, dňa 23.4.2013, sa popoludnie pre niektorých žiakov druhého stupňa prekvapivo spestrilo výtvarnou a literárnou súťažou s názvom BIBLIOTÉKA. Otvorenie tejto akcie nepripadlo nikomu inému, ako našej zástupkyni Mgr. Ročkaiovej, ktorá milými slovami upokojila súťažiacich zúčastňujúcich sa tejto súťaže po prvýkrát. Po Ezopovej bájke Vzdelávanie leva, ktorú zarecitovala Amika Misníková zo 6. B triedy, sa žiaci rozdelili na dva „tábory“. Prvý „tábor“ vedený p. učiteľkou Mgr. Brečkovou mal za úlohu túto bájku znázorniť na výkresoch s pomocou farbičiek, fixiek, temperových, či vodových farieb. Žiaci sa do úlohy vrhli s nadšeným a dúfajúc, že práve ich dielo bude najlepšie. A naozaj sa bolo načo pozerať. Druhý „tábor“, ktorý viedli naše p.učiteľky, a to Mgr. Hudáková a Mgr. Daňová sa niesol v pohodovej atmosfére s úlohou oboznámiť a prezentovať knižky, ktoré si získali srdce našich žiakov. A aké knižky to boli ? Za srdcia chytili neraz aj nás rozprávky, fantastické romány, sci-fi, detektívky alebo klasické dievčenské romány. Na záver tohto popoludnia žiaci dostali papieriky, na ktorých mali napísať meno a knihu, ktorá ich zaujala. Túto anketu nazvali naše učiteľky „miss sympatia book“. Určite Vás bude zaujímať (spoločná) otázka pre naše učiteľky: Či sa žiakom darilo? Pani učiteľky sa zhodli v jednoznačnom súhlase, že táto akcia sa veľmi vydarila a všetci dúfame, že sa zopakuje aj o rok.
V utorok, 30.4. 2013, sme sa zúčastnili na exkurzii do planetária v Kolonici. Zobudili sme sa do slnečného rána. Na autobus sme dlho nečakali. Cestu sme si spríjemnili počúvaním hudby a rozprávaním sa. Prišli sme na miesto. Budova bola veľká, mala byť aj prečo. V planetáriu sa nachádza najväčší ďalekohľad na Slovensku. Videli sme tam aj ďalšie ďalekohľady rôznych typov a využití. Jednou z najzaujímavejších zážitkov bolo pozorovanie slnečných škvŕn. Keď sa všetci nechali uniesť žeravím povrchom Slnka, tak sme sa presunuli do premietacej miestnosti, kde nám pustili film o svetelnom znečistení našej oblohy. Dozvedeli sme sa nové dôležité veci, napríklad to, ako máme svetelnému znečisteniu predchádzať. Naše poznávanie sa týmto ešte vôbec neskončilo. V kopulovitej miestnosti nám premietali pohyb Slnka po oblohe. Ukázali nám súhvezdia a rozprávali o ich histórii. Potom nám pán, ktorý nás sprevádzal po celý deň, zodpovedal na naše otázky. Z planetária sme si odniesli veľa poučných zážitkov.
24.apríla 2013 sa uskutočnilo krajské kolo vedomostnej súťaže ,, Čo vieš o hviezdach,,. Získali sme pekné 4. miesto, na ktorom sa umiestnil Marek Vargovič z 8.a. Po ťažkých 8. kolách súťaže len málo chýbalo ku postupu na celoštátne kolo.
Blahoželáme ....
V týždni od 22.4. do 26.4.2013 žiacky parlament pripravil farebný týždeň. Každý deň sa niesol v znamení inej farby. Pondelok bol zelený, utorok červený, streda modrá, štvrtok žltý a piatok ružový resp. fialový. Členovia žiackého parlamentu oboznámili svojich spolužiakov so symbolikou jednotlivých farieb a žiaci si na každý deň obliekli niečo v danej farbe. Do farebného týždňa sa nezapojili iba žiaci ale aj učitelia. Ďakujeme.
Fotogaléria z farebného týždňa: https://skydrive.live.com/?cid=bc77d08a6407f330#cid=BC77D08A6407F330&id=BC77D08A6407F330%211559
V rámci Európskeho týždňa bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci si členky Červeného kríža pod vedením Mgr. S. Knapikovej našli čas a 19. apríla navštívili žiakov 1.stupňa našej školy.
Ochotne a trpezlivo vysvetľovali, ukazovali ako pomôcť pri záchrane života v momente, keď sa stane úraz či nehoda a to pred príchodom záchranárov. Žiaci mali možnosť vyskúšať si na figurínach, aké náročné je poskytnúť ranenému prvú pomoc, keď nedýcha. Skúsili si aj obväzovú techniku pri poraneniach hlavy či poraneniach končatín.
Pri týchto ukážkach sme si všetci uvedomili, aký je vzácny život každého človeka, preto by mal každý vedieť podľa svojich schopností poskytnúť prvú pomoc pri úrazoch, či rôznych nehodách.
Pod vedením členov ČK mali naši žiaci možnosť vyskúšať a naučiť sa niečo o záchrane ľudského života, za čo im veľmi pekne ďakujeme.
Dňa 21. 3. 2013 sa vo Vihorlatskom osvetovom stredisku v Humennom konala okresná súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov Kubín, kde sme boli opäť úspešní. Naši žiaci získali dve druhé miesta, a to Marián Roháľ (8. B) a Martin Mihaľov (5. B), ktorých pripravovala p. uč. Daňová. Artur Kassai, ktorý bol pripravovaný p. uč. Feiglovou, obsadil tretie miesto v I. kategórii. Najúspešnejšia však bola žiačka zo 6. B triedy Annamária Misníková, ktorá sa umiestnila na prvom mieste v II. kategórii. Čas, pomoc a prípravu jej venovala p. uč. Hudáková. Týmto umiestnením postúpila do krajského kola, ktoré sa konalo v Starej Ľubovni dňa 12. 4. 2013, kde taktiež úspešne reprezentovala našu školu. Získala tretie miesto, za čo jej srdečne blahoželáme a prajeme jej naďalej vytrvalosť, ochotu a naplnenie vo sfére poézie, či prózy.
10. apríla 2013 sa víťazi školského kola súťaže „Čo vieš o hviezdach „ v II. kategórii (7. - 9. roč.) zúčastnili okresného kola, kde obhájili a potvrdili svoje vedomosti z oblasti astronómie. V tejto kategórii 1. miesto získal Marek Vargovič z 8.a a 3. miesto miesto získal Jakub Keša z 8.b. Žiakov pripravovala pani učiteľka Ľubiščáková.
Blahoželáme a postupujúcim prajeme veľa úspechov v krajskom kole v Planetáriu v Prešove.
Na našej škole sme pripravili pre našich žiakov festival pokusov a aktivít, ktorý ukázal, aká je fyzika a technika zaujímavá. Inšpirovali sme sa celoslovenskou akciou Noc výskumníkov a pozvali si jedného zo spoluorganizátorov z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ z Košíc - doc. RNDr. M. Kireša, PhD. Na Gymnáziu v Humennom, kde naši absolventi pokračujú v štúdiu, učí fyziku náš bývalý žiak RNDr. S. Tuleja, PhD., ktorý so svojimi študentmi bol ďalším prezentujúcim hosťom. Na programe sa podieľal aj RNDr. P.Spišák, CSc. z PMS Delta z Michaloviec, ktorý ukázal naším žiakom moderné meracie zariadenia, využívané na hodinách fyziky. O problémoch svetelného znečisťovania nášho prostredia rozprával riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne v Humennom RNDr. Igor Kudzej, CSc.
Pútavé rozprávanie vysokoškolského pedagóga, ktorý pripravuje budúcich učiteľov, o zaujímavostiach fyziky zaujalo našich žiakov 2. stupňa. Z jeho oduševnenia pre vedu sa prenieslo niečo na mladých poslucháčov, ktorí mohli vidieť pokusy demonštrované študentkou prírodovedeckej fakulty aj si ich sami vyskúšať. Deviatakov v novej aule čakala prednáška stredoškolského učiteľa o modernom a zaujímavom spôsobe výučby fyziky na GAGLS a jeho študentmi predvedený ojedinelý experiment s Bungee Jumping. Svoje meracie prístroje predvádzal aj ponúkal vyskúšať konzultant firmy, ktorá tieto pomôcky ponúka školám. Piatakom venovaná časť Dňa vedy a techniky bola prezentácia riaditeľa hvezdárne o negatívnych účinkoch umelého osvetlenia na všetky živé organizmy. Program sme mali pripravení aj pre škôlkarov, ktorí si pozreli astrorozprávky a s prekvapenými očičkami aj jednotlivé pokusy a našich robotov.
Žiaci spolu s našim učiteľom Mgr. Mariánom Gajdošom vo svojom voľnom čase naprogramovali Lego robotov, aby chodili po čiare, predvádzali synchronizované pohyby, vykladali tyč do regálu, či triedili guľky podľa farby.
Bez našich šikovných žiakov, ktorí si pripravili pokusy a ostatným ich v našej malej telocvični predvádzali a vysvetľovali, by sa celá akcia nemohla uskutočniť . Práve oni ukázali, že fyzika sa dá v škole zvládnuť a niekedy je aj veľmi tajuplná a zaujímavá. Vďaka zanieteným učiteľom fyziky za pekne pripravenú akciu, ktorá neostane na Kudlovskej ojedinelou.
Fotogaléria: https://skydrive.live.com/?cid=bc77d08a6407f330#cid=BC77D08A6407F330&id=BC77D08A6407F330!1161
Článok v novinách: http://www.podvihorlatskenoviny.sk/wp-content/uploads/15_2013.pdf
Video: https://vimeo.com/64516222
v HNTV: http://www.hntv.sk/item1a1sk-archiv_hlavne_spravy?vid=2013_04_11_hscast2.flv
Naším úspešným žiačkam držíme palce v celoslovenskom kole a prajem veľa úspechov v ich ďalšej umeleckej tvorbe. Blahoželáme.
Viktória Fedáková, návrh na brošňu Katarína Sninská, návrh na prívesok
Alžbeta Hodorová Viktória Fedáková,návrh na sponu
Keďže marec je mesiac knihy a kniha je najlepší spoločník vo voľnom čase a prenáša nás do sveta fantázie, sa žiaci v ZŠ Kudlovská rozhodli, že v knižnici strávia celú noc z 27. 3. do 28.3. 2013. P. uč. Feiglová, Saloková a Kožíšková pripravili pre deti zaujímavé aktivity, ktoré sa niesli v duchu slovenskej ľudovej rozprávky Nebojsa. Žiaci čítali, ilustrovali, súťažili a preverili si svoju odvahu po nočnej škole pri hľadaní pokladu.
Ráno deti odchádzali s nadšením a nezabudnuteľnými zážitkami.....
Fotky nájdete na: https://skydrive.live.com/#cid=BC77D08A6407F330&id=BC77D08A6407F330%211001
Žiaci si pozreli kraslice rôznych veľkostí, zdobené rozmanitými výtvarnými technikami, ako napr. maľovanie voskom,omotávanie farebnými bavlnkami, zdobenie servítkovou technikou, patchwork a obhačkovávanie. Súčasťou prehliadky bola aj ukážka zdobenia vajíčok.Žiaci tak mali možnosť v rámci TVORIVEJ DIELNE, vyskúšať si niektoré jednoduchšie techniky zdobenia v škole.Výsledkom ich práce bola výstavka veľkonočných kraslíc, ktorú s pomocou pani učiteliek Mgr. Brečkovej a Mgr. Dudiakovej zhotovili v priestoroch našej školy.Svoju kreativitu a tvorivosť takto šikovne využili na skrášlenie svojho prostredia.
Fotoalbum: https://zskudhe.edupage.org/album/
Deň učiteľov sa oslavuje 28.marca, no na našej škole sme si ho kvôli prázdninám pripomenuli o deň skôr. Pripravili sme pre svojich učiteľov prekvapenie a rozhodli sme sa, že na jeden deň prevezmeme učiteľské žezlo a vyskúšame si ich prácu na vlastnej koži. Mnoho ľudí si myslí, že práca učiteľa nie je vôbec ťažká. No všetci tí, ktorí sme mali možnosť byť na chvíľu učiteľmi sme sa zhodli, že ich práca rozhodne nie je ľahká. Teraz, už z vlastnej skúsenosti vieme, že svedomitá príprava na vyučovaciu hodinu zaberie veľa času. Po dlhej príprave prichádza na rad samotné vyučovanie. Zaujať žiakov, získať si ich pozornosť, zaujímavo im podať učivo, toto všetko musí učiteľ zvládnuť. A za to im patrí náš veľký obdiv. Tým, že sme absolvovali jeden deň ako učitelia a pokúsili sa získať, často však neúspešne, pozornosť našich spolužiakov, vieme si oveľa viac ceniť pedagogické majstrovstvo našich učiteľov.
Článok je použitý aj na: www.nasehumenne.sk
Fotografie z tried nájdete:
https://skydrive.live.com/?cid=bc77d08a6407f330#cid=BC77D08A6407F330&id=BC77D08A6407F330%211102